Commons:Első lépések/Licencválasztás

This page is a translated version of a page Commons:First steps/License selection and the translation is 83% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:First steps/License selection and have to be approved by a translation administrator.

Shortcut: COM:FS/LS

A legelső lépések
Tippek és trükkök
Mindezek után

Hogyan válasszuk ki a legmegfelelőbb licencet?

Amikor feltöltesz egy fájlt, meg kell adnod egy megfelelő licencnyilatkozatot hozzá.

A fájl licencének kiválasztása fontos döntés, mert a Wikimédia Commonson minden tartalomnak szabad licencűnek kell lennie. A szabad licenc alatti feltöltéshez való jogod tisztázása tehát feltétlenül szükséges. A mellékelt döntési fa az alábbi kérdéseket grafikusan is megjeleníti.

 
Döntési folyamatábra képfeltöltéshez

Tippek és trükkök

  • Ha saját készítésű művet helyeztél szabad licenc alá, akkor azt később már nem tudod visszavonni.
  • Some free licenses automatically cover various versions of the licensed content, because, under applicable copyright law, these versions would be considered the same work. For instance, you may wish to license thumbnail-quality files under a Creative Commons license while keeping raw, higher-resolution copies proprietary. However, when doing so, you should be warned that you might well be unintentionally licensing those other versions, because, in regard to copyright, the two could be considered the same work.
If you grant such a license for users to use a version of a work, the license may automatically give users the same rights to use any version that differs only in the level of some automatic conversion, regardless of the quality or resolution. While details of what would be considered the same work vary between jurisdictions, one key issue is whether or not enough creative expression is added in the conversion. See Commons:Same work for more details.
  • Licencelési szempontból a legegyszerűbb eset egy saját készítésű rajz. A fényképeknél már komplikálódik a helyzet: ha a képen szereplő személyek jogosan várják a magánszférájuk védelmét, akkor jóváhagyásukat kell adniuk a kép nyilvánosságra hozatalához. Az, hogy mi minősül a magánszféra védelmének jogos elvárásához, jelentősen eltérő különböző országokban. Lásd a Commons:Photographs of identifiable people lapot a különbségek precízebb, részletesebb leírásáért.
  • A közterületen kiállított műtárgyak esetén a kiállítás országában hozott törvények mérvadóak. A „panorámaszabadság” egyes országokban (pl. Magyarország, Németország, Ausztria és Svájc) engedélyezi a köztéren kiállított műtárgyak fényképezését, más országokban (pl. Franciaország és Olaszország) viszont nem. Ha az adott országban van panorámaszabadság, akkor az ottani köztéri alkotásokról és épületekről készült fényképeidet nyugodtan feltöltheted. Ezt nem teheted meg viszont például Franciaországban vagy Olaszországban – a párizsi Louvre piramisáról készült képet nem szabad a Commonsba feltölteni, hacsak nem elhanyagolható mértékben szerepel a képen.
In cases where the object in question was only temporarily installed in a public place, freedom of panorama might not apply. One famous example for this was the wrapped Reichstag by Christo in Berlin, Germany. You'll also have to obtain permission for objects in museums or shots on private property — indoor photographs especially strictly require the owner's consent.
  • Az Interneten fellelt képek nagyon nagy részét nem szabad a Commonsba feltölteni – kivéve, ha a szerzői jog tulajdonosa a kép publikálását egy szabad licenc megjelölésével engedélyezte. Ha egy képet nagyon szeretnél feltölteni, akkor érdemes a szerzői jog tulajdonosától engedélyt kérni. A megszerzett engedélyeket e-mailen a permissions@wikimedia.org címre kell elküldeni (magyar nyelvű engedély esetén érdemes inkább a permissions-hu@wikimedia.org-ra), és a feltöltéskor erre hivatkozni. Az engedélykérő e-mailhez ajánlott egy szabványengedélyt mellékelni, például a Commons:Email templates (angol) vagy a hu:Wikipédia:Engedélykérő szabványlevelek (magyar) oldalról.
  • Ha a mű alkotója legalább 70 éve halott, akkor a mű a legtöbb országban már közkincsnek számít, és szinte mindig feltölthető. Ez érvényes harmadik felek reprodukcióira is, mivel ezeknek önmagukban nincs a szerzői jogi védelemhez szükséges egyéni, eredeti jellegük (lásd például a Bridgeman v. Corel jogesetet az Egyesült Államokban).

Elérhető licencek

Licencelési zsargon
Kifejezés Jelentése
Licenc Egy jogi dokumentum, amely a médiafájl felhasználásának korlátozásait (vagy annak hiányát) írja le. Csakis a médiafájl szerzői jogtulajdonosa licencelhet.
CC A Creative Commons egy olyan szervezet, amely közcélú szabad licenceket hozott létre. Ezeket a licenceket a CC előtaggal jelöljük.
Attribution
Forrásmegjelölés
Nevezd meg!
A szerző név szerinti megjelölése. CC licenceknél a BY rövidítés.
Share-alike
Így add tovább!
A copyleft forrású mű alapján készült műveket így lehet tovább adni. CC licenceknél a SA rövidítés
Copyleft A hagyományos copyright-nál / szerzői jogoknál engedékenyebb
Fair use Szerzői jogvédelem alatt álló művek korlátozott felhasználását engedélyező doktrína

Ha a feltöltendő médiafájl saját műved, számos licenc közül választhatsz. Ha nem érdekelnek a fájlodhoz fűződő jogaid, és csak gyorsan fel akarod tölteni azt, a „legjobb lehetőségek” szakaszból valamelyik tökéletes választás. Ha szeretnéd mérlegelni, hogy milyen jogaidról mondasz le és melyeket tartasz meg, tanulmányozd az összes licencet, és dönts a saját szempontjaid szerint. Alább röviden összefoglaljuk a licenceket, a legjobb és még jobb lehetőségek szerint rendezve.

Ha a listából az egyik licenc se felel meg, akkor a licencsablont kézzel is beírhatod a leíráshoz. Ezt főleg a haladó felhasználóknak ajánljuk.

„Nem tudom, mi a licenc”
Ez nem igazán licenc, hanem inkább egy próbatétel, hogy tudod, mit csinálsz. Az így megjelölt képeknek nagyon nagy esélyük van a törlésre. A Commons nem fogad be fair use és nem szabad licencelésű képeket (amelyek például tiltják a kereskedelmi jellegű felhasználást).

Jó gyakorlatok

„Saját alkotás, megnevezés szükséges, copyleft” ({{CC BY-SA 4.0}})
This selection requires that the author of the media be credited for the work and any derivative works to be licensed similarly. This is the recommended choice, as it makes using your media files very easy while still allowing you to keep some rights to the work.
„Saját alkotás, megnevezés szükséges” ({{CC BY 4.0}})
Egy másik többszörös licenc, amely megköveteli a szerző megnevezését és a származtatott művek azonos feltételek szerinti közzétételét.
„Saját munka, minden jog elengedve (közkincs)”
Saját készítésű műalkotás esetén. Ezzel mindenkinek engedélyezed azt, hogy a képpel azt csináljon, amit csak akar. A felhasználóknak nem kell téged név szerint megemlíteniük, és a képre semmiféle licenc nem alkalmazható. Másféle licencekkel kombinálva egyes jogaidat megtarthatod.

Ezeket a licenceket a Creative Commons hozta létre, több másik variánsával együtt. A két licenc összes verziója elfogadott. 2015-ben a 4.0-s a legfrissebb; a 2.0-s gyakran használt Flickr-ről áttöltött képeknél, mert ott az az egyetlen elérhető verzió. A csak „Ne add el!” és/vagy „Ne módosítsd!” kitételt is tartalmazó licencek szerint elérhető fájlok nem szabadok, ezért nem elfogadottak.

Wrapping up

Ha minden kész van, akkor a feltöltés előtt még érdemes bepipálni a „Fájl figyelése” dobozt, hogy a fájl változásait nyomon tudjad követni. A személyes figyelőlistádon láthatod a követett fájlok módosítási dátumát, megjegyzéseket és a változtatást végző embereket. A figyelőlistádat a személyes menüdben találod, minden lap tetején.

Finally, once you click on "Upload file" it may be necessary to approve this action, as your software might consider this a security issue. After the upload is complete — which may take a while — you'll be redirected to that file's page.

If you uploaded the file for use in Wikipedia or another project that uses Wikimedia Commons as a file repository, you still need to edit the relevant page(s) in that other project in order to make your file show up there. Please refer to that project's help pages about media use for further instructions. The instructions for the English language Wikipedia can be found at Wikipedia:Picture tutorial.

Lásd még

A Wikimédia Commonson: