Commons:Retro domácnost/Závěrečná zpráva

Soutěž Retro domácnost cílila na členy facebookové skupiny Daruji za odvoz. Idea byla postavená na tom, že tito lidé mají doma nábytek, který by mohli nafotit a nahrát na Commons. Fotky by pak dále mohli sloužit článkům na Wikipedii.

Byla tedy vytvořena infrastruktura na Commons (tyto stránky) a byly poptány ceny u sponzorů. Již zde došlo k prvnímu problému, že se sponzoři vůbec nehrnuli a tak se nakonec podařilo získat jen pár plenek. Následně byla vyhlášena soutěž na Facebooku formou připnuté události. Ač při upoutávkách na soutěž byl zájem poměrně značný, následné 10denní soutěže se nikdo nezúčastnil!

Problém byl řešen tak, že jsme připnuli do skupiny anketu. Té se kupodivu zúčastnilo přes 500 osob a všechny uváděly, že o soutěži nevěděli. Byl podán dotaz v marketingové skupině, jestli FB nějak neskrývá některé typy oznámení, ovšem bez výsledně. Soutěž se následně opakovala, tentokrát formou připnutého příspěvku a vyhlášení se rozšířilo do více skupin. Opět bezvýsledně, pouze se objevil jeden účastník po skončení soutěže.

Opět jsme tedy vydali anketu, která měla opět vysokou účast a opět zaznělo, že hlavním problémem bylo to, že o soutěži nikdo nevěděl. Později vznikla hypotéza, že toto není pravý důvod a že je to důvod "ze slušnosti" a že tedy se měl ve druhé anketě vypustil z možností. Pak by možná výběr jiných možností ukázal pravou příčinu problému.

Obecná představa tedy je, že to pro lidi nebylo lákavé. Ano, ve skupině se lidé zbavují věcí a pak ji opouštějí, ale zároveň je tam poměrně velká skupina lidí co se tam opakovaně vrací. Spíše tedy nebyly lákavé ceny a také systém soutěže a de facto Commons, byl pro ně složitý. Podobně dopadla i soutěž Brutální Česko ve skupině Ošklivá architektura - 1 účastník z předpokládaných pěti.

Pro organizátora, to byla velká frustrace. Celý rok slyšel z hnutí Wikimedia, jak se má organizace soustředit na organizování soutěží, že je to jediná cesta jak přilákat nové editory a pak takový propadák. I když jak se následně ukázalo, tak to takový propadák nebyl, protože počty, jeden, dva nový editoři jsou běžně (soutěž v Arménii). Spíše to nyní vypadá, že problém je v následné péči o nováčky, tato péče de facto neexistuje a tak hrozí, že účastníci soutěže se už nikdy nevrátí.

Napříště bych se tedy soustředil na již zaběhlé modely, které také dávají 1-3 editory jako jsou kurzy a terénní aktivity. Je ale potřeba uvažovat i o projektech následné péče o nové editory. --Juandev (talk) 18:49, 10 April 2020 (UTC)[reply]