Open main menu

Wikimedia Commons β

Category:Šarišská vrchovina

Vďaka za váš obrázok. Pomôžte prosím, udržať v kategórii systém a poriadok. Preto svoj obrázok správne zaraďte do príslušnej podkategórie

Slovenčina: Šarišská vrchovina

Na severe ju ohraničuje Bachureň a Spišsko-šarišské medzihorie. Na východe je to Košická kotlina, na juhu Čierna hora a západe Branisko. Vrchovina pretiahnutá v smere SZ-JV je takmer 30 km dlhá, 12 – 15 km široká, s rozlohou asi 300 km². Oproti susedným pohoriam sa javí ako členitá depresia, na rozdiel od Košickej kotliny a Spišsko–šarišského medzihoria vystupuje ako vyvýšená stupňovina. Nadmorské výšky kolíšu medzi 253 – 700 m n. m. Stredný uhol sklonu dosahuje 3 – 15 stupňov. Územie sa člení do troch podcelkov.

Sedlická brázda: Sedlice, Klenov, Miklušovce, Suchá Dolina, Ľubovec, Ruské Pekľany, Radatice, Janov, Bzenov, Prešov-Cemjata, Rokycany, Brežany, Bajerov, Kvačany, Žipov.

Širocká brázda: Bertotovce, Bunde, Daletice, Fričovce, Hendrichovce, Hermanovce, Hrabkov, Jarovnice, Lažany, Močidľany, Ovčie, Široké, Štefanovce, Víťaz.

Chminianska brázda: Chminianske Jakubovany, Chminianska Nová Ves, Chmiňany, Kojatice, Kojatická Dolina, Krížovany, Ondrašovce, Svinia, Šarišské Lužianky.

Subcategories

This category has the following 40 subcategories, out of 40 total.

B

C

D

F

H

J

K

L

M

O

R

S

V

Z

Pages in category "Šarišská vrchovina"

This category contains only the following page.

Media in category "Šarišská vrchovina"

The following 33 files are in this category, out of 33 total.