Category:Cathedral of St Alexander Nevsky, Prešov

  • Slovenčina: Pravoslávny Chrám sv. kniežaťa Alexandra Nevského, katedrála v Prešove na Slovensku
Object location48° 59′ 23.27″ N, 21° 14′ 39.66″ E Kartographer map based on OpenStreetMap.View all coordinates using: OpenStreetMapinfo
cattedrale del Santo Principe Alexander Nevsky (it); Chrám svätého Alexandra Nevského (Prešov) (sk); Sobór św. Aleksandra Newskiego w Preszowie (pl); Chrám svatého Alexandra Něvského (cs); Cathedral of St Alexander Nevsky, Prešov (en) Kirchengebäude in der Slowakei (de); church building in Prešov, Slovakia (en); chrám pravoslávnej cirkvi v Prešove (sk); كنيسة في سلوفاكيا (ar); chrám pravoslavné církve v Prešově (cs); kerkgebouw in Slowakije (nl)
Cathedral of St Alexander Nevsky, Prešov 
church building in Prešov, Slovakia
Presov11Nevskykatedrala1.jpg
Upload media
Instance ofchurch building
Named after
Dedicated to
Made from material
Location Prešov, Prešov District, Prešov Region, Slovakia
Architectural style
Diocese
Inception
  • 1946
official website
48° 59′ 23.08″ N, 21° 14′ 39.62″ E
Authority control
Edit infobox data on Wikidata

Chrám začali stavať v rokoch 1947-49. Posvätený bol v roku 1950. Až v roku 1969 bola dostavaná zvonica a tiež v tomto roku sa stal katedrálnym chrámom pravoslávnej cirkvi českých krajín a Slovenska. Rozsiahlejšia rekonštrukcia chrámu sa začala v roku 2001. Chrám bol znova vysvätený v roku 2004. Ide o stavbu, ktorá rešpektuje základnú ideovú orientáciu pravoslávnej cirkvi na ruské pravoslávie. V chráme sú uložené relikvie sv. Alexeja Tótha, rodáka z Kobylnice. V areáli katedrálneho chrámu je umiestnený pamätník obetiam hladomoru na Ukrajine, ktorý bol odhalený v roku 2006.

Subcategories

This category has only the following subcategory.

Media in category "Cathedral of St Alexander Nevsky, Prešov"

The following 48 files are in this category, out of 48 total.