Open main menu

Commons:Слика на денот

Слика на денот на други јазици:
понеделник
15
јули
2019
18:36 ч. UTC

Alemannisch · aragonés · العربية · asturianu · azərbaycanca · беларуская · беларуская (тарашкевіца)‎ · български · روچ کپتین بلوچی · বাংলা · brezhoneg · bosanski · català · کوردی · čeština · Cymraeg · dansk · Deutsch · Ελληνικά · English · Esperanto · español · eesti · euskara · فارسی · føroyskt · français · Gaeilge · galego · ગુજરાતી · हिन्दी · עברית · hrvatski · magyar · հայերեն · interlingua · Bahasa Indonesia · italiano · 日本語 · ქართული · қазақша · Кыргызча · ភាសាខ្មែរ · 한국어 · Latina · lietuvių · Lëtzebuergesch · македонски · മലയാളം · मराठी · Bahasa Melayu · Malti · Bân-lâm-gú · مازِرونی · norsk bokmål · Nederlands · norsk nynorsk · occitan · ଓଡ଼ିଆ · Ирон · Kapampangan · polski  · پښتو  · português · română · русский · slovenčina · slovenščina · shqip · српски / srpski · srpskohrvatski / српскохрватски · suomi · svenska · ไทย · Türkçe · українська · Tiếng Việt · Winaray · Yorùbá · 粵語 · 中文(简体)‎ · 中文(繁體)‎ · +/−

Слика на денот
Io highest resolution true color.jpg
Јупитеровата месечина Ија, сликана од леталото „Галилео“, 1999 г.
 

+/− (mk), +/− (en)

Амблем на „Слика на денот“

Ова се избрани слики за прикажување на Главната страница во одделот Слика на денот. Со нивно објавување на оваа страница им се овозможува на корисниците да направат превод на описот на сликата на саканите јазици.

Од 1 јули 2007 година, сите Слики на денот се избрани согласно на правилата за Избрани слики на Ризницата. Избраните слики се најдобрите слики на Ризницата на Викимедија и се избрани по пат на гласање тука. За подетални напатствија како да додадете Слика на денот, погледајте тука.

Featured envelope.svg
Добивање на слика на денот по е-пошта

Поштенски список

Feed-icon.svg
Добивање на слика на денот по RSS

повеќе информации

Актуелната Слика на денот може да се вметне во страница со помош на следниов шаблон
{{Potd|width=300|float=right|lang=mk}}
Сликата се прикажува со кодот
[[Image:{{Potd/{{CURRENTYEAR}}-{{CURRENTMONTH}}-{{CURRENTDAY2}}}}]]
Описот на сликата го добивате со примена на:
{{Potd/{{CURRENTYEAR}}-{{CURRENTMONTH}}-{{CURRENTDAY2}} (mk)}}

Тековен месец


Сликите на денот треба да се одбираат од нашите избрани слики. Снимките на денот може да бидат исполнети со било какви аудио и видео снимки, но морате добро да проверите снимките да не кршат нечии авторски права.


1 • 2 • 3 • 4 • 5 • 6 • 7 • 8 • 9 • 10 • 11 • 12 • 13 • 14 • 15 • 16 • 17 • 18 • 19 • 20 • 21 • 22 • 23 • 24 • 25 • 26 • 27 • 28 • 29 • 30 • 31


1

Слика на денот

 
Дворецот Петерхоф кај Санкт Петербург, Русија.

Промени слика
Македонски : Дворецот Петерхоф кај Санкт Петербург, Русија.

Снимка на денот

Дендритска клетка како повлекува кондиумм на растојание од 9 μм, но не го зафаќа во себе.‎

Изберете нова податотека
Македонски : Дендритска клетка како повлекува кондиумм на растојание од 9 μм, но не го зафаќа во себе.

2

3

Слика на денот

 
Изгрев над Јапонското Море гледано од Хасанскиот реон во Приморскиот крај, Русија.

Промени слика

Снимка на денот

Љамигоси (2016) — краток анимиран филм од серијалот Каминанди на Задолжбината Блендер.‎

Изберете нова податотека
Македонски : Љамигоси (2016) — краток анимиран филм од серијалот Каминанди на Задолжбината Блендер.

4

Слика на денот

 
Коцки шеќер.

Промени слика

Снимка на денот

Робинзон Крусо — рачно обоен филм од 1902 г. во режија на Жорж Мелјес, според истоимениот роман на Даниел Дефо.‎

Изберете нова податотека
Македонски : Робинзон Крусо — рачно обоен филм од 1902 г. во режија на Жорж Мелјес, според истоимениот роман на Даниел Дефо.

5

Слика на денот


Промени слика

Снимка на денот


Изберете нова податотека
English : Mahatma Gandhi, Indian National Congres delegate, attended by Miss Slade, pays visit to cotton mill and talks to workers at Darwen, England, on September 28th, 1931.

6

Слика на денот

 
Тавански свод на Шаховата џамија (денес „Имамова џамија“) кај Главниот пазар во Техеран, Иран.

Промени слика
Македонски : Тавански свод на Шаховата џамија (денес „Имамова џамија“) кај Главниот пазар во Техеран, Иран.

Снимка на денот


Изберете нова податотека
English : Fight Back a NEFFEX MUSIC production, which produces Creative Commons Music. Fight Back has 36 Million Views on YouTube as of today.

7

Слика на денот

 
Светилник на Северното Море во кај Јеринг, Данска. Изграден е во 1900 г. и денес е опкружен со наталожени песочни дини до степен на самоуривање. Предвидено е да се отстрани од местото пред да се сруши во морето.

Промени слика
Македонски : Светилник на Северното Море во кај Јеринг, Данска. Изграден е во 1900 г. и денес е опкружен со наталожени песочни дини до степен на самоуривање. Предвидено е да се отстрани од местото пред да се сруши во морето.

Снимка на денот

Возење на беспилотно летало како „лебдечка даска“ претставено во Париз, 2016 г.‎

Изберете нова податотека
Македонски : Возење на беспилотно летало како „лебдечка даска“ претставено во Париз, 2016 г.

8

9

Слика на денот

 
Прибрежно логориште на островот Ванкувер, Канада.

Промени слика
Македонски : Прибрежно логориште на островот Ванкувер, Канада.

Снимка на денот

Показен прилог посветен на Француска Баскија.‎

Изберете нова податотека
Македонски : Показен прилог посветен на Француска Баскија.

10

Слика на денот

 
Пивски шишиња од разни бои.

Промени слика
Македонски : Пивски шишиња од разни бои.

Снимка на денот

Две капибари (близнаци) со родител. Херберштајнска зоолошка градина, Штубенберг, Австрија.‎

Изберете нова податотека

11

Слика на денот

 
Изложбената сала на Висман на фестивалот „Дилменско лето 2018“ во Дилмен, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.

Промени слика
Македонски : Изложбената сала на Висман на фестивалот „Дилменско лето 2018“ во Дилмен, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.

Снимка на денот

I став од делото Огледала (1904–05) на Морис Равел.‎

Изберете нова податотека
Македонски : I став од делото Огледала (1904–05) на Морис Равел.

12

Слика на денот

 
Курњичкиот замок во Полска. Првично е изграден во XIV век, а во 1855 г. преуреден во неоготски стил од истакнатиот архитект Карл Фридрих Шинкел.

Промени слика
Македонски : Курњичкиот замок во Полска. Првично е изграден во XIV век, а во 1855 г. преуреден во неоготски стил од истакнатиот архитект Карл Фридрих Шинкел.

Снимка на денот

Целосно затемнување на Сонцето на 2 јули 2019 г. гледано од опсерваторијата „Ла Сиља“, Чиле. Следното вакво затемнување од ова место ќе биде видливо дури во 2231 г.‎

Изберете нова податотека
Македонски : Целосно затемнување на Сонцето на 2 јули 2019 г. гледано од опсерваторијата „Ла Сиља“, Чиле. Следното вакво затемнување од ова место ќе биде видливо дури во 2231 г.

13

Слика на денот

 
Градот Умаг на Истра, Хрватска.

Промени слика
Македонски : Градот Умаг на Истра, Хрватска.

Снимка на денот

Авион на превозникот УПС како полетува од меѓународниот аеродром во Портленд, Орегон.‎

Изберете нова податотека
Македонски : Авион на превозникот УПС како полетува од меѓународниот аеродром во Портленд, Орегон.

14

Слика на денот


Промени слика

Снимка на денот


Изберете нова податотека
English : 5 films of Italy in 1896. Includes a visit with Pope Leo XIII, who was Pope from 1878-1903. The first three were shot in June-August, it's harder to determine the month of the other 2. Films shot by Charles Moisson, Italo Pacchioni and William Dickson.

15

Слика на денот

 
Јупитеровата месечина Ија, сликана од леталото „Галилео“, 1999 г.

Промени слика
Македонски : Јупитеровата месечина Ија, сликана од леталото „Галилео“, 1999 г.

Снимка на денот


Изберете нова податотека

16

Слика на денот

 
На денешен ден пред 50 години е отпочната мисијата „Аполо 11“ која ги одвела првите луѓе на Месечината

Промени слика
Македонски : На денешен ден пред 50 години е отпочната мисијата „Аполо 11“ која ги одвела првите луѓе на Месечината

Снимка на денот


Изберете нова податотека
English : In Turkey, a government-imposed block in place since April 2017 has meant that 80 million people can no longer access or participate in free knowledge, while the rest of the world is left without the opportunity to learn from, share, and understand the perspectives of the people of Turkey on Wikipedia. #WeMissTurkey #Wikipedia

17

Слика на денот

 
Округлата кула во Копенхаген, Данска.

Промени слика
Македонски : Округлата кула во Копенхаген, Данска.

Снимка на денот


Изберете нова податотека
English : Magic (Official Music Video) by American musician Rudy Mancuso & Australian singer Maia Mitchell

18

Слика на денот

 
Запазена старинска стоковна куќа во Скагвеј, Алјаска.

Промени слика
Македонски : Запазена старинска стоковна куќа во Скагвеј, Алјаска.

Снимка на денот

Граѓани во Англија го прославуваат крајот на Првата светска војна, 11 ноември 1918 г.‎

Изберете нова податотека
Македонски : Граѓани во Англија го прославуваат крајот на Првата светска војна, 11 ноември 1918 г.

19

Слика на денот


Промени слика

Снимка на денот

Англискиот воздухопловец Ејми Џонсон раскажува за штотуку завршениот самостоен лет од Англија до Австралија (5-28 мај 1930).‎

Изберете нова податотека
Македонски : Англискиот воздухопловец Ејми Џонсон раскажува за штотуку завршениот самостоен лет од Англија до Австралија (5-28 мај 1930).

20

Слика на денот

 
Фолксваген Буба 1303 од отворен тип.

Промени слика

Снимка на денот

На денешен ден пред 50 години е изведена мисијата „Аполо 11“ која ги донела првите луѓе на Месечината.‎

Изберете нова податотека
Македонски : На денешен ден пред 50 години е изведена мисијата „Аполо 11“ која ги донела првите луѓе на Месечината.

21

Слика на денот

 
Рушевини од некогашен замок во селото Чорнокозинци, Хмелничка област, Украина.

Промени слика
Македонски : Рушевини од некогашен замок во селото Чорнокозинци, Хмелничка област, Украина.

Снимка на денот

Баронот Лизвејн објаснува како работи Британскиот парламент.‎

Изберете нова податотека
Македонски : Баронот Лизвејн објаснува како работи Британскиот парламент.

22

Слика на денот

 
Карпест отвор на ’ртот Голем Алтеш во крајниот западен дел на Крим.

Промени слика
Македонски : Карпест отвор на ’ртот Голем Алтеш во крајниот западен дел на Крим.

Снимка на денот


Изберете нова податотека
English : Steamboat Bill, Jr. is a 1928 American silent comedy film starring Buster Keaton and famous for a crumbling facade stunt.

23

Слика на денот

 
Зелен мајмун (Chlorocebus aethiops) во Националниот парк Амора Гедел, Етиопија.

Промени слика
Македонски : Зелен мајмун (Chlorocebus aethiops) во Националниот парк Амора Гедел, Етиопија.

Снимка на денот


Изберете нова податотека
English : A time-lapse video of traffic at Causeway Bay, one of the busiest areas of Hong Kong.

24

Слика на денот

 
Поглед на Баку — главен град на Азербејџан.

Промени слика
Македонски : Поглед на Баку — главен град на Азербејџан.

Снимка на денот

?

Изберете нова податотека

25

Слика на денот

 
Милеровата народна бања во Минхен, изградена помеѓу 1897 и 1901 г. и позната по својата необарокно-југендстилска архитектура.

Промени слика
Македонски : Милеровата народна бања во Минхен, изградена помеѓу 1897 и 1901 г. и позната по својата необарокно-југендстилска архитектура.

Снимка на денот

Операција „Крстопат“ — американски атомски проби на атолот Бикини, 25 јули 1946 г.‎

Изберете нова податотека
Македонски : Операција „Крстопат“ — американски атомски проби на атолот Бикини, 25 јули 1946 г.

26

Слика на денот

 
Облачно небо со дупка пред бура над планината Бегуњшчица, Караванки, Словенија.

Промени слика
Македонски : Облачно небо со дупка пред бура над планината Бегуњшчица, Караванки, Словенија.

Снимка на денот

?

Изберете нова податотека

27

Слика на денот

 
Малахитно рибарче (Corythornis cristatus stuartkeithi) на езерото Аваса, Етиопија.

Промени слика
Македонски : Малахитно рибарче (Corythornis cristatus stuartkeithi) на езерото Аваса, Етиопија.

Снимка на денот

?

Изберете нова податотека

28

Слика на денот

 
Таваница над влезот на собирниот центар „Викторија“ сместен во истоимениот град во Британска Колумбија, Канада.

Промени слика
Македонски : Таваница над влезот на собирниот центар „Викторија“ сместен во истоимениот град во Британска Колумбија, Канада.

Снимка на денот

?

Изберете нова податотека

29

Слика на денот

 
Обредна маска на елемската култура од Папуа Нова Гвинеја, предвидена да ги засмејува учесниците.

Промени слика
Македонски : Обредна маска на елемската култура од Папуа Нова Гвинеја, предвидена да ги засмејува учесниците.

Снимка на денот

?

Изберете нова податотека

30

Слика на денот

 
Храм на Победоносниот Оганзороастриски храм во Јазд, Иран, и едиствениот во земјата со огниште од највисок степен.

Промени слика
Македонски : Храм на Победоносниот Оганзороастриски храм во Јазд, Иран, и едиствениот во земјата со огниште од највисок степен.

Снимка на денот

?

Изберете нова податотека

31

Следен месец