Open main menu

Commons:Bar/Archive 2013

Archive This is an archive of past discussions. Do not edit the contents of this page. If you wish to start a new discussion or revive an old one, please do so on the current talk page.

Contents

Import zdjęć z Fotopolski - porządki

Informuję, iż zakończył się import zdjęć z Fotopolski. Co zostało zaimporotwane (zakres czasu) można zobaczyć na stronie bota. W kwestii porządkowania do zrobienia są następujące rzeczy:

 1. usuwanie znaków wodnych lub usunięcie z opisu szablonu {{Watermerk}}, bo nie wszystkie fotki mają znak wodny, a bot wstawiał szablon wszędzie
 2. mamy fotki, które trzeba skategoryzować
 3. mamy fotki, które nie są self-made - trzeba sprawdzić jak tam z licencją
 4. no i oczywiście trzeba kategoryzować zdjęcia do podkategorii, np. Category:Wrocław i ponad 5000 zdjęć w głównej kategorii :).

Resztę zdjęć z 2012 roku zaimportuję w styczniu, chyba, że sądzicie, że lepiej zasysać co miesiąc. W każdym razie obecnie mamy co robić. Yarl 22:33, 31 October 2012 (UTC)

 • Do zadan dodalbym usuwanie zdjec niektorych, najlepiej, gdyby wzieli sie za to admini, zeby nie zawalac tutejszego EKa. Uzasadnienie: Sa zdjecia malo pasujace: Kupka gruzu w kacie, podpisana jako stacja kolejowa w miejscowosci (rozumiem, ze to w jakims pomieszczeniu owej stacji, ale jaka wartosc informacyjna ma takie zdjecie?) lub zdjecie pamiatkowe dwoch osob (niepublicznych) w bibliotece (publicznej). Nie widac zgody owych osob, zdjecie nie zawiera elementow unikalnych, wysokiej wartosci merytorycznej. I tak dalej. Ciacho5 (talk) 02:30, 9 November 2012 (UTC)
  • Tak na marginesie. Niby od przybytku głowa nie boli, ale szczerze mówiąc, obecne zasoby Commons sa już tak bogate, wgranie mnóstwa zdjęć z fotopolski i flickra dodało trochę roboty, a niewiele ilustracji obiektów, których brakowało. Ostatnio zrobiłem kilkadziesiąt uściśleń kategorii Category:Warsaw, a jest jeszcze kilkaset (domyślam się, że podobnie jest z innymi miastami). Niemal zawsze jest tak, że nowo wgrane zdjęcie trafia do kategorii, w której ma już bliźniaków. Siłą rzeczy, wśród takich zdjęć znalazły się głównie zdjęcia Kolumny Zygmunta, Zamku Królewskiego itp. To jest uboczny skutek akcji typu WLZ czy wczytywanie masowych zasobów "turystycznych" - mnóstwo niemal dubli z mocno zgrubną kategoryzacją. Nie chcę wyjść na marudę i niewdzięcznika, ale jednak zaglądam darowanemu koniowi w zęby. Panek (talk) 12:46, 25 March 2013 (UTC)


Akwarela sprzed 85 lat

Takie pytanko. Reprodukcja z 1996 akwareli z 1926 przedstawiająca zamek skoczowski. Autor akwareli ur. w 1891, rok śmierci nieznany. Czy jeśli nigdy nie poznam daty śmierci autora akwareli to czy kiedykolwiek jeszcze będę mógł wrzucić skan tej akwareli na commons? D T G (talk) 12:15, 27 December 2012 (UTC)

Jak chcesz zgadywać, to nawet jeśli dasz "tylko" 90 lat życia malarzowi, to prawa autorskie wtedy wygasają w 2052. Czyli jak nie znasz pewnej daty śmierci, to szacowanie Ci nie pozwala uzasadnić, ze prawie na pewno jest już w domenie publicznej. A.J. (talk) 12:25, 27 December 2012 (UTC)
Już wiem kiedy zmarł, 24 października 1941. To już minęło ponad 71 lat, a więc.... można ? :) D T G (talk) 14:14, 2 January 2013 (UTC)
Tak. --sfu (talk) 14:46, 2 January 2013 (UTC)

Recognition of multi-stakeholder rights in the legal system

Copyright Wikimedia Commons, in practice local legal systems, note Wikipedia:Wiki Lubi Zabytki/Pytania --Alians PL (talk) 15:59, 1 January 2013 (UTC)

Poprawna publikacja obcych zdjęć za zezwoleniem autorów

Mam do was proste pytanie. Dotąd publikowałem jedynie zdjęcia własnego autorstwa więc nie mialem problemów, ale ostatnio jeden z wikipedystów poprosił mnie o publikację w Commons zdjęć zamieszczonych na portalu Hokej.net. Administrator tej strony zgodził się na publikację w Commons zaznaczając aby "podpisać je imieniem i nazwiskiem autora fotki i aby przy źródle była podana nazwa Legia.Net". Zatem napiszcie mi jak to teraz poprawnie wykonać: czy w "kroku" uploadu Uwolnij Prawa mam wybrać "Ten utwór nie jest mojego autorstwa" ? I co tam poniżej oznaczyć? Poza tym widzę w tym pliku przykładowym File:Adam Darski at Empik.jpg jest sekcja OTRS.. Czy to tez nalezy wypelniać? Nie mam dostepu do tego serwisu. Proszę o wyjasnienia:) Dzieki z góry. --Lowdown (talk) 20:50, 10 January 2013 (UTC)

Najpierw spytaj, czy administrator jest też autorem zdjęcia; w przypadku odpowiedzi przeczącej, raczej wątpliwe że dostał pisemną (tylko taka jest ważna) wyłączną licencję (przeniesienie majątkowych praw autorskich) na wszystkie obszary eksploatacji. To że ktoś kiedyś umieścił w portalu zdjęcie nie oznacza od razu, że jego administrator może swobodnie dysponować zawartością (o czym ten może nie wiedzieć). Co do samego OTRS i zgód na wykorzystanie, przeczytaj proszę Commons:Pozwolenia. A.J. (talk) 08:52, 11 January 2013 (UTC)

Wikimedia sites to move to primary data center in Ashburn, Virginia. Read-only mode expected.

(Apologies if this message isn't in your language.) Next week, the Wikimedia Foundation will transition its main technical operations to a new data center in Ashburn, Virginia, USA. This is intended to improve the technical performance and reliability of all Wikimedia sites, including this wiki. There will be some times when the site will be in read-only mode, and there may be full outages; the current target windows for the migration are January 22nd, 23rd and 24th, 2013, from 17:00 to 01:00 UTC (see other timezones on timeanddate.com). More information is available in the full announcement.

If you would like to stay informed of future technical upgrades, consider becoming a Tech ambassador and joining the ambassadors mailing list. You will be able to help your fellow Wikimedians have a voice in technical discussions and be notified of important decisions.

Thank you for your help and your understanding.

Guillaume Paumier, via the Global message delivery system (wrong page? You can fix it.). 15:06, 19 January 2013 (UTC)

Help turn ideas into grants in the new IdeaLab

I apologize if this message is not in your language. Please help translate it.

 • Do you have an idea for a project to improve this community or website?
 • Do you think you could complete your idea if only you had some funding?
 • Do you want to help other people turn their ideas into project plans or grant proposals?

Please join us in the IdeaLab, an incubator for project ideas and Individual Engagement Grant proposals.

The Wikimedia Foundation is seeking new ideas and proposals for Individual Engagement Grants. These grants fund individuals or small groups to complete projects that help improve this community. If interested, please submit a completed proposal by February 15, 2013. Please visit https://meta.wikimedia.org/wiki/Grants:IEG for more information.

Thanks! --Siko Bouterse, Head of Individual Engagement Grants, Wikimedia Foundation 20:12, 30 January 2013 (UTC)

Distributed via Global message delivery. (Wrong page? Correct it here.)

Wrzucanie na Commons przedwojennych zdjęć

Na stronie Urzędu Miasta Bielsk Podlaski znajduje się trochę przedwojennych zdjęć z których kilka chciałbym wrzucić na Commons. Czy mogę to zrobić bez składania wniosku o stosowne pozwolenie? jdx talk 22:21, 5 February 2013 (UTC)

 • Nie wiadomo kto jest autorem zdjęć ani skąd pochodzą więc nie możesz. Możesz zapytać urząd miasta o to jaki jest status tych zdjęć ale wątpię by należały do nich więc ich pozwolenie niewiele da.Plushy (talk) 22:27, 5 February 2013 (UTC)
Niektóre zdjęcia były pocztówkami te można by było wrzucić z {{PD-Polish}}. Jesli znajdziesz autorów którzy nie żyją od 1942 roku, to możesz użyc {{PD-old-70}}. --Jarekt (talk) 03:58, 6 February 2013 (UTC)
Tylko jeśli pocztówki nie mają stosownego zastrzeżenia, czyli bez sprawdzenia ich z obu stron nie może.Plushy (talk) 08:16, 6 February 2013 (UTC)
Rzeczywiście, masz racje. --Jarekt (talk) 12:33, 6 February 2013 (UTC)

Zmiana nazwy użytkownika

Chciałem zmienić nazwę użytkownika z "Bostary" na "Bogdan Starościak", tak jak postąpiłem na Wikipedii. Niestety nie mogę znaleźć nic na ten temat i nie wiem jak dalej postępować. Myślę, że taka operacja jest możliwa. Proszę o pomoc. Pozdrawiam. --bostary (talk) 14:57, 9 February 2013 (UTC)

 • Najlepiej poprosić o globalną zmianę nazwy tutaj.Plushy (talk) 15:59, 9 February 2013 (UTC)

Zastąpienie pliku innym z zachowaniem poprzedniego pod inną nazwą

Mam pytanie. Może na przykładzie. Jest herb Pilicy z błędną (ośmioramienną) gwiazdą. Zrobiłem poprawny z sześcioramienną gwiazdą bazując na herbie ze strony gminy (na razie nie przesyłałem). Ponieważ nie była to tylko zmiana gwiazdy, herb ma inną geometrię, więc uważam, że poprzedni wariant powinien zostać (zwłaszcza, że nie ja jestem autorem), ale pod inną nazwą. Bo dobrze było by, żeby ten nowy miał nazwę tego starego, żeby nie trzeba było zmieniać w artykułach, poza tym była by to prawidłowa nazwa dla tego pliku. A wersja poprzednia mogłaby dostać np. końcówkę "_alt". Jak to zrobić najlepiej... Może tak:

 1. Poprosić o zmianę nazwy istniejącego pliku na "POL Pilica COA_alt.svg"
 2. Poprosić o usunięcie strony przekierowania, która powstanie po usunięciu
 3. Przesłać nowy plik pod starą nazwę "POL Pilica COA.svg"

No chyba, że można jakoś prościej. Pozdrawiam, Blackfish (talk) 09:07, 12 February 2013 (UTC)

Poznaniak poprawił plik. Sprawa załatwiona, choć dalej nie wiem jak postąpić przy podobnej sytuacji. Blackfish (talk) 09:54, 18 February 2013 (UTC)

"Polskość"

Mam pytanie: czy powstanie kiedyś wersja w pełni polska? Bo na przykład kategorie są w języku angielskim i opisy grafik też i strony z przestrzeni nazw commons: te (nie licząc Baru).

176.101.138.10 12:00, 22 February 2013 (UTC)

Commons jest projektem międzynarodowym i wielojęzykowym. Duzo pracy idzie na tworzenie opisów plików które są czytelne dla użytkowników nie znających angielskiego. Sprawdź np. ten plik. Nie sadze ze będzie kiedyś wersja 100% polska, tak jak nie ma wersji 100% angielskiej czy francuskiej. Ale ilość tłumaczeń zależy głównie od nakładu pracy - im więcej przetłumaczymy (albo opiszemy po polsku) tym więcej będzie przetłumaczone. Jednym z jeżyków z największą ilością tłumaczeń na Commons jest na przykład język macedoński. Także popatrz na meta:List_of_Wikipedias: 15-sta największa Wikipedia jest w języku katalońskim. --Jarekt (talk) 13:16, 22 February 2013 (UTC)

Globalne wykorzystanie plików ogg

Czy ktoś wie dlaczego nie jest wyświetlane globalne wykorzystanie plików ogg? Proszę zobaczyć w w:pl:Fryderyk Chopin jest plik dźwiękowy File:Chopin - Polonaise No.6 As-Dur op.53.ogg, a w metryczce tego ostatniego - pusto. --Paterm (talk) 22:50, 26 February 2013 (UTC)

Nie wiem dlaczego, ale tutaj mozesz znalezc globalne wykorzystanie tego pliku. --Jarekt (talk) 01:59, 27 February 2013 (UTC)

Prawa autorskie przy zdjeciach wykonanych w zakladzie fotograficznym

Czy zdjecie wykonane przez zawodowego fotografa dla mnie jest moja wlasnoscia? Czy moge umiescic je na wikipedia? Jak je skategoryzowaqc?

— Preceding unsigned comment added by Eakoby (talk • contribs)
Zerknij pod ten link. Yarl 11:19, 3 March 2013 (UTC)
A skrócie: To zależy jaka umowę podpisałeś z fotografem. Marek Mazurkiewicz (talk) 13:35, 3 March 2013 (UTC)
Jak nie zawierałeś żadnej dodatkowej umowy (najlepiej pisemnej) to odpowiedź brzmi: nie. A.J. (talk) 11:26, 4 March 2013 (UTC)

Translate

Please translate this template Template:Upload Help notice, and update the Polski translation of this gadget MediaWiki:RotateRequest.js‎, there are two new phrases (intro and imgCaption) and update 1 phrase (noteMime). --Vivaelcelta {discussion  · contributions} 20:30, 10 March 2013 (UTC)

Convert complex templates to Lua to make them faster and more powerful

(Please consider translating this message for the benefit of your fellow Wikimedians)

Greetings. As you might have seen on the Wikimedia tech blog or the tech ambassadors list, a new functionality called "Lua" is being enabled on all Wikimedia sites today. Lua is a scripting language that enables you to write faster and more powerful MediaWiki templates.

If you have questions about how to convert existing templates to Lua (or how to create new ones), we'll be holding two support sessions on IRC next week: one on Wednesday (for Oceania, Asia & America) and one on Friday (for Europe, Africa & America); see m:IRC office hours for the details. If you can't make it, you can also get help at mw:Talk:Lua scripting.

If you'd like to learn about this kind of events earlier in advance, consider becoming a Tech ambassador by subscribing to the mailing list. You will also be able to help your fellow Wikimedians have a voice in technical discussions and be notified of important decisions.

Guillaume Paumier, via the Global message delivery system. 18:57, 13 March 2013 (UTC) (wrong page? You can fix it.)

Zastrzeżenia co do obiektu...

Tutaj jest pokazany obiekt: [1], ale wg mnie to nie jest ten właściwy budynek, poniewaz to miejsce było kiedyś wulkanizacją i nie ma nic wspólnego z "kuczką". Kuczka jest dobudowana na końcu tego budynku i stanowi mały obiekt 2-3 m z odsuwanym dachem. Myślę ze warto to sprawdzić ....

— Preceding unsigned comment added by JanPoszept (talk • contribs)
 • Obiekt wpisany do rejestru zabytków, prawdopodobnie dawna synagoga. Można sądzić (po kształcie attyki czy co to jest), że budynek starszy niż warsztaty wulkanizacyjne. Ciacho5 (talk) 22:12, 19 March 2013 (UTC)
  Tak przy okazji, czy to zdjęcie nadaje się do publikacji biorąc pod uwagę te widoczne (i rozpoznawalne) na pierwszym planie samochody i ich tablice rejestracyjne? Blackfish (talk) 20:04, 20 March 2013 (UTC)
  Tutaj jest artykuł o tej kuczce: [2] i wydaje mi się , ze o ten obiekt tu chodzi a nie o cały widoczny w temacie budynek...
  — Preceding unsigned comment added by JanPoszept (talk • contribs)

Closed captioning template needs Polish

The template for closed captioning, Template:Closed cap, does not yet have text in Polish. Would anyone mind adding text in Polish? Thanks WhisperToMe (talk) 20:21, 21 March 2013 (UTC)

 • Thanks to BartekChom who added Polish to the template WhisperToMe (talk) 20:27, 31 March 2013 (UTC)

"Przekaż 1% podatku na rozwój Wikipedii" z trzykrotnym zapętleniem?

W polskiej Wikipedii w Internet Explorer oraz w Operze, Logo "Przekaż 1% podatku na rozwój Wikipedii", pojawia się z trzykrotnym zapętleniem na dowolnej wybranej stronie. Prawdopodobnie błędnie dodawany jest kod "Przekaż 1% podatku na rozwój Wikipedii" na stronach polskiej Wikipedii?

--Alians PL (talk) 17:49, 26 March 2013 (UTC)

Ponoć to błąd działania serwerów Wikimedia Foundation. Yarl 20:58, 26 March 2013 (UTC)

Request for comment on inactive administrators

(Please consider translating this message for the benefit of your fellow Wikimedians. Please also consider translating the proposal.)

Read this message in English / Lleer esti mensaxe n'asturianu / বাংলায় এই বার্তাটি পড়ুন / Llegiu aquest missatge en català / Læs denne besked på dansk / Lies diese Nachricht auf Deutsch / Leś cal mesag' chè in Emiliàn / Leer este mensaje en español / Lue tämä viesti suomeksi / Lire ce message en français / Ler esta mensaxe en galego / हिन्दी / Pročitajte ovu poruku na hrvatskom / Baca pesan ini dalam Bahasa Indonesia / Leggi questo messaggio in italiano / ಈ ಸಂದೇಶವನ್ನು ಕನ್ನಡದಲ್ಲಿ ಓದಿ / Aqra dan il-messaġġ bil-Malti / norsk (bokmål) / Lees dit bericht in het Nederlands / Przeczytaj tę wiadomość po polsku / Citiți acest mesaj în română / Прочитать это сообщение на русском / Farriintaan ku aqri Af-Soomaali / Pročitaj ovu poruku na srpskom (Прочитај ову поруку на српском) / อ่านข้อความนี้ในภาษาไทย / Прочитати це повідомлення українською мовою / Đọc thông báo bằng tiếng Việt / 使用中文阅读本信息。

Hello!

There is a new request for comment on Meta-Wiki concerning the removal of administrative rights from long-term inactive Wikimedians. Generally, this proposal from stewards would apply to wikis without an administrators' review process.

We are also compiling a list of projects with procedures for removing inactive administrators on the talk page of the request for comment. Feel free to add your project(s) to the list if you have a policy on administrator inactivity.

All input is appreciated. The discussion may close as soon as 21 May 2013 (2013-05-21), but this will be extended if needed.

Thanks, Billinghurst (thanks to all the translators!) 04:24, 24 April 2013 (UTC)

Distributed via Global message delivery (Wrong page? You can fix it.)

[en] Change to wiki account system and account renaming

Some accounts will soon be renamed due to a technical change that the developer team at Wikimedia are making. More details on Meta.

(Distributed via global message delivery 03:23, 30 April 2013 (UTC). Wrong page? Correct it here.)

[en] Change to section edit links

The default position of the "edit" link in page section headers is going to change soon. The "edit" link will be positioned adjacent to the page header text rather than floating opposite it.

Section edit links will be to the immediate right of section titles, instead of on the far right. If you're an editor of one of the wikis which already implemented this change, nothing will substantially change for you; however, scripts and gadgets depending on the previous implementation of section edit links will have to be adjusted to continue working; however, nothing else should break even if they are not updated in time.

Detailed information and a timeline is available on meta.

Ideas to do this all the way to 2009 at least. It is often difficult to track which of several potential section edit links on the far right is associated with the correct section, and many readers and anonymous or new editors may even be failing to notice section edit links at all, since they read section titles, which are far away from the links.

(Distributed via global message delivery 18:13, 30 April 2013 (UTC). Wrong page? Correct it here.)

Zgłoś błąd!

Nie znalazłem opcji zgłoś błąd więc piszę tutaj. Ładując pliki jest opcja "Określ na jakiej podstawie masz pewność, że masz prawo do publikowania pliku". Przy "Inny powód nie wyszczególniony powyżej" jest informacja: "Licencja jest opisana przez następujący wiki-tekst (musi zawierać prawidłowy znak prawa autorskiego)"

Proszę zwrócić uwagę na link. Powinno kierować do Commons:Oznaczenia licencji.

Zwiadowca 21 13:40, 9 May 2013 (UTC)

Commons - repozytorium wolnych multimediów

Co to za zbędna linijka wyświetla się pod nazwą strony czy użytkownika - "Commons - repozytorium wolnych multimediów"? Po co to? Obok mam wielkie logo Wikimedia Commons, a tutaj to... szkoda miejsca. Przecież wiadomo gdzie jestem. Blackfish (talk) 10:42, 11 May 2013 (UTC)

Błędny rendering SVG do PNG

 
Rendering poprawny
 
Rendering z zaznaczonymi błędami

Zauważyłem, że używany w Wikipedii program do konwersji (renderingu) plików z formacie SVG do formatu PNG źle działa, gdy w jednym obiekcie tekstowym następują zmiany stylów, np. włączanie i wyłączanie stylu subscript itp.  Sprawdzałem; konkretne pliki są obsługiwane poprawnie przez inne programy: Adobe Illustrator v.11 i Mozilla Firefox v.19.0.2 i nie zauważyłem błędów.  Również poprawne były pliki w formacie PNG wygenerowane przez Inkscape v.0.49.4 r9939, a w tej wersji przygotowałem pliki, dla których błędy renderingu zauważyłem.  Błędy renderingu muszą występować od dawna, bo niektórzy autorzy plików SVG już 2008 r. sztucznie dzielili tekst na kawałki, aby obejść ten błąd.  Dodatkowo zauważyłem, że czcionka DejaVu Serif, którą specjalnie użyłem, ponieważ jest Public Domain, została zamieniona na jakąś inną, ale to jest mniej ważne.

Obok ilustracje, przedstawiające efekty poprawnego i błędnego renderingu.

Ww. błąd jest istotny, bo wiele ilustracji dotyczących nauk ścisłych zawiera opisy, których postać jest ściśle określona i nie jest pożądane, aby programy używane do przygotowywania roboczych lub zastępczych wersji plików dokonywały zmian w wyniku których tworzone pliki wizualnie różnią się od oryginalnych.


 • Proszę, abyście wywierali naciski, aby wreszcie ktoś z odpowiedzialnych za stronę informatyczną Wikipedi zainicjował zmiany zmierzające do poprawienia tego błędu.


--Wojciech Słota (talk) 22:53, 2 June 2013 (UTC)Tech newsletter: Subscribe to receive the next editions

Tech news prepared by tech ambassadors and posted by Global message deliveryContributeTranslateGet helpGive feedbackUnsubscribe • 20:19, 20 May 2013 (UTC)
Important note: This is the first edition of the Tech News weekly summaries, which help you monitor recent software changes likely to impact you and your fellow Wikimedians.

If you want to continue to receive the next issues every week, please subscribe to the newsletter. You can subscribe your personal talk page and a community page like this one. The newsletter can be translated into your language.

You can also become a tech ambassador, help us write the next newsletter and tell us what to improve. Your feedback is greatly appreciated. guillom 20:19, 20 May 2013 (UTC)

Połączenie dwóch istniejących kont Wikimedia Commons

Mam dość nietypową sytuację. Parę lat temu założyłem na Wikipedii konto Dandys, którego używam do dzisiaj. Prawdopodobnie razem z tym kontem zostało utworzone konto Dandys na Wikimedia Commons, na które wrzuciłem kilka zdjęć. Niestety, o ile z konta na Wikipedii korzystam cały czas, o tyle jakiś czas temu nie udało mi się zalogować na konto Dandys na Wikimedia Commons. Nie mogę też przywrócić hasła, ponieważ mechanizm autoryzacji twierdzi, że taki użytkownik nie istnieje. Tym niemniej, zdjęcia są nadal do niego przypisane, np.: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mercedes-Benz_W123_inside.JPG Z racji tego, że nie mogłem się zalogować na konto Dandys na Wikimedia Commons, stworzyłem nowe - Dandys997.

W związku z tym mam pytanie: czy istnieje możliwość połączenia konta Dandys z kontem Dandys997 na Wikimedia Commons? Jeżeli tak, to w jaki sposób mogę tego dokonać (proszę pamiętać, że autoryzacja kończy się komunikatem o nieistnieniu użytkownika Dandys)?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Podane przez Ciebie zdjęcie wrzuciłeś na Wikipedię, skąd zostało przeniesione przez Pjahra na Commons. A na Commons konto "Dandys" nie istnieje, więc nic nie stoi na przeszkodzie, byś je jak najszybciej utworzył. Paterm (talk) 17:49, 9 June 2013 (UTC)
A nie lepiej utworzyć uniwersalne konto na Dandysie wówczas będzie we wszystkich wikipediach a Dandys997 zgłosić do usunięcie tam raptem jest 6 czy 7 edycji. Blackfish (talk) 06:30, 11 June 2013 (UTC)

Feedback wanted on Commons brochure draft

I've been working on a "Welcome to Commons" brochure, and community feedback was extremely helpful. We now have a draft of the designed version, so please share any thoughts you have on how to make it better. The main target audience is newcomers who are learning about Commons for the first time.

 
Commons brochure draft, 2013-06-06, tentatively titled "Illustrating Wikipedia: A Guide to Contributing Content to Wikimedia Commons"

A few things to note:

 • The current title is Illustrating Wikipedia: A Guide to Contributing Content to Wikimedia Commons, but we're open to better suggestions.
 • Neither the design nor the content are final at this point, so if you want to propose significant changes, now is the time.
 • Many minor design and text changes will happen in the next revision, but if you notice anything that needs to be adjusted, please comment.
 • There is simply placeholder content for the section on adding images using the Visual Editor; once screenshots of the interface are stable, that content will be added in.

You can discuss the draft at Commons talk:Welcome to Commons brochure. Thanks!--Sage Ross (WMF) (talk) 14:37, 12 June 2013 (UTC)

Prze robione pliki z Commons

Cześć, Mam pytanie. Jak przerobie sobie na przyład ten plik na np. mape zasięgu jakiegoś ptaka to jak mam uzupełnić Uwolnij prawa?

Dziękuje za odpowiedź. Dzięcioł 3 (talk) 13:55, 16 June 2013 (UTC)

Ja zazwyczaj używam ta "Prześlij plik" stronę, kopiuje caly opis pliku ktory przerabiasz i dodaje informacje kto i co przerobil, daje nazwę tego pliku jako "Źródło". Licencja może zostać taka jaka była w originale, ale możesz dodać: "Modifications/Zmiany: {{CC-zero}}" czy coś w tym guście. --Jarekt (talk) 15:05, 16 June 2013 (UTC)
Dzięki. A jeśli na przerobie plik z Commons, który sam stworzyłem przerabiając plik Jana Kowalskiego, to jako autora mam wpisać tylko siebie, czy siebie i Janka. Dzięcioł 3 (talk) 20:02, 16 June 2013 (UTC)
W większości wypadków obojgu, ale zależy to trochę od sytuacji. Kiedy np. kadruje czyjąś fotografie, to wkład mojej pracy jest na tyle mały ze nie dodaje mojego imienia. Ale w przypadku File:Over-categorization.svg nie dodałem imion autorów plików które używałem ani autora pliku z którego skopiowałem pomysł. --Jarekt (talk) 02:33, 17 June 2013 (UTC)

Zniknęło wartościowe zdjęcie, na którym mi zależy.

Czy istnieje możliwość kontaktu z autorem bądź osobą, która je zamieściła?

Chodzi o to zdjęcie: [[18]]

Plik ten przesłał użytkownik DrFO.Jr.Tn (talk · contribs). Można skontaktować się z nim na jego stronie dyskusji lub, jeśli masz zarejestrowane konto na Commons/w Wikipedii, za pomocą formularza kontaktowego na arabskojęzycznej Wikipedii. odder (talk) 20:46, 17 June 2013 (UTC)

A czy można wysłać jakąś prywatną wiadomość, np. na maila? Chcę prosić tego człowieka o udostępnienie zdjęcia. Na Commons raczej ponownie go nie zamieści, bo nie udowodnił, że ma zgodę autora na zamieszczenie i dlatego zdjęcie zostało skasowane. Właśnie utworzyłem konto na Commons, ale gdy wchodzę na arabską Wikipedię (podany przez Ciebie link do formularza kontaktowego), żaden formularz się nie pokazuje.

Słabo znam angielski. Zauważyłem, że ostrzeżenie o planowanym skasowaniu pliku zamieścił ktoś w języku polskim. Czy to poprawna forma kontaktu, która dotrze do odbiorcy? RomekTG (talk) 19:16, 20 June 2013 (UTC)

Oprogramowanie MediaWiki nie upublicznia adresów e–mail użytkowników, jedynym sposobem na skontaktowanie się jest użycie podanego przeze mnie formularza kontaktowego lub ewentualnie pozostawienie wiadomości na stronie dyskusji tego użytkownika. Ostrzeżenie o możliwości usunięcia pliku zostało dodane za pomocą sprytnego szablonu, który wyświetla wiadomość w języku użytkownika (jeśli istnieje jej tłumaczenie). Podejrzewam, że w Preferencjach masz ustawiony język polski, stąd też w tym języku widzisz ostrzeżenie (ja korzystam z angielskiego interfejsu i widzę angielską wiadomość). Żeby nie utrudniać Ci uzyskania tego zdjęcia, proszę o kontakt mailowy pod adresem: tomasz w domenie twkozlowski.net, postaram się pomóc. odder (talk) 19:47, 20 June 2013 (UTC)

X!'s Edit Counter

Pywikipedia is migrating to git

Hello, Sorry for English but It's very important for bot operators so I hope someone translates this. Pywikipedia is migrating to Git so after July 26, SVN checkouts won't be updated If you're using Pywikipedia you have to switch to git, otherwise you will use out-dated framework and your bot might not work properly. There is a manual for doing that and a blog post explaining about this change in non-technical language. If you have question feel free to ask in mw:Manual talk:Pywikipediabot/Gerrit, mailing list, or in the IRC channel. Best Amir (via Global message delivery). 12:59, 23 July 2013 (UTC)

Prawo do fotografowania w muzeach i innych obiektach

W [19] znalazlem dosc fajny tekst, ktory mozna podac w muzeach: "Zakaz fotografowania do niedawna można było znaleźć w regulaminach wielu muzeów. Wyrokiem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z 5 marca 2010 r. (sygn. XVII Amc 1145/09) został on jednak wpisany do prowadzonego przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów rejestru klauzul niedozwolonych. Sprawa dotyczyła muzeum we Wrześni, które zabraniało fotografowania eksponatów bez uzyskania zgody dyrektora i uiszczenia opłaty. "

Czy znacie cos lepszego / dodatkowego? Czesto robie zdjecia w muzeach i podobnych obiektach, i chyba warto miec cos takiego pod reka w niektorych przypadkach.

Caly czas staram sie znalezc dobra wykladnie co robic w obiektach typu centrum handlowe jesli ochroniarz zabroni fotografowania, lub w kosciolach gdzie jest zdjecia zakaz. WW. artykul troche o tym mowi ale nie jest to 100% jasne. Znacie cos lepszego? --Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Talk 12:51, 29 July 2013 (UTC)

Proszę zajrzeć jeszcze do zbioru porad prawnych - może to pomoże. Paterm (talk) 13:57, 31 July 2013 (UTC)
Dla jasności, nawet jeśli sam zakaz fotografowania interpretowany byłby jako niedozwolona klauzula, to IMO jeszcze dalece nie znaczy że takowe zdjęcia można publikować na wolnej licencji i dla celów komercyjnych. W szczególności w przypadków sklepów/centrów handlowych ww. wyrok można IMO rozumieć jako możliwość robienia zdjęć wyłącznie na użytek prywatny, a nie w celach komercyjnych. Natomiast z muzeami to raczej tak jak w ww. zbiorze porad prawnych. --Alan ffm (talk) 15:26, 31 July 2013 (UTC)

Commons:Deletion requests/File:Weiss Obsession.jpg

Czy ktoś znający polskie prawo autorskie może popatrzeć na Commons:Deletion requests/File:Weiss Obsession.jpg. --Jarekt (talk) 20:38, 7 August 2013 (UTC)

Niewiele tu do patrzenia: obowiązuje nowsza ustawa, prawa do obrazów jeszcze nie wygasły (nie było tu nawet przywrócenia, bo w momencie wejścia nowej ustawy w życie minęły jedynie 44 lata od śmierci malarza). A.J. (talk) 10:10, 8 August 2013 (UTC)
Dziękuje. Nie lubię Deletion requests gdzie tylko jedna osoba ma coś do powiedzenia, zwłaszcza jeśli jest to DR dla wielu plików. A jako ze DR jest na temat plików używających {{PD-Polish}}, to wole opinie osób które znają to licencje. A szkoda tych plików, wiele pracy musiało zabrać pisanie takich dobrych opisów. --Jarekt (talk) 12:03, 8 August 2013 (UTC)
To się nie całkiem zmarnuje, zamykając zgłoszenie należy dodać je do Category:Undelete in 2021 A.J. (talk) 13:08, 8 August 2013 (UTC)

Russavia

At Commons:Bureaucrats/Requests/Russavia (de-Bureaucrat) is a discussion about Russavias role as bureaucrat ongoing. -- Cecil (talk) 09:17, 18 August 2013 (UTC)

pytanie czy można.

Jak w temacie, czy można przesłać ten plik na common:

http://dolny-slask.org.pl/858249,foto.html?idEntity=511644 ? -- Ms1001 (talk) 13:16, 20 August 2013 (UTC)

 • I jaką licencją go prawidłowo oznaczyć? Blackfish (talk) 11:35, 20 August 2013 (UTC)

Nie wiem właśnie. Ale prawa autorskie jestem przekonany, że już wygasły. Nie wiem jak to jest w przypadku widokówek. Ale od daty druku minęło już ponad 70 lat. Więc czy to jest już wolny zasób? Ms1001 (talk) 11:40, 20 August 2013 (UTC)


I po co tu ludzi odsyłać, jak i tak nie można się doczekać odpowiedzi. W ten sposób zawsze będzie panował tu chaos. Ms1001 (talk) 16:30, 20 August 2013 (UTC)

Bez dokładniejszego przyjrzenia się odwrotnej strony tej pocztówki (?) - trudno odpowiedzieć na to pytanie. Generalnie prawa majątkowe, autorskie wygasają w 70+1 lat od śmierci twórcy, chyba, że można uznać, że mamy do czynienia z utworem anonimowym - wtedy wygasają w 70+1 lat od daty pierwszej publikacji. Jeśli na tej pocztówce nigdzie nie ma podanego autora (np. na odwrotnej jej stronie) natomiast jest oznaczenie wydawcy, to można uznać, że jest to utwór anonimowy i wtedy można też uznać, że prawa majątkowe wygasły. Polimerek (talk) 12:28, 22 August 2013 (UTC)

HTTPS for users with an account

Greetings. Starting on August 21 (tomorrow), all users with an account will be using HTTPS to access Wikimedia sites. HTTPS brings better security and improves your privacy. More information is available at m:HTTPS.

If HTTPS causes problems for you, tell us on bugzilla, on IRC (in the #wikimedia-operations channel) or on meta. If you can't use the other methods, you can also send an e-mail to https@wikimedia.org.

Greg Grossmeier (via the Global message delivery system). 18:50, 20 August 2013 (UTC) (wrong page? You can fix it.)

m:Requests for comment/Global ban for Ottava Rima

Per the m:Global bans global policy, you are informed of the discussion above. Please comment there and feel free to appropriately distribute more widely in prominent community venues in order to «Inform the community on all wikis where the user has edited». Nemo 10:05, 24 August 2013 (UTC)

Wiki Lubi Zabytki 2013 a Commons

Jutro zaczyna się Wiki Loves Monuments, więc zapiszę jak to wygląda od strony Commonsowej. W tym roku podstawowym szablonem jest oczywiście {{Wiki Loves Monuments 2013|pl}}. W tym roku powinien częściowo rozwiązać się problem związany z porządkowaniem zdjęć po konkursie. Zdjęcia przesyłane z tabelek mają od razu zasugerowane kategorie (konkretną, podaną w tabelce lub zabytki w gminie/powiecie).

Zdjęcia przesyłane przez wizzarda mają domyślą kategorię Cultural heritage monuments in Poland. Polecam śledzić i obrabiać na bieżąco ;). Yarl 15:56, 31 August 2013 (UTC)

Nowy szablon zabytku

Jak pewnie niektórzy wiedzą w tegorocznej edycji konkursu Wiki Lubi Zabytki używamy w tabelkach unikalnych ID. W związku z tym powoli przechodzić będziemy na nowy szablon zabytku na Commons, tj. {{Zabytek nieruchomy}}. Jako parametr przyjmuje on sześciocyfrowy numer z bazy NID. Po konkursie będzie można zająć się linkującymi do starego szablonu i powoli zmieniać go na nowy szablon. Yarl 15:56, 31 August 2013 (UTC)

Czy nie lepiej, żeby ten szablon nazywał się po angielsku np. {{POL monument}}? Jak wszystkie szablony na Commons. Blackfish (talk) 11:35, 1 September 2013 (UTC)
Problem w tym, że jest obecnie sporo dowolność. Yarl 13:19, 1 September 2013 (UTC)

Czy to oznacza, że w rejestrach (a w zasadzie to chyba kopiach/odpisach rejestru?) publikowanych przez NID na jego stronie za jakiś czas pojawią się owe sześciocyfrowe numery zamiast dotychczasowych typu "A-123 z 1.10.2012"? Bo jeśli ktoś na Commons zobaczy zdjęcie z informacją "... pod numerem ID xxxxxx" i będzie chciał ów numer zweryfikować w rejestrze NID to może się zawieść. jdx talk 09:32, 1 September 2013 (UTC)

A gdzie te ID zabytków można znaleźć, bo w wykazach zabytków (pdf) wciąż są stare numery typu "A-123 z 1.10.2012"? Stary szablon poprzez toolserver miał powiązanie z listą zabytków. Teraz trafiamy w "kosmos" np. [20]. Czy nowy szablon będzie powiązany z jakąś listą? Byłoby dobrze, bo po co taka informacja, że jest pod takim a takim numerem, jak nigdzie tego nie można sprawdzić. Blackfish (talk) 11:43, 1 September 2013 (UTC)
Tak, z tego co wiem, to NID pracuje nad witryną/geoportalem i tymi właśnie ID, ale ile im to jeszcze zajmie - nie wiem. Numer można przecież sprawdzić w Wikipedii, w każdym wierszu jest stary numer i nowe ID. Yarl 13:19, 1 September 2013 (UTC)
To, że można coś znaleźć na wikipedii to jedno, ale ja pytam się o źródło (pierwotne), z którego ten numery zostały na wiki przepisane. Blackfish (talk) 19:43, 1 September 2013 (UTC)
Źródło to tabele Excela, dostępne pod tym linkiem. Yarl 23:12, 1 September 2013 (UTC)

Niemożność załadowania zdjęć

Od kilku dni nie mogę publikować zdjęć. Problem wygląda tak, że po wejściu w "Prześlij plik" wybieram lokalizację pliku, on się ładuje, po czym widać jego miniaturkę, ale nie jest dostępny przycisk "Przejdź dalej" (nie ma wcale więc nic nie mogę na tym etapie uczynić), wskutek czego dalsza publikacja, w tym opis i kategoryzacja, jest niemożliwe. Być może jest to szerszy problem bo nie mogę dokonywać edycji w projekcie Wikidata (tam nie ukazują mi się rubryki "Edytuj"). Poza tymi problemami projekty wiki działają w porządku, mogę edytować, także tu w Commons. Co może być przyczyną? Lowdown (talk) 08:32, 9 September 2013 (UTC)

Coś masz "popsute" z tym swoim kontem... A tak teraz mnie naszło: a może ty z Playa jesteś? Ale skoro możesz edytować inne projekty, to już nie wiem... Czyli na razie ;-) Wikidata i przesyłanie plików na Commons, tak? Blackfish (talk) 10:35, 9 September 2013 (UTC)
Nie, nie nie jestem z Play. Ale dzialam w Windows XP, a w dyskusji na Wikidata chyba ktos wspominał że to moze byc przyczyna. No ale sam juz nie wiem.. Lowdown (talk) 15:17, 9 September 2013 (UTC)
WinXP jako taki nie ma nic do rzeczy. Na 3 niezależnych kompach używam tego systemu i wszędzie jest OK. Aczkolwiek teraz przypominam sobie, że przy ostatnim przesyłaniu plików musiałem kilkakrotnie przeładowywać stronę (i ostatecznie chyba odczekałem jakiś czas, tak z godzinę?), bo zatrzymywała się w tym miejscu, o którym mówisz. Ale ja powiązałem to raczej z jakimiś błędami z moim internetem. Tym niemniej udało mi się przesłać pliki za tym drugim razem. Blackfish (talk) 19:30, 9 September 2013 (UTC)

Spróbuj przesyłać zdjęcia czymś innym, nie uploaderem na stronie. Sprawdź (chamska reklama) VicuñaUploader lub Commonist. Yarl 21:44, 9 September 2013 (UTC)

Z ciekawości sprawdziłem inne rozwiązanie - po wejściu w "Kreator przesyłania plików" wybrałem opcję "Powrót do starego formularza" i tą starą metodą udalo mi sie przeslac plik. Problemy o ktorych wspomnialem Blackfish, czyli zawieszenie samego ladowania i wrazenie że ono trwa w nieskonczonosc, miewalem wczesniej. Natomiast teraz, tak jak wspomnialem, samo zaladowanie zdjecia sie udaje bo ukazuje sie jego miniaturka, ale nie ma ikonki "Dalej" więc nic nie mogę zrobic. Lowdown (talk) 10:31, 10 September 2013 (UTC)
Jeszcze raz się tu dopiszę gdyż nadal nie mogę publikować. W ostatnim czasie przeinstalowałem system w komp. ale stwierdzam że to nie pomogło. Probowałem publikować ale po zaladowaniu pliku na pierwszej planszy nadal widzę miniaturkę jako "przyjętą" ale nie mam ikonki DALEJ. Po tej próbie pojawił mi się pasek u gory z instalacją dodatku JAVA ale po tym i kolejnej probie zaladowania pliku otrzymuje informację na czerwono "Błąd wewnętrzny – żeton wykorzystywany do identyfikacji użytkownika jest nieprawidłowy"... Lowdown (talk) 15:55, 20 September 2013 (UTC)

Przesłanie zgody właściciela praw autorskich pliku...

Witam. Jestem tu nowy i z góry przepraszam za brak rozumu... Czytałem "Pierwsze kroki" jednak nie jestem do końca pewny czy dobrze zinterpretowałem to co przeczytałem. Chcę dodać zdjęcia, których nie jestem autorem. Rozmawiałem z autorem i godzi się na to. Mam pytanie: czy musi on osobiście wysłać potwierdzenie tego, że jest autorem zdjęć na podany adres mail czy mogę to zrobić ja w jego imieniu? Jaka licencja jest najodpowiedniejsza w takiej sytuacji?

Proszę o wyrozumiałość i odpowiedź.

— Preceding unsigned comment added by Avengerek (talk • contribs)
Witaj, napisz w tej sprawie na adres permissions-commons-pl@wikimedia.org, dostaniesz najbardziej kompetentną odpowiedź. Generalnie polecam także lekturę strony Wikipedia:Pozwolenia na wykorzystanie w polskiej Wikipedii. Yarl 20:20, 18 September 2013 (UTC)

Umieszczanie zdjęć pochodzących z zasobów rodzinnych.

Są dwie fotografie. Jedna wykonana w roku 1934, druga w 1949. Obie czarno-białe. Uwidocznione na nich osoby nie żyją. Autor tych zdjęć (fotograf) nie jest znany. Zdjęcia są w posiadaniu rodziny sfotografowanych osób. Zdjęcia zostały zeskanowane i skan ma rozszerzenie JPEG. Skany zostały mi przekazane z prośba o umieszczenie ich w jednym z haseł Wikipedii. Hasło dotyczy jednej z osób na zdjęciach. Jak mogę to uczynić bez naruszania licencji i innych praw? Z góry dziękuję serdecznie za pomoc. Tadeusz Kozar

Niestety licencje tego typu zdjęć są dosyć problematyczne i w większości przypadków bez dodatkowych informacji zdjęcia takie nie powinny być przesyłane na Commons. Jest jednak parę wyjątków:
 • Jeśli zdjęcia zostały opublikowane przed 1994 r. użyj {{PD-Polish}}
 • Jeśli zdjęcia zostały udostępnione dla publiczności więcej niż 70 lat temu i autor jest nieznany użyj Template:Anonymous-EU
 • Jeśli zdjęcia z archiwum rodzinnego, zostały zrobione przez (nieznanego) członka rodziny to spadkobiercy tego fotografa mogą użyć {{PD-heirs}}. Jeśli ty nie jesteś takim spadkobiercą, to spadkobiercy powinni przesłać commons:OTRS emaila, zobacz Commons:Pozwolenia. --Jarekt (talk) 13:24, 2 October 2013 (UTC)

Koledzy! Serdeczne dzięki za wskazówki. Były dla mnie bardzo cenne. Zdjęcie umieściłem (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:AJ1934.jpeg). Mam nadzieję, że się "utrzyma". Tadeusz Kozar

Licencja wyglada poprawnie. --Jarekt (talk) 15:52, 8 October 2013 (UTC)
Biorąc pod uwagę, że autor zdjęcia jest anonimowy, dopisałem kolejną A.J. (talk) 19:36, 8 October 2013 (UTC)

Panowie! Jeszcze raz wielkie dzięki za życzliwą pomoc! Pozwólcie, jeszcze jedna prośba: wczoraj właścicielka i spadkobierczyni umieściła zdjęcie (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:AiJ.jpeg). Sprawdzcie, czy jest dobrze opisane. Fotografia została wykonana w 1949 na terenie UK. Ma posłużyć do zilustrowania artykułu. Z góry, w imieniu Dosi i swoim, bardzo dziękuję! Tadeusz

Notifications

 
Notifications inform you of new activity that affects you -- and let you take quick action.

(This message is in English, please translate as needed)

Greetings!

Notifications will inform users about new activity that affects them on this wiki in a unified way: for example, this new tool will let you know when you have new talk page messages, edit reverts, mentions or links -- and is designed to augment (rather than replace) the watchlist. The Wikimedia Foundation's editor engagement team developed this tool (code-named 'Echo') earlier this year, to help users contribute more productively to MediaWiki projects.

We're now getting ready to bring Notifications to almost all other Wikimedia sites, and are aiming for a 22 October deployment, as outlined in this release plan. It is important that notifications is translated for all of the languages we serve.

There are three major points of translation needed to be either done or checked:

Please let us know if you have any questions, suggestions or comments about this new tool. For more information, visit this project hub and this help page. Keegan (WMF) (talk) 18:16, 4 October 2013 (UTC)

(via the Global message delivery system) (wrong page? You can fix it.)

Speak up about the trademark registration of the Community logo.

Polskie Normy

Mam pewne pytanie. Planuję wrzucić grafikę zawierającą układ klawiatury według jednej z polskich norm (PN-97), który nie wszedł w życie. Czy grafika będzie zgodna z regulaminem i nie będzie to naruszało praw autorskich PKN? --CzakNoris (talk) 15:56, 21 October 2013 (UTC)

Zdjęcia z Konkursu Piosenki Eurowizji.

Chciałem się upewnić czy mogę wgrać zdjęcia z oficjalnej strony Konkursu Piosenki Eurowizji i Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Zdjecia znajdują się w dziale prasa -> Zdjęcia do pobrania. Są całkowicie niezabezpieczone (brak jakiegokolwiek logowania), Są też przyciski Download. Poza tym na stronie junioreurovision.tv (http://www.junioreurovision.tv/page/press) można wyczytać, że EBU (Europejska Unia Nadawców) udostępnia nieodpłatnie zdjęcia z większości wydarzeń (te w dziele zdjęcia pod adresem http://www.junioreurovision.tv/page/press/photos). Wystarczy podać chyba w takim razie autora zdjęć i adres strony z której pochodzą (?). I co z logo konkursów EBU skoro również znajdują się w sekcji press i można je bezpłatnie pobrać. Logo zresztą nie ma żadnych C czy R w kółku przy sobie. Więcej http://www.eurovision.tv/page/press. Zdjęcia w hasłach o tej tematyce są dość potrzebne, a te z oficjalnej strony są bardzo dobrej jakości. Pozdrawiam Miloszk22 (talk) 18:53, 22 October 2013 (UTC)

To nie są wystarczające przesłanki by wgrać zdjęcia na commons. Ani fakt że coś jest dla prasy ani do że da się coś pobrać (wszystko co wyświetla Ci się na stronach komputer wcześniej pobrał. Polskie prawo zakłada, że generalnie przy zdjęciu musi być wyraźnie napisane że coś wolno inaczej nie wolno. To że możesz coś pobrać nie oznacza że możesz to udostępniać. Gorąco zachęcam do zapoznania się z http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.pl Marek Mazurkiewicz (talk) 22:31, 22 October 2013 (UTC)
To akurat doskonale wiem, nie mam zamiaru wgrywać zdjęć z google grafika bo są dostępne. Dokładnie opisałem, że na stronie http://www.junioreurovision.tv/page/press znajduje się informacja, że można takie zdjęcia wykorzystywać, jedynie specjalne zamówienia kierować tam i tam (ang. Press photos. EBU will offer royalty free photo's of most activities and rehearsals. They are available shortly after the events in the press section. For any special request please contact either Kath or Luke for further information.). Chciałbym tylko uzyskać odpowiedź tak bądź nie. Skoro zdjęcia dla prasy to chyba do udostępniania? Nikt przecież nie drukuje w gazetach zamiast zdjęć adresów internetowych do strony. Co jak co ale nie wszyscy muszą się orientować w tych wszystkich licencjach, których jest zresztą kilkanaście (jak nie więcej), dlatego pytam. Miloszk22 (talk) 13:27, 23 October 2013 (UTC)
Nie, bo royalty free nie znaczy Creative Commons. -- Blackfish (talk) 14:25, 23 October 2013 (UTC)
Dziękuję. O taką konkretną odpowiedź mi chodziło. Napiszę do Europejskiej Unia Nadawców oficjalną prośbę o pozwolenie według jednego z tych wzorów (https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Example_requests_for_permission) a może uda się uzyskać pozwolenie według wymaganych licencji :). Pozdrawiam Miloszk22 (talk) 16:50, 23 October 2013 (UTC).
Dobrze że się tym zajmiesz. Powodzenia. Marek Mazurkiewicz (talk) 10:41, 24 October 2013 (UTC)

Reklama

Wkład [21] tego urzytkownika chyba zbyt przepełniony jest reklamammi, po ich usunięciu będą braki w opisach. File:Pielgrzymaka na Tarnicę.JPG chyba najbardziej. Ciacho5 (talk) 19:28, 26 October 2013 (UTC)

Trzeba po usuwać te reklamy :( Blackfish (talk) 19:36, 26 October 2013 (UTC)
  Done -- Blackfish (talk) 19:48, 26 October 2013 (UTC)

Usunięcie tego pliku

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Golden_Shower.jpg?uselang=pl

Zwracam się z uprzejmą prośbą o usunięcie tego pliku, ponieważ uważam, że zdjęcie jest nie wyraźne, obsceniczne i nie jest przeznaczone dla dzieci poniżej 18 roku oraz nie wiadomo czemu ma służyć, a te często korzystają z wikimedia commons. Chodzi o plik (File:Golden Shower).

Z poważaniem --213.158.221.99 16:36, 3 November 2013 (UTC)

Zdjęcie to jest używane w artykułach wikipedii np. es:Urolagnia a zadaniem Commons jest kolekcjonowanie zdjęć edukacyjnych i uzytecznych dla wikipedii, dlatego zdjęcie to nie zostanie osunięte o ile nie ma problemów z licencja. Jest to czasami kontrowersyjne ale Wikipedia ma wiele artykułów które mogą być uważane za "obsceniczne i nie jest przeznaczone dla dzieci poniżej 18 roku" i commons ma wiele zdjęć które są w tej samej kategorii. --Jarekt (talk) 02:44, 4 November 2013 (UTC)

Introducting Beta Features

(Apologies for writing in English. Please translate if necessary)

We would like to let you know about Beta Features, a new program from the Wikimedia Foundation that lets you try out new features before they are released for everyone.

Think of it as a digital laboratory where community members can preview upcoming software and give feedback to help improve them. This special preference page lets designers and engineers experiment with new features on a broad scale, but in a way that's not disruptive.

Beta Features is now ready for testing on MediaWiki.org. It will also be released on Wikimedia Commons and MetaWiki this Thursday, 7 November. Based on test results, the plan is to release it on all wikis worldwide on 21 November, 2013.

Here are the first features you can test this week:

Would you like to try out Beta Features now? After you log in on MediaWiki.org, a small 'Beta' link will appear next to your 'Preferences'. Click on it to see features you can test, check the ones you want, then click 'Save'. Learn more on the Beta Features page.

After you've tested Beta Features, please let the developers know what you think on this discussion page -- or report any bugs here on Bugzilla. You're also welcome to join this IRC office hours chat on Friday, 8 November at 18:30 UTC.

Beta Features was developed by the Wikimedia Foundation's Design, Multimedia and VisualEditor teams. Along with other developers, they will be adding new features to this experimental program every few weeks. They are very grateful to all the community members who helped create this project — and look forward to many more productive collaborations in the future.

Enjoy, and don't forget to let developers know what you think! Keegan (WMF) (talk) 19:36, 5 November 2013 (UTC)

Distributed via Global message delivery (wrong page? Correct it here), 19:36, 5 November 2013 (UTC)

Prosba o wykorzystanie zdjecia z ograniczonym podaniem licencji

Witam,

Dostalem nastepujacego emaila:

"Chciałbym się zapytać o Szkieletora: File:Szkieleteor_in_krakow.JPG

Mianowicie, całe zdjęcie lub jego fragment chciałbym użyć w projektach plakatów, bannerów www itp. cyklu imprez kulturalnych, której głównym motywem jest "gra".

Wiem, że wikipedia wymaga podania źródła oraz autora i tu mam pytanie : czy można to jakoś pominąć? Z różnych względów nie mogę tego zastosować.

Przeważnie zdjęcia kupuję poprzez banki zdjęć, niestety w tym przypadku nigdzie nie mogę ich znaleźć. Czy można uzyskać od Pana jakąś pisemną zgodę na wykorzystanie zdjęcia (bez potrzeby podawania źródeł) lub kupienia od Pana podobnego zdjęcia (w rozsądnej cenie - zbliżonej do tej w bankach zdjęć )?"

Co można odpowiedzieć? Moze wystarczy licencje zdjecia podac np. w instrukcji gry? Znacie jakies rozwiazania z przeszlosci? --Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Talk 11:55, 25 November 2013 (UTC)

@Piotrus: Pierwsza rzecz to opis pliku, który nie spełnia standardów Commons, akurat autor musi być podany, inaczej zdjęcie do usunięcia. Jeśli byłbyś autorem zdjęcia to najprościej relicencjonować foto na CC-Zero i problem znika. Nie masz kontaktu z autorem? Yarl 23:26, 26 November 2013 (UTC)
@Coz, tylko ze ja nie pamietam, kto moze byc autorem... nikt ze znajomych, ktorych o to zdjecie pytalem, nie pamieta, zeby je robil. --Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Talk 01:50, 28 November 2013 (UTC)
W takim razie dlaczego ładujesz zdjęcie na commons? Polskie prawo zakłada przecież że brak zgody oznacza niezgodę jeżeli chodzi o utwory. Marek Mazurkiewicz (talk) 14:53, 28 November 2013 (UTC)
@Marek Mazurkiewicz: zauważ, że zdjęcie jest z 2005, sam pamiętam, że wtedy były różne sytuacje z wgrywaniem fotek na Commons :). Yarl 18:38, 28 November 2013 (UTC)
Nie zwróciłem uwagi. Może zbyt ostro się wyraziłem, sory. Marek Mazurkiewicz (talk) 23:50, 28 November 2013 (UTC)
Pewien postep: w tym samym czasie wrzucilem dwa inne zdjecia z tym samym opisem: File:Muzeum czartoryskich.JPG i File:Krakow univesity of economics main building.JPG. To drugie ma autora ([22]); musze tylko sie upewnic, ze wszystkie trzy sa jego, i bedzie OTRSik. --Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Talk 04:01, 29 November 2013 (UTC)

Category:Coins of Poland

Czy ktoś znający na ochronie praw autorskich itp. i dobrze operujący angielskim mógłby poprawić tekst znajdujący się w czerwonej ramce oraz (opcjonalnie) dodać tekst po polsku? Ponieważ „... banknotes and coins from Poland 70 years pma are a copyright and violation and will be deleted” to jest IMO jakaś bzdura — wygląda to tak jakby autor wiedział o co chodzi, ale nie potrafił tego wyrazić po angielsku jasno i poprawnie. jdx talk 14:48, 24 December 2013 (UTC)

Czy działa Wam derivativeFX?

Wczoraj bezskutecznie próbowałem wrzucić na Commons „dzieło” pochodne za pomocą tego narzędzia. W ostatnim kroku z toolserver-a byłem przekierowywany do formularza upload-u na Commons (tak ma chyba być?), ale za każdym razem ów formularz był pusty, tzn. nie było w nim danych które wprowadziłem w derivativeFX. Próbowałem to zrobić za pomocą najnowszego Firefoksa z AdBlock-iem i NoScript-em oraz za pomocą „gołego” IE8. W obu przypadkach efekt taki sam. jdx talk 11:29, 27 December 2013 (UTC)

Nawet kiedy działał, derivativeFX często dawał dosyć bzdurne opisy, które trzeba było ręcznie poprawiać. W wielu wypadkach łatwiej było zrobić to ręcznie. --Jarekt (talk) 15:03, 27 December 2013 (UTC)