Open main menu
This page is a translated version of a page Commons:Bots and the translation is 100% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:Bots and have to be approved by a translation administrator.

Що таке бот?

Бот — це автоматизована програма, що виконує рутинні завдання, робити які вручну було б надто виснажливо. Більшість ботів мають обмеження на сферу дії і концентруються на виконання рутинних завдань лише у певній області. Деякі боти працюють через Toolforge, тоді як інші працюють на комп'ютері оператора.

Дозвіл на ведення бота

Усі боти, що працюють на Вікісховищі, повинні мати окремий дозвіл на це. Дозвіл потрібний незалежно від того, чи бот потребує, власне, прапорця бота.

Такий дозвіл буде надано лише з огляду на завдання, перелічені в заявці на дозвіл (завдання можуть бути досить-таки загальними, такими як «завантаження зображень» чи «здійснення змін з локалізації в шаблоні Information»). Ботів не можна використовувати для виконання завдань, дозвіл на які надано не було. Звісно, оператори ботів не мусять подавати заявку кожного разу, коли хочуть здійснити незначні зміни до коду, але якщо функціонал бота змінюється так, щоб виконувати цілком нове завдання, то треба подати новий запит. Щоб подати запит на дозвіл, будь ласка, перейдіть на сторінку Вікісховище:Боти/Запити.

Облікові записи ботів

Ботами мають керувати з іншого облікового запису користувача — з того, який оператор бота використовує для загального редагування. Щоб обліковий запис можна було ідентифікувати як акаунт бота, його ім'я зазвичай повинне містити слово «Bot».

Відповідальним за внесок з облікового запису бота є його оператор, який має бути чітко визначений на сторінці обговорення бота. Боти, що займаються завантаженнями файлів, повинні надавати коректну інформацію про ліцензію, а також категоризувати зображення (кожен файл має належати щонайменше до однієї категорії, яка описує його вміст або функцію). Оператор бота є відповідальним за миттєве виправлення будь-якої шкоди, заподіяної ботом, коли він працює некоректно. Оператори ботів мають забезпечити можливість зв'язатися з ними, якщо користувачі мають якісь запити щодо роботи бота, а також повинні швидко виправляти будь-які виявлені баги. Операторам ботів рекомендовано використовувати безпечний метод входу в систему.

Облікові записи ботів не можна використовувати для внеску, який випадає за визначені межі сфери дії бота. Зокрема, оператори бота не повинні використовувати ці облікові записи для відповіді на запитання, пов'язані з роботою бота. Оператори ботів можуть, за бажання, перенаправити сторінку обговорення бота на власну сторінку обговорення.

Напівавтоматичні інструменти (наприклад, інструменти, що працюють на Javascript), зазвичай не вважаються ботами і не потребують окремого облікового запису, але деякі користувачі за бажанням використовують окремі облікові записи для виконання швидких редагувань, які не є редагуваннями бота.

Інформація про ботів

Сторінка користувача бота повинна ідентифікувати бота як такого, бажано з використанням шаблону {{Bot}}. На цій сторінці, або на сторінці, пов'язаній з нею, треба вказати інформацію, як подано нижче. Будь ласка, впевніться, що Ви надали всю цю інформацію перед тим, як подавати запит на дозвіл використання бота.

 • Ким є творець/оператор бота, і як з ним найкраще зв'язатися
 • Деталі про завдання бота
 • Інформація про те, чи бот працює автоматично, чи під наглядом обератора
 • Коли саме він діє (постійно, час від часу, або протягом визначених інтервалів)
 • Максимальна швидкість редагувань бота (напр., редагувань на хвилину)
 • Мова та/або програма, на якій він працює.


Швидкість бота

Оператори ботів повинні розуміти, що бот, який робить багато запитів чи редагує на високій швидкості, має значно більший вплив, аніж звичайний дописувач. Тому боти мають бути консервативними в тому, що стосується швидкості редагування. Бот, який виконує нетермінові завдання, не повинен робити більше 5 редагувань на секунду. Боти, що виконують термінові завдання, такі як відкидання вандалізму, можуть редагувати швидше. Боти без відповідних прапорців повинні редагувати повільніше, аніж боти з прапорцями, оскільки їхні редагування видно в списках спостереження, і швидкісне редагування засмітить списки інших користувачів.

Прапорець бота

Деякі, але не всі боти, можуть отримати прапорець бота. Ефектом цього прапорця є приховування редагувань ботів у користувацьких списках спостереження, на сторінках нових редагувань і нових зображень. Це дозволяє уникнути засмічення цих списків редагуваннями ботів, особливо тоді, коли бот виконує значну кількість редагувань та/або завантажень протягом обмеженого періоду часу. Прапорець бота може бути усунуто в результаті неактивності.

Прапорець бота, по суті, є виявом довіри спільноти, і підтверджує, що редагування ботів не потребують ручної перевірки.

Блокування ботів

Будь-який адміністратор може заблокувати бота — без встановлення опції про автоблокування — якщо він поводиться некоректно, і якщо в цей момент немає оператора, щоб вирішити це питання. У принципі, незатверджений бот теж може бути заблокований, хоча на практиці, якщо бот не здійснює жодної шкоди, зазвичай оператора просять подати ретроспективний запит на дозвіл використання бота. Якщо хтось помічає, що бот використовується для виконання завдань, що значно відрізняються від вказаних у заявці на дозвіл на використання бота, оператора бота просять подати новий запит, що уточнює нові завдання.

Сповіщення для ботів, які займаються завантаженнями

Якщо Ви завантажуєте файли за допомогою свого бота, або надаєте послуги свого бота стороннім особам для виконання завантажень, то за замовчуванням Ви отримуватимете сповіщення про запити на вилучення тощо, на сторінці обговорення Вашого бота, а якщо Ви перенаправили її на свою власну сторінку обговорення, то будете отримувати ці сповіщення там. Якщо ці повідомлення отримуватимуть сторонні особи, або на Вашу сторінку обговорення взагалі не надходитимуть сповіщення, будь ласка, подайте назву свого бота на MediaWiki:Gadget-libCommons.js, або попросіть когось зробити це, використавши шаблон {{Edit request}} на сторінці обговорення, і давши посилання на цей параграф: [[Commons:Bots/uk#Notifications to upload bots]].

Бібліотеки для написання ботів

Бота можна написати майже будь-якою мовою програмування. Вибір мови зазвичай залежить від досвіду автора бота, того, з якими мовами він знайомий, або від доступності готових бібліотек для виконання бажаного завдання. Поданий список містить декілька бібліотек, що допоможуть з виконанням завдань ботів.

Корисні боти, на допомогу від яких можна подати запит

 • ArchiverBot - автоматично архівує сторінки обговорення.
 • SpBot - автоматично архівує сторінки обговорення.
 • CommonsDelinker - може приймати команди на глобальну заміну зображень; перейменовує і додає категорії.
 • Rotatebot обертає зображення, що містять шаблон {{Rotate}}
 • UploadStatsBot - оновлює інформацію про завантажені, перезаписані та вилучені файли, а також про кількість редагувань.


Активні боти

Active bots

Service bots Providing services on request to any user, via a standard request system

Extensions

File upload

Maintenance

User assistants


Edit Bots List