Commons:Přejmenování souboru

This page is a translated version of a page Commons:File renaming and the translation is 68% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:File renaming and have to be approved by a translation administrator.
Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Deutsch • ‎English • ‎Nederlands • ‎corsu • ‎dansk • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎magyar • ‎polski • ‎português • ‎sicilianu • ‎slovenščina • ‎čeština • ‎Ελληνικά • ‎български • ‎македонски • ‎русский • ‎українська • ‎اردو • ‎العربية • ‎فارسی • ‎मराठी • ‎বাংলা • ‎ગુજરાતી • ‎中文 • ‎日本語 • ‎한국어

Shortcuts : COM:FR· COM:MOVE· COM:RENAME

Ikona přesunutí souboru na Commons
Odkazuje sem COM:MOVE. Pro informace o přesouvání souborů z jiných projektů navštivte tuto stránku.

Funkce přejmenování souborů umožňuje přejmenování (či "přesunutí") souborů, což funguje podobně jako "normální" přesun stránky. Tato funkce je k dispozici pouze stevardům, správcům a přesunovačům. Žádosti o práva přesunovače jsou na Commons:Requests for rights#Filemover.

Pokud chtějí uživatelé požádat o přejmenování souboru, nejlepší je nejdříve aktivovat si udělátko RenameLink v nastavení Special:Preferences#mw-prefsection-gadgets v části "Soubory a kategorie". Po jeho aktivaci se v horním menu objeví položka "přesunout", pomocí které je možné navrhnout přesměrování.

Které soubory by měly být přejmenovány?

Shortcut
COM:FNC

Whether a filename is perceived to be suitable often depends on the familiarity of the individual with the subject, which is often the place depicted. It also occurs that items are known under different terms to different contributors or they believe entities are primarily well-known under the term they are used with to describe this entity, neglecting cultural differences, even within countries.

Neméně důležitý je i účel, který se přisuzuje názvu souboru. Přispěvatelé, kteří často zařazují soubory do kategorií mají jinou představu, než ti, co soubory vytvářejí, upravují a nahrávají. Uživatelé, kteří soubory nahrávají mají často vlastní schema pojmenování svých souborů, které může být při přejmenovaní narušené. Pokud je to možné, tak by měly zůstat zachované jazyk a schema, jakož i název fotoaparátu nebo katalogové číslo.

Commons:File naming describes how files should be named. In general, Commons aims to provide stable filenames as there might be external file clients and file moving involves significant human and computing resources. Thus renaming should be used with caution. Currently there are six widely undisputed uses for rename requests:

Č. Důvod Příklady (starý název) Příklady (nový název)
1. Na žádost uživatele, který nahrál původní obrázek[1]
2. Změna z nesmyslného nebo nejednoznačného názvu na název, který lépe popisuje to, co je na obrázku.[2] File:DSC 1342.jpg (žádné informace) File:Pretoria Venningpark DSC 1342.jpg
File:20110428 OH K1023900 0014.JPG - Flickr - NZ Defence Force.jpg (pouze fotograf nebo držitel práv) File:Helicopter A109LUH(NZ) by NZ Defence Force.jpg
File:20120519 3349.CR2.png (pouze datum) File:Sebkha-Chott 3349.png
File:Paris 319.jpg (pouze širší lokalita) File:Paris 75018 Rue Norvins no 018 Le Consulat z.jpg
File:Smartphone.jpg (generická kategorie) File:Samsung Galaxy Note series (Original, II, and 3).jpg
File:RAS.jpg (akronym nebo iniciály) File:Rodrigo Arias Sánchez.jpg
File:Flickr - law keven - Anybody know a Good Dentist^......Happy Furry Friday Everybody...-O))).jpg (žádný vztah k obsahu souboru) File:Lion-tailed Macaque, Colchester Zoo, England.jpg
File:Louvre 12.jpg (inappropriate for specific content) File:Mona Lisa by Leonardo da Vinci.jpg
3. Opravit zjevné chyby v názvu souboru, včetně pravopisných, chybných údajů a špatně identifikovaného objetu na obrázku.[3] File:Ayres Rock 3.png
File:Van Gogh portrait 1787.jpg
File:Unknown insect 02.jpg
File:Ayers Rock 3.png
File:Van Gogh portrait 1887.jpg
File:Hogna radiata 02.jpg
4. Sjednocení názvu souboru v kolekci obrázků (tak, aby se lišila jen jedna část názvu).[4] File:Bhf-BS-Icon.svg
File:Icon HST bs 1.svg
File:Dst symbol.svg
File:BSicon BHF.svg
File:BSicon HST.svg
File:BSicon DST.svg
5. Změna takového názvu souboru, který by byl porušením pravidel a doporučení Commons pokud by se zobrazil někde v rámci projektu jako text. To zahrnuje bezdůvodné vulgarity, osobní útoky, zjevnou reklamu, a případy, kde by bylo na místě smazání revize.[5] File:Stupid fat idiot.jpg
File:Buy now NEW PAINT! 555-6200.png
File:<Name of the person>.jpg
File:2007 pink Honda Accord.png
6. Nekontroverzní změny z důvodu údržby a opravy chyb, včetně opravy dvojitých, chybných nebo nesprávných přípon názvu souboru, problémů se zobrazováním znaků a jiných technických záležitostí.[6] File:Map of Asia.svg.png
File:Computer mouse.jpe
File:Map of Asia.png
File:Computer mouse.jpg
Additional information
Please consider creating file redirects instead, where applicable and possible. They are cheap, usually do not break anything and are easily edited or deleted, if required.
 1. Unless there is a compelling reason not to, uploader requests should be honored. This is a courtesy, not an absolute right, however. If a file mover feels that a proposed new name is disruptive or inappropriate, they can suggest a different name or decline the request.
 2. včetně:
  1. Žádná smysluplná informace
   Složené z náhodných písmen, čísel a slov jako „Flickr“, „original“ a „crop“, které nepopisují předmět na obrázku, ale naznačují historii nahrávání
  2. Jedinou informací je fotograf, nebo vlastník autorských práv
   Jedinou smysluplnou informací obsaženou v názvu je jméno fotografa nebo držitele autorských práv
  3. Jedinou informací je datum
   Jedinou smysluplnou informací obsaženou v názvu je datum, kdy byla fotka vytvořená
  4. Jedinou informací je velmi obecná lokalita
   Jedinou smysluplnou informací obsaženou v názvu je velmi široké vymezení lokality, např. velké město, region, nebo země. V takovémto případe je lokalita natolik rozsáhlá, že průměrná osoba nedokáže bez pomoci někoho místního zjistit, kde byla fotka pořízena nebo co zobrazuje.
  5. Generic category rather than specific item
   The only piece of meaningful information is a word, such as “smartphone” or “screenshot”, which broadly describes the subject of the file, but does not impart any information that would help someone identify the specific object depicted. This is not just restricted to inanimate objects, it also applies to broad titles or groupings, such as “queen” or “bird”.
  6. Akronymy a iniciály
   The only piece of meaningful information is an acronym or a person’s initials. This differs from “Absolutely no information at all” in that the acronym or initials are related to the subject of the file, even if it takes a second to figure out how.
  7. Názvy, které nejsou nesmyslné, ale nepopisují soubor
   Contains a coherent description or message that do not describe the subject of the file. Does not apply in cases where the name of the file is the title given to a work of art by the artist that created it, even if the name has nothing to do with what is depicted (for example, many works of Dadaism)
  8. Images where the information in the filename, while normally acceptable, is inappropriate for the specific content
  Not including: Specific locations, such as a park, an individual building, or an event.
 3. If an object or organism was incorrectly identified in the filename (such as calling a Sylvilagus floridanus by the name “File:Sylvilagus audubonii.jpg”), this criterion covers renaming the image. If the filename includes words like “unidentified” or “unknown” when describing an object or organism, and that object or organism has been identified, this criterion also covers the change. This criterion does not, however, cover moving a file from its common usage name to its scientific or technical name.
 4. Just because images share a category does not mean that they are part of a set. There are two scenarios that this criterion is designed for. First, certain complex templates (such as those that use BSicons or that display football kits) assume that the images used in them will follow a specific naming convention. Wikisource also uses a specific naming convention for the source files they transcribe. Second, files that form parts of a whole (such as scans from the same book or large images that are divided into smaller portions due to Commons’ upload size restriction) should follow the same naming convention so that they appear together, in order, in categories and lists.
 5. Note that Commons’ neutral point of view differs significantly from that of English Wikipedia. A file like “File:Taiwanese Tiaoyutai islands map.png” would be acceptable on Commons, even though it is not neutrally titled (see here). This does not mean that all non-neutrally worded titles are acceptable, however. An image of a person with the name “File:1BIGGest_nOSE_everS33n.JPG” would not enjoy the same protection.
 6. This is not a catch-all for anything that doesn't fit one of the above. This is for specific technical problems, generally which have a Phabricator task and have been the subject of community discussion.
View →the discussion that lead to the selection of these criteria.


Které soubory by se přejmenovávat neměly?

As a matter of principle it's best to leave all files with generally valid names at their locations, even if slightly better names may exist. So for example:

# Criteria to decline Examples (old name) Examples (new name)
1. Files should NOT be renamed only because the new name looks a bit better. File:TowerBridge'09.jpg File:Tower_Bridge_2009.jpg
2. Files should NOT be renamed only to translate the filename to another language and/or because the filename is not correctly capitalized. Remember, Commons is a multilingual project, so there's no reason to favor English over other languages. File:Rathaus_bremen.jpg File:Bremen_town_hall.jpg
3. If a filename in a local project conflicts with a filename at Commons, the file in the local project should be renamed. Renaming it at Commons would mean changing it in 700+ projects instead of just one.
4. Files with copyright issues should NOT be renamed until copyright issues are resolved. There is no reason to rename a file if it is going to be deleted on copyright grounds.

Additional naming conventions and exceptions from the above list might be discussed for specific projects. For example, moving pdf and djvu files transcluded at the Wikisources can be problematic for those wikis.

A user repeatedly renaming files under invalid reasons can be stripped of the filemover privilege. Warning: certain cases of wheel-warring—such as reversal of a preceding renaming which had a valid reason—may result in removal of the filemover privilege even for one infraction.


Jak přejmenovat soubor?

 
Movefile gadget

V tuto chvíli mohou soubory přejmenovávat pouze správci, přesunovači and stevardi. Pokud patříte do některé z těchto skupin a máte tedy právo movefile, prostě použijete záložku "Move & Replace" (Přesunout a nahradit), tak jak byste to udělali s jakoukoli jinou stránkou.

V případě, že nemůžete přesouvat soubory, můžete o to požádat vložením šablony: {{Rename|required newname.ext|required rationale number|reason=required text reason}} na stránce s popisem souboru. Alternativně, pokud máte účet na Commons, tak můžete v pravém horním okraji stránky vybrat Další → Přesunout a nahradit a vyplnit formulář, který se zobrazí. Tato funkce je poskytována implicitně spuštěným udělátkem "RenameLink". Uživatel s právy pro přesun souborů pak může soubor přesunout dle pravidel zmíněných výše.

Reagující editoři by se měli řídit instrukcemi uvedenými v šabloně. Ve většině případů bude na původní stránce ponecháno přesměrování, s výjimkou situací kdy se jedná o zavádějící či reklamní názvy.

Vzájemné prohození názvů

K této operaci je vyžadováno právo suppressredirect. Používá se v případě, že někdo nahraje dva soubory, například líc a rub nějaké mince, ale splete se při pojmenování, takže soubor "Rub mince.jpg" ukazuje ve skutečnosti její líc a soubor "Líc mince.jpg" ukazuje její rub. V takovém případě bude postup následující:

 1. "Rub mince.jpg" se přesune na "Dočasné jméno mince.jpg"
 2. "Líc mince.jpg" se přesune na "Rub mince.jpg" bez přesměrování na původní soubor
 3. "Dočasné jméno mince.jpg" se přesune na "Líc mince.jpg" bez přesměrování na původní soubor

Přesměrování na původní soubor

When you move (rename) a file by using the move tab, by default the old title will automatically become a redirect page to the new title. Additionally urls to thumbnails of the old file name will also redirect (however, direct links to the full size version of the file will not redirect). Redirects to the moved file are automatically updated when using Move & Replace to avoid double redirects.[1] If you do not use Move & Replace, you'll have to update all redirects to the file manually.

All file movers have the suppressredirect user right.[2] This allows file movers to not leave behind a redirect when moving files and instead automatically have the original file name deleted. Policy never requires you to suppress the redirect, suppression of redirects is entirely optional.

Suppression of redirects is only allowed in the following cases:

 • To move recently uploaded files with an obvious error in the file name where that error would not be a reasonable redirect. For example: moving "Sheep in a tree.jpg" to "Squirrel in a tree.jpg" when the image does in fact depict a squirrel.
 • To perform file name swaps.
 • When the original file name contains vandalism. (Renaming criterion #5)

Please note, this ability should be used only in certain circumstances and only if you are absolutely sure that it is not going to break the display of the file on any project. Redirects should never be suppressed if the file is in use on any project. When in doubt, leave a redirect. If you forget to suppress the redirect in case of file name vandalism or you are not fully certain if the original file name is actually vandalism, leave a redirect and tag the redirect for speedy deletion per G2.

The malicious or reckless breaking of file links via the suppressredirect user right is considered an abuse of the file mover right and is grounds for immediate revocation of that right.

How to suppress a redirect

If you are using the move and replace script there will be a checkbox that says "Leave a redirect behind". This is automatically checked and cannot be turned off if the file is in use. If the file is not in use, unchecking the box will suppress the redirect and one will not be created upon moving the file. The "Leave a redirect behind" checkbox is also available on the general special page, Special:MovePage, which can be found by searching for Special:MovePage/PAGENAME in the search bar.

To easily bypass the move and replace script on file pages and use the special page instead, a new tab must be opened through the move and replace button. Depending on your mouse settings you may be able to do this by "middle clicking" (clicking the mouse wheel) on the move and replace button. For others you can right click on the move and replace button and open in a new tab. Please note, the special page will not attempt to replace any usage of the file on any pages it is on.

Existuje záznam o přejmenovávání souborů?

Veškerá přejmenování jsou zaznamenána v Knize přesunů, která pokrývá všechna přesměrování ve všech jmenných prostorech. Zatím neexistuje filtr, který by umožnil vytřídit pouze samotná přejmenování souborů.

Kdo může v tuto chvíli přesouvat soubory?

Viz také

Odkazy

 1. MediaWiki:Gadget-AjaxQuickDelete.js
 2. phab:T236348