Open main menu
This page is a translated version of a page Commons:First steps/License selection and the translation is 29% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:First steps/License selection and have to be approved by a translation administrator.

Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Alemannisch • ‎Deutsch • ‎English • ‎Nederlands • ‎Türkçe • ‎asturianu • ‎català • ‎español • ‎français • ‎galego • ‎italiano • ‎magyar • ‎norsk • ‎norsk bokmål • ‎polski • ‎português • ‎română • ‎shqip • ‎slovenčina • ‎suomi • ‎svenska • ‎čeština • ‎русский • ‎فارسی • ‎ភាសាខ្មែរ • ‎中文 • ‎日本語 • ‎한국어

Shortcut: COM:FS/LS

Začátek
Tipy a triky
Třetí strany

Contents

Jak vybrat správnou licenci

Pro nahrávaný soubor musíte vybrat správnou licenci.

Jde o důležité rozhodnutí, protože všechen obsah na Commons musí být pod svobodnou licencí. Je tedy nezbytné, abyste svá práva jasně definovali v souladu s některou svobodnou licencí. Rozhodovací strom graficky znázorňuje body popisované níže.

 
Rozhodovací strom pro načtení souboru na Commons

Tips and tricks

  • Obecně platí, že pokud se rozhodnete zveřejnit vámi vytvořený obsah pod svobodnou licencí, nemůžete později toto rozhodnutí odvolat (tj. nemůžete zakázat šíření tohoto obsahu pod jednou uvedenou licencí; samozřejmě současně můžete svůj obsah zveřejnit pod různými licencemi).
  • Some free licenses automatically cover various versions of the licensed content, because under applicable copyright law, these versions would be considered the same work. For instance, you may wish to license thumbnail-quality files under a Creative Commons license while keeping raw, higher-resolution copies proprietary. However, when doing so, you should be warned that you might well be unintentionally licensing those other versions, because in regard to copyright, the two could be considered the same work.
If you grant such a license for users to use a version of a work, the license may automatically give users the same rights to use any version that differs only in the level of some automatic conversion, regardless of the quality or resolution. While details of what would be considered the same work vary between jurisdictions, one key issue is whether or not enough creative expression is added in the conversion. See Commons:Same work for more details.
  • Nejjednodušším případem jsou vámi nakreslené obrázky. Fotografie jsou o trochu problematičtější, protože musíte mít souhlas se zveřejněním od každé osoby, která je na fotografii rozpoznatelná. To se netýká fotografií pořízených na veřejných akcích a fotografií veřejně známých osob (pokud nebyly pořízeny v jejich soukromí).
  • Artwork permanently displayed in public is covered in several nations, including for example, Germany, Switzerland and Austria under Freedom of Panorama, while other nations like France and Italy have no such regulation. If Freedom of Panorama applies, you can upload your images of either artwork or buildings unimpeded. This is not allowed in nations like France and Italy; e.g., you cannot upload a picture of the Palazzo della Civiltà Italiana in Rome, Italy unless the palace is incidental to the photo as a whole.
In cases where the object in question was only temporarily installed in a public place, freedom of panorama might not apply. One famous example for this was the wrapped Reichstag by Christo in Berlin, Germany. You'll also have to obtain permission for objects in museums or shots on private property — indoor photographs especially strictly require the owner's consent.
  • Většina obrázků, které najdete na internetu, nemůže být na Commons nahrána, s výjimkou těch, kde vlastník autorských práv výslovně dovolil publikaci pod svobodnou licencí. Můžete samozřejmě zkusit vlastníka práv požádat o svolení. Pokud ho obdržíte e-mailem, přepošlete ho prosím na adresu permissions-cs@wikimedia.org a uveďte to při nahrávání souboru.
  • Pokud žádáte vlastníky autorských práv o svolení, dávejte pozor na fakt, že souhlas s pouhým použitím díla ve Wikipedii není svobodná licence. Je třeba vyžadovat obecný souhlas pro použití kdekoliv.
  • Jestliže autor díla zemřel před více než 70 lety, je jeho dílo ve většině zemí volné a může téměř vždy být nahráno. To platí i pro reprodukce dotyčného díla pořízené třetími osobami, protože tyto reprodukce nevykazující znaky autorského díla, aby mohly být chráněny autorským právem. (Viz například kauzu Bridgeman versus Corel.)
  • Podrobnější informace o copyrightu a licencích stejně jako zákonech o autorském právu v různých zemích můžete najít na Commons:Licencování.

Available licenses

Licensing jargon
Term Meaning
License A legal document outlining the permitted use (or lack thereof) of media. Only the copyright owner of media can apply a license to it.
CC Creative Commons, an organization that has written free licenses for public use. These licenses are prefixed with CC.
Attribution Giving credit to the author. In CC licenses, this is abbreviated with BY.
Share-alike Licensing works derived from a copylefted source in a similar fashion, this is abbreviated with SA.
Copyleft Allowing more permissive use than traditional copyright.
Fair use A doctrine in which the public has a limited right to use copyrighted materials.

S těmito základními znalostmi byste měli být schopni ve většině případů vybrat správnou licenci. Tu při nahrávání vyberete z rozbalovacího menu "Licence".

Pokud žádná z licencí uvedených v menu nevyhovuje, vyberte "Bez udání licence" a po nahrání obrázků ručně doplně vhodnou licenci (seznam všech přípustných licencí a šablon pro ně naleznete na Commons:Popisky licence souborů).

“Neznám licenci”
To ve skutečnosti není možná volba, ale spíše test, zda víte, co děláte. Soubory nahrané s touto volbou budou smazány. Uvědomte si, že zejména Fair use a další nesvobodné licence (jako například povolení šíření pro nekomerční použití) nejsou na Wikimedia Commons povoleny.

Best practices

"Own work, attribution required, copyleft" ({{CC BY-SA 4.0}})
This selection requires that the author of the media be credited for the work and any derivative works to be licensed similarly. This is the recommended choice, as it makes using your media files very easy while still allowing you to keep some rights to the work.
"Own work, attribution required" ({{CC BY 4.0}})
Another multi-license, this option requires attribution and/or releasing derivative works under similar licenses.
“Vlastní dílo, všechna práva uvolněna (Public domain)”
Při této volbě dáváte komukoli povolení použít vaše dílo k jakémukoli účelu. Ten, kdo vaše dílo využije, vás není povinen ani citovat jako autora. Toto povolení nemůžete později odvolat. Ostatní svobodné licence vám umožňují ponechat si alespoň některá autorská práva.
“Vlastní dílo, copyleft, vyžadováno uvedení autora (Multilicencovat pod GFDL, CC-BY-SA 1.0 - 3.0)”
Kombinace licencí GFDL a CC-BY-SA - podrobnosti o jednotlivých licencích jsou popsány níže. Své dílo můžete zveřejnit pod více licencemi. Dokonce je to žádoucí, protože se tím velmi usnadní využití vašich souborů.
“Attribution 3.0 (CC-BY 3.0)” and “Attribution ShareAlike 3.0 (CC-BY-SA 3.0)”
Autorkou těchto licencí je organizace Creative Commons, která vytvořila sadu modulárních licencí, které mohou být různě kombinovány. Na Wikimedia Commons jsou z nich akceptovány “Attribution” ({{Cc-by-3.0}}) and “Attribution share alike” ({{Cc-by-sa-3.0}}), a to v kterékoli jejich vydané verzi. Zjednodušeně platí, že “Attribution 3.0” vyžaduje uvedení autora a “Attribution share alike 3.0” navíc vyžaduje, aby případné modifikace díla byly zveřejněny pod stejnou licencí - princip copyleftu.
“GNU Free Documentation License”
GNU Free Documentation License (GNU FDL) je licence používaná pro texty Wikipedie. Je starší než licence Creative Commons. Je podobná licenci “Attribution share alike”, ale oproti ní vyžaduje, aby u každého díla zveřejněného pod touto licencí byl přiložen i plný text licence. Kvůli tomu je tato licence velmi nepraktická například pro tisk obrázků na letáky či pohlednice.

Wrapping up

Při nahrávání obrázků můžete zaškrtnout volbu "Sledovat tuto stránku" (resp. “Watch this page” v anglickém rozhraní), což vám umožní sledovat veškeré změny týkající se vámi nahraného obrázku. Záložku "Sledované stránky" naleznete mezi uživatelskými záložkami vpravo nahoře na stránce.

Po stisku tlačítka "Načíst soubor" budete možná muset nahrání souboru ještě jednou potvrdit, protože váš software může tuto operaci považovat za potenciálně nebezpečnou. Po dokončení nahrávání – což může v závislosti na rychlosti vašeho připojení k internetu a velikosti souboru trvat delší dobu – se zobrazí stránka s nahraným obrázkem. Na ní můžete mj. soubor přidat do vhodné kategorie či galerie. Pokud svůj soubor takto nezačleníte, nebude snadné ho nalézt. Správný postup je podrobně popsán v části První kroky/Kvalita a popis.

If you uploaded the file for use in Wikipedia or another project that uses Wikimedia Commons as a file repository, you still need to edit the relevant page(s) in that other project in order to make your file show up there. Please refer to that project's help pages about media use for further instructions. The instructions for the English language Wikipedia can be found at Wikipedia:Picture tutorial.

Further reading