Open main menu

JakośćEdit

Jakość ładowanych plików powinna być generalnie najwyższa z możliwych. Obrazki w formacie JPEG czy PNG powinny być ładowane w najwyższej możliwej rozdzielczości. Specjalne oprogramowanie zmniejszy obrazek do wybranej w danym artykule wielkości i duży obrazek nie będzie obciążał łącza użytkownika, a jednocześnie będzie można obejrzeć większą wersję na stronie danej grafiki.

Należy pamiętać, że format JPEG jest formatem stratnym i nie jest odpowiedni na przykład do diagramów czy tekstów. Dla większości zwykłych grafik najodpowiedniejszy jest format PNG, natomiast dla prostych animowanych grafik należy używać formatu GIF. Jednak należy tu zwrócić uwagę, że oprogramowanie MediaWiki często nie potrafi prawidłowo zmniejszyć takiej animacji, więc należy ją załadować od razu w odpowiedniej rozdzielczości (jeśli jest taka konieczność, to można dostarczyć parę wersji). Oprogramowanie MediaWiki nie potrafi też przetworzyć obrazków PNG większych niż 12,5 megapikseli (około 3500x3500).

Na Wikimedia Commons dozwolone są tylko wybrane typy plików. Jeśli spróbujesz załadować plik inny niż dozwolony, to zostanie wyświetlony błąd.

Użytkownicy potrafiący tworzyć grafikę wektorową mogą użyć formatu SVG dla różnego rodzaju diagramów. Należy tylko zwrócić uwagę, że ze względu na problemy z czcionkami, wszystkie teksty powinny zostać przetworzone na ścieżki (ang. path).

Dla plików dźwiękowych dozwolone typy to Ogg Vorbis (.ogg) oraz MIDI (.mid), a dla plików wideo tylko Ogg Theora (także .ogg). Inne szeroko rozpowszechnione formaty jak MP3 czy MPEG nie są dostępne ze względu na ograniczenia patentowe. Podobnie jak dla plików graficznych, jakość plików dźwiękowych i wideo powinna być możliwie duża. Jednak maksymalna wielkość pliku przesyłanego na Wikimedia Commons to 100 MB, więc należy wybrać taką jakość pliku, która pozwoli mu zmieścić się poniżej tej wielkości.

Prawidłowy opis plikówEdit

Dobry opis pliku to taki, który zawiera wyczerpujące informacje o nim, informację o licencji, na jakiej jest udostępniany oraz informację o źródle, skąd dany plik pochodzi. Ważny jest też opis tego, co przedstawia dana grafika i jak została wykonana.

Zalecaną formą opisu jest poniżej przedstawiony infoboks (szablon). Ułatwia on stworzenie ładnego opisu, ponieważ wystarczy skopiować poniższy kod do pola "Opis" formularza i podać odpowiednie dane po znaku równości "=". Obecnie jest to jeszcze prostsze, ponieważ specjalny skrypt wypełnia szablon po wypełnieniu odpowiednich pól. Po załadowaniu pliku wszystkie dane zostaną umieszczone w tabelce ułatwiającej znalezienie odpowiednich informacji.

{{Information
 | Description = 
 | Source = 
 | Date = 
 | Author = 
 | Permission = 
 | other_versions = 
}}
 
Fotografia kościoła pw. Św. Trójcy w Koszęcinie. Kliknij tutaj, żeby zobaczyć jak ten opis wygląda na stronie grafiki.

Wszystkie pola, poza polem "other_versions" (inne wersje), są wymagane. Poniżej kod opisu zdjęcia widocznego po prawej.

== {{int:filedesc}} ==
{{Information
 | Description =
{{pl|Kościół pw. Św. Trójcy w [[:pl:Koszęcin|Koszęcinie]]}}
{{de|Die Dreifaltigkeitskirche in [[:de:Koszęcin|Koszęcin]]}}
{{en|Church of Trinity in Koszęcin}}
 | Source = {{own}}
 | Date = {{date|2005-10}} (foto taken in that month)
 | Author = [[User:Przykuta|Przykuta]]
 | Permission = GFDL ver. 1.2 or CC-by-sa ver. 2.5, 2.0, and 1.0
 | other_versions = 
}}

=={{int:license}}==
{{self2|GFDL|cc-by-sa-2.5,2.0,1.0}}

Proszę zwrócić uwagę, że poza szablonem Information dodany jest osobno tag licencyjny. To ważne.

Description (opis)
Jest to opis zawartości. Należy opisać to, co można poprzez dany plik zobaczyć, usłyszeć. Jeśli jest to dzieło sztuki, to należy przedstawić krótki i zwięzły rys historyczny. Jeśli są to jakieś dane naukowe, to należy krótko przybliżyć przedstawiane idee. Opisy mogą być w różnych językach, ale zawsze dobrze jest podać także angielski opis. Jeśli potrafisz pisać w wielu językach, dodaj opis w jak największej ilości języków. Przykład, jak to zrobić, widać powyżej - w użytych szablonach językowych ({{Pl}}, {{De}}, {{En}}) jako pierwszy parametr podaje się po prostu opis.
Source (źródło)
Jeśli stworzyłeś ładowany plik całkowicie samodzielnie, to wpisz tu po prostu słowa "own work" (praca własna). W innych przypadkach podaj:
  • Link do strony, na której widać ładowany obrazek, bądź link do danego pliku. Nie powinno się podawać po prostu adresu całego serwisu, bo trudniej dotrzeć wtedy do konkretnego pliku.
  • Numer katalogowy
  • Nazwę instytucji
  • Źródło książkowe
  • itp.
Ważne! Strony bez podanych źródeł mogą zostać skasowane.
Date (data)
Data stworzenia (bądź publikacji), najlepiej w formacie ISO 8601, czyli na przykład 2006-01-08 dla 8 stycznia 2006.
Author (autor)
Autor bądź autorzy pliku. Jeśli nie znasz konkretnej osoby, podaj instytucję, która opublikowała plik. W wypadku samodzielnej pracy najlepiej podaj swoje prawdziwe imię i nazwisko i dodaj linka do swojej strony użytkownika. Czyli na przykład coś takiego "[[User:Nux|Maciej Jaros]]", co da w wyniku: Maciej Jaros.
Permission (pozwolenie autora, licencja)
Wpisz krótki cytat z pozwolenia, jakie dał Ci właściciel grafiki. W wypadku jednej ze standardowych pozwoleń (np. wolnych licencji), podaj link do odpowiedniej strony stwierdzającej status pliku czy podobnych oświadczeń. Jeśli jesteś właścicielem praw autorskich, to podaj krótkie oświadczenie w rodzaju tego powyższego "GFDL ver. 1.2 or CC-by-sa ver. 2.5, 2.0, and 1.0".
Ważne! Poza tym oświadczeniem w dalszym ciągu należy poniżej całego infoboksu informacyjnego dodać odpowiedni szablon licencyjny.
Other versions (inne wersje)
Pole to nie jest wymagane. Wypełnia się je tylko, jeśli w obrębie projektu Wikimedia Commons istnieją inne wersje tego pliku (np. wersja czarno-biała, czy dodatkowo przycięta). Wystarczy podać odpowiedniego linka w formie File:Nazwa innej wersji.jpg, dodając ewentualnie komentarz typu "wersja czarno-biała".

Ważne! Prosimy przeczytać również artykuł Pierwsze kroki/Sortowanie.

Opis w polu formularzaEdit

 
Formularz do przesyłania plików

W formularzu przesyłania plików znajduje się duże pole Opis. Przy pierwszym przesłaniu danego pliku należy tam podać wspominane wyżej dane, później jednak ma ono inne znaczenie.

Mianowicie może się zdarzyć, że ktoś poprawi daną grafikę (np. wykadruje ją, albo stworzy wersję w wyższej rozdzielczości). Wówczas ważne jest to, że pierwsze 255 znaków z pola Opis widoczne będzie w historii pliku (na stronie grafiki).

Jeśli przesyłasz nową wersję pliku, to ważne jest, żebyś podał jak najwięcej informacji co zmieniłeś w pliku. Ta informacja jest bardzo ważna, ponieważ w niektórych wypadkach trudne może być dostrzeżenie różnic między dwiema wersjami.

Przykładowy opis dla poprawionego zdjęcia może wyglądać tak:

Ścięte o 25 pikseli u góry, rozjaśnione w GIMP-ie, zachowane z 95% jakością

Zobacz teżEdit