Open main menu

KvalitaEdit

 
Záber Saturnovho mesiaca Titanu vyhotovený vesmírnou sondou, nahraný v najvyššie dostupnej kvalite a doplnený odporúčaným opisom obrázku (ak chcete zobraziť stránku s obrázkom, kliknite na obrázok)

Kvalita nahrávaných súborov by mala byť čo najvyššia, aby boli napríklad obrázky použité pre tlač vo vysokej kvalite. Software MediaWiki nie je schopný (stav z 19. októbra 2005) pracovať s obrázkami vo formáte PNG väčšími než 12,5 megapixelov (čo je zhruba veľkosť napr. štvorca s rozmermi 3500x3500 pixelov), ale v iných formátoch sú také veľké obrázky bez problémov. MediaWiki takisto nevie meniť veľkosť animovaných obrázkov vo formáte GIF, takže tieto animácie musíte nahrať hneď vo vhodnom rozlíšení.

Typy súborovEdit

Vo Wikimedia Commons môžete použiť len niektoré typy súborov. Ak sa pokúsite nahrať súbor v nepovolenom formáte, dostanete hlásenie o chybe.

Pre fotografie používajte JPEG (formát TIFF nie je v súčasnej dobe na Commons povolený). PNG, ktorý používa bezstratovú kompresiu, nie je príliš vhodný pre fotografie, ale je najlepšou voľbou pre obrázky nakreslené na počítači. Formát GIF je povolený, ale jeho používanie sa na Wikimedia Commons neodporúča. Pre grafy je odporúčaný formát SVG, ktorý možno ľahko editovať a meniť jeho veľkosť. Ak zmeníte obrázok niekoho iného, nahrajte ho prosím pod iným menom a uveďte odkaz na pôvodný obrázok.

Podporované zvukové formáty sú MIDI (.mid) a Ogg Vorbis (.ogg). Na video je povolený iba formát Ogg Theora (prípona rovnako .ogg). Iné bežné formáty ako je pre zvuk MP3 a pre video MPEG nie sú na Commons podporované kvôli problémom s patentami. Rovnako ako pri obrázkoch, by aj zvuky a videa mali mať dobrú kvalitu. Maximálna veľkosť nahrávaných súborov je okolo 20 MB, kvalita videa či zvuku by sa teda mali v závislosti na dĺžke prispôsobiť tomuto limitu.

Popis súborovEdit

 
Foto hmloviny v Orione s textom opisujúcim spôsob vyhotovenia obrázku a citáciou povolenia od majiteľa autorských práv (na zobrazenie stránky s obrázkom kliknite na obrázok)

Dobrý text popisujúci súbor poskytuje kompletnú informáciu o súbore vrátane informácií o jeho licencii (povolení na šírenie) a zdroji, o tom, čo zobrazuje a ako bol vyhotovený. Pri vytvorení kvalitného popisu by vám mala pomôcť šablona Information, ktorá súčasne informácie zobrazí v graficky peknej podobe. Jej použitie sa preto veľmi odporúča. Skopírujte nižšie uvedený kód, vložte ho pri nahrávaní obrázka do políčka Zhrnutie (resp. Summary, ak máte nastavené rozhranie v angličtine) a vyplňte jednotlivé políčka.

{{Information
|Description=
|Source=
|Date=
|Author=
|Permission=
|other_versions=
}}
Políčka majú nasledovný význam

Kvôli správnej funkcii šablóny, vyplňte všetky políčka. Ak nejaké potrebujete nechať prázdne (napríklad other_versions), uveďte do neho znamienko "-" (bez úvodzoviek).

Description
Popis obsahu. Čo je vidieť, počuť...? Ak ide o umelecké dielo, uveďte krátke historické vysvetlenie. V prípade vedeckých dát stručné vedecké zhrnutie obsahu súboru. Popis môže byť v akomkoľvek jazyku, ale je vždy vhodné uviesť aj popis v angličtine. Ak ovládate viac jazykov, môžete uviesť popis vo všetkých jazykoch, ktoré ovládate.

Mali by ste používať šablóny deklarujúce jazyk, v ktorom je popis. Môže to vyzerať takto:

{{Information|
|Description=
{{sk|Nejaký slovenský popis.}}
{{en|Some description in English.}}
...
|Source=...
Source
Zdroj. Ak ste sami autorom súboru, uveďte napríklad "Own work." (vlastné dielo) alebo podobné vyhlásenie. V opačnom prípade prosím uveďte:
  • Odkaz na webovu stránku obsahujúcu súbor a priamy odkaz na súbor.
  • Katalógové číslo.
  • Názov inštitúcie.
  • Citáciu knihy.
  • atď.
Date
Dátum vytvorenia (alebo dátum zverejnenia), najlepšie vo formáte ISO 8601, napríklad 15. január 2006 zapíšte ako “2006-01-15”.
Author
Autor súboru. Ak nepoznáte meno konkrétneho autora, použite meno organizácie, ktorá súbor zverejnila. V prípade vlastnej tvorby uveďte svoje skutočné meno a wiki odkaz na svoju užívateľskú stránku na Commons, napríklad v tvare "John Q. Public ([[User:JQPublic|JQPublic]])", čo sa zobrazí ako "John Q. Public (JQPublic)", alebo "[[User:JQPublic|John Q. Public]]", čo sa zobrazí ako "John Q. Public".
Permission
Povolenie. Uveďte krátku citáciu povolenia na šírenie súboru, ktoré poskytol držiteľ autorských práv. V prípade všeobecného povolenia (napr. US Public Domain alebo licencií pre slobodný obsah) uveďte krátky odkaz na túto licenciu. Ak ste majiteľom autorských práv vy, môžete stručne uviesť, pod akou licenciou súbor zverejňujete (napr. "Dual-licensed under the GFDL and CC-By-SA-2.5, 2.0, and 1.0"), ale môžete uviesť len "See below" ("pozri nižšie") ako odkaz na šablóny uvádzajúce licenciu nižšie.
Dôležité: V každom prípade musíte doplniť obrázok šablónami, ktoré uvádzajú príslušnú licenciu či licencie, pod ktorými je na Commons zverejnený!
Other versions of this file
Iné verzie tohto súboru. Ak na Wikimedia Commons existujú ďalšie verzie súboru (napríklad čiernobiela verzia farebného obrázku či preložený text v obrázku), použite toto políčko na uvedenie wikiodkazov na tieto ďalšie verzie.

Popis súborov pri nahrávaníEdit

Ak nahrávate súbor, formulár Načítať súbor obsahuje políčko Popis (resp. Summary. ak máte ako jazyk rozhrania nastavenú angličtinu). Prvých 255 znakov vami uvedeného popisu bude natrvalo uvedených na stránke s popisom obrázku v sekcii "História načítaných súborov".

Ak nahrávate prvú verziu súboru (t.j. na Commons doteraz nie je súbor s rovnakým názvom), bude popis uvedený vo formulári skopírovaný na stránku s popisom obrázku (do sekcie Popis). Je preto vhodné do časti Popis vo formulári Načítať súbor uviesť podrobné informácie o nahrávanom súbore (s použitím šablóny Information), ako sa uvádza vyššie v časti Popis súborov.

Ak nahrávate novú verziu súboru, je dôležité čo najpodrobnejšie upresniť, ako ste súbor zmenili. Ostatní užívatelia totiž nemusia na prvý pohľad vedieť, aký je rozdiel medzi oboma verziami súborov. Napríklad pri obrázku môžete uviesť:

Hore orezaný o 25 pixelov, zosvetlený vo Photoshope, uložený v 95% kvalite.

Ďalšie čítanieEdit

Stránky Wikimedia Commons:

Wikipédia:

Príručka MediaWiki: