Open main menu

Prenášanie súborov z iných projektovEdit

Keďže súbory z Commons môžu používať všetky projekty nadácie Wikimedia, je skvelý nápad začať prenášať slobodne licencované obrázky z iných projektov.

Bežnou chybou pri kopírovaní obrázkov z iného projektu nadácie Wikimedia na Commons je skopírovanie zmenšenej verzie, tiež známej ako náhľad. Softvér MediaWiki umožňuje vkladať náhľady obrázkov jednoducho pridaním parametra náhľad alebo thumb do odkazu na obrázok. Pri zobrazení článku sa načíta iba zmenšená verzia. Aj na popisnej stránke obrázka sa zobrazí iba náhľad (s odkazom na obrázok v plnej veľkosti pod náhľadom). Ak používateľ uloží tento zmenšený obrázok na Commons, kvalita bude samozrejme oproti originálu veľmi redukovaná. K názvu säboru sa pridá počet pixelov v horizontálnom rozlíšení, čo vytvorí názov ako "150px-príklad.png".

  1. Choďte naspäť na pôvodný obrázok (mal by byť uvedený na stránke obrázka).
  2. Kliknite na náhľad obrázka, čím sa zobrazí obrázok v plnej veľkosti.
  3. Uložte a nahrajte verziu v plnej veľkosti.
  4. Potom označte nadbytočnú zmenšenú verziu šablónou {{Duplicate}} a uveďte ako parameter odkaz na obrázok v plnej veľkosti.

Ak ste skopírovali súbor z iného projektu nadácie Wikimedia, uveďte z ktorého (napr. "nemecká Wikipédia"), tamojšieho author a pôvodný názov (najlepšie odkaz naň). Takže pri prenose súborov z Wikipédie sa prosím riaďte smernicou Wikipedia's Moving images to the Commons. Obzvlášť neprenášajte obrázky len pre nekomerčné použitie a Fair use obrázky. Budú bez ďalšieho upozornenia ihneď zmazané a nebudú znova nahrané na Wikipédiu.

Ak máte otázky týkajúce sa podmienok použitia nejakého multimediálneho súboru, spýtajte sa na vysvetlenie na Commons talk:Licencovanie.

Ďalšie nástrojeEdit

 
Nástroj na masové nahrávanie Commonist

Na niektoré špeciálne úlohy ako nahrávanie väčšieho počtu obrázkov a ich údržbu na Wikimedia Commons existujú ďalšie softvérové nástroje. Obzvlášť nástroj Commonist napísaný v Jave pomôže pri nahrávaní a správnom označení väčšieho množstva obrázkov. Pozrite sa na stránky Tools a Tool integration, uľahčia Vám každodennú prácu na Wikimedia Commons.

Silne sa odporúča používať akýkoľvek webový prehliadač okrem Internet Explorera. Pre ktorýkoľvek operačný systém existuje na výber niekoľko moderných prehliadačov ako Firefox, Konqueror, Opera a Safari. Internet Exploreru chýbajú dôležité vlastnosti ako záložkové prehliadanie (Explorer 7.0 ho už má, ktoré veľmi uľahčuje prácu vo Wikimedia Commons. Naviac má niekoľko vážnych chýb ako známa chyba PNG transparencie, ktorá nielen znamená chyby v zobrazovaní u vás, ale aj negatívne ovplyvňuje kvalitu Vašich príspevkov na Commons, keďže množstvo tunajších obrázkov sú transparentné PNG - a budete tak robiť chyby pri modifikovaní a tvorbe súborov bez možnosti na to prísť. Preto, ak je to možné, nepoužívajte Internet Explorer.

Ďalšie čítanieEdit

Stránky Wikimedia Commons:

Stránky Wikipédie: