Open main menu

KvalitaEdit

 
Snímek Saturnova měsíce Titanu pořížený vesmírnou sondou, nahraný v nejvyšší dostupné kvalitě a opatřený doporučeným popisem obrázku (pro zobrazení stránky s obrázkem klikněte na obrázek)

Kvalita nahrávaných souborů by měla být co nejvyšší, aby mohly být například obrázky použity pro tisk ve vysoké kvalitě. Software MediaWiki není schopen (stav z 19. října 2005) pracovat s obrázky ve formátu PNG většími než 12,5 megapixelu (což zhruba odpovídá např. čtverci o rozměrech 3500x3500 pixelů), ale v jiných formátech jsou takto velké obrázky bez problémů. MediaWiki rovněž neumí měnit velikost animovaných obrázků ve formátů GIF, takže tyto animace musíte nahrát rovnou ve vhodném rozlišení.

Typy souborůEdit

Ve Wikimedia Commons můžete použít jen některé typy souborů. Pokud se pokusíte nahrát soubor v nepovoleném formátu, obdržíte chybové hlášení.

Pro fotografie používejte JPEG (formát TIFF není v současné době na Commons povolen). PNG, který používá bezztrátovou kompresi, není příliš vhodný pro fotografie, ale je nejlepší volbou pro obrázky vytvořené na počítači. Formát GIF je povolen, ale jeho používání se na Wikimedia Commons nedoporučuje. Pro grafy je doporučován formát SVG, který lze snadno editovat a měnit jeho velikost.

Podporované zvukové formáty jsou MIDI (.mid) a Ogg Vorbis (.ogg). Pro video je povolen pouze formát Ogg Theora (přípona rovněž .ogg). Jiné běžné formáty jako je pro zvuk MP3 a pro video MPEG nejsou na Commons podporovány kvůli problémům s patenty. Stejně jako u obrázků by zvuky a videa měly být v dobré kvalitě. Maximální velikost nahrávaných souborů je kolem 20 MB, kvalita videa či zvuku by se tedy měla v závislosti na délce přizpůsobit tomuto limitu.

Popis souborůEdit

 
Foto mlhoviny v Orionu s popiskem popisujícím způsob pořízení obrázku a citací povolení od držitele autorských práv (pro zobrazení stránky s obrázkem na obrázek klikněte)

Dobrý popisek souboru poskytuje kompletní informaci o souboru včetně informací o jeho licenci (povolení na šíření) a zdroji, dále o tom, co zobrazuje a jak byl pořízen. Při vytvoření kvalitního popisu by vám měla pomoci šablona Information, která současně informace zobrazí v graficky pěkné podobě. Její použití je proto velice doporučeno. Zkopírujte níže uvedený kód, vložte ho při nahrávání obrázku do políčka Shrnutí (resp. Summary, pokud máte nastaveno rozhraní v angličtině) a vyplňte jednotlivá políčka.

{{Information
|Description=
|Source=
|Date=
|Author=
|Permission=
|other_versions=
}}
Políčka mají následující význam

Pro správnou funkci šablonu vyplňte všechna políčka. Pokud nějaké potřebujete nechat prázdné (například other_versions), uveďte do něj znaménko "-" (bez uvozovek).

Description
Popis obsahu. Co je vidět, slyšet...? Pokud jde o umělecké dílo, uveďte krátké historické vysvětlení. V případě vědeckých dat stručné vědecké shrnutí obsahu souboru. Popis může být v jakémkoli jazyce, ale je vždy vhodné uvést i popis v angličtině. Pokud hovoříte více jazyky, můžete uvést popis ve všech jazycích, které ovládáte.

Pro označení jazyka, ve kterém je obsah popsán, použjte šablony. Popis tedy může vypadat například takto:

{{Information|
|Description=
{{cs|1=Nějaký český popisek.}}
{{en|1=Some description in English.}}
...
|Source=...
Source
Pokud jste sami autorem souboru, použijte šablonu {{Own}}. V opačném případě prosím uveďte:
  • Odkaz na webovou stránku obsahující soubor a přímý odkaz na soubor.
  • Katalogové číslo.
  • Název instituce.
  • Citaci knihy.
  • atd.
Date
Datum vytvoření (nebo datum zveřejnění), nejlépe ve formátu ISO 8601, například 8. leden 2006 zapište jako “2006-01-08”.
Author
Autor souboru. Jestliže neznáte jméno konkrétního autora, použijte jméno organizace, která soubor zveřejnila. V případě vlastní tvorby uveďte své skutečné jméno a wiki odkaz na svou uživatelskou stránku na Commons, například ve tvaru “John Q. Public ([[User:JQPublic|JQPublic]])”, což se zobrazí jako “John Q. Public (JQPublic)”, nebo “[[User:JQPublic|John Q. Public]]”, což se zobrazí jako “John Q. Public”.
Permission
Uveďte krátkou citaci povolení k zveřejnění souboru, které poskytl držitel autorských práv. V případě všeobecného povolení (např. US Public Domain nebo licencí pro svobodný obsah) uveďte krátký odkaz na tuto licenci. Jestliže jste držitelem autorských práv vy, můžete stručně uvést, pod jakou licencí soubor zveřejňujete (např. “Dual-licensed under the GFDL and CC-By-SA-2.5, 2.0, and 1.0”), ale můžete také jen uvést “See below” pro odkaz na šablony uvádějící licenci níže.
Důležité: V každém případě musíte opatřit obrázek šablonami uvádějícími příslušnou licenci či licence, pod kterými je na Commons zveřejněn!
Other versions of this file
Jestliže na Wikimedia Commons existují další verze souboru (například černobílá verze barevného obrázku), použijte toto políčko pro uvedení wikiodkazů na tyto další verze.

Popis souborů při nahráváníEdit

Když nahráváte soubor, formulář Načist soubor obsahuje políčko Popis (resp. Summary. pokud máte jako jazyk rozhraní nastavenu angličtinu). Prvních 255 znaků vámi uvedeného popisu bude trvale uvedeno na stránce s popisem obrázku v sekci "Historie načtených souborů".

Pokud nahráváte první verzi souboru (tj. na Commons dosud není soubor se stejným názvem), bude popis uvedený ve formuláři zkopírován na stránku s popisem obrázku (do sekce Popis). Je proto vhodné do části Popis ve formuláři Načíst soubor uvést podrobné informace o nahrávaném souboru (s využitím šablony Information), jak je uvedeno výše v části Popis souborů.

Pokud nahráváte novou verzi souboru, je důležité co nejpodrobněji upřesnit, jak jste soubor změnili. Ostatní uživatelé totiž nemusí na první pohled poznat, jaký je rozdíl mezi oběma verzemi souborů. Například u obrázku můžete uvést:

Nahoře oříznut o 25 pixelů, zesvětlen ve Photoshopu, uložen v 95% kvalitě.