Open main menu

Вікісховище:Запити на коментар

This page is a translated version of a page Commons:Requests for comment and the translation is 100% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:Requests for comment and have to be approved by a translation administrator.

Загальні відомості

Запити на коментар (RfC) — це процес подання запиту на коментарі від незацікавлених сторін стосовно будь-якої проблеми, що має велике значення для Вікісховище — чи воно стосується вмісту, чи поведінки користувачів, чи політик або настанов Вікісховища. Будь ласка, зверніть увагу, що є інші альтернативи вирішення конфліктів, зокрема, Вікісховище:Запити до адміністраторів/Проблеми з користувачами і Вікісховище:Запити щодо суперечок.

Усі редактори (включно з незареєстрованими користувачами, або користувачами IP) можуть сміливо залишати свої коментарі чи думки, і допомагати з досягненням згоди між редакторами шляхом залишення відповідей на запити на коментарі.

 • Запит на коментар — це не голосування. Результат визначається обговоренням; тут не йдеться про підрахунок голосів.
 • Постарайтесь не проявляти конфронтаційності. Будьте дружніми та ввічливими, і припускайте добрі наміри в діях інших редакторів.
 • Ставайте посередниками там, де це можливо — визначайте загальну підоснову, і намагайтесь притягувати редакторів один до одного, а не розділяти їх.
 • Якщо необхідно, навчайте користувачів, посилаючись на відповідні політики Вікісховища.

Поточні запити на коментар перелічено нижче. Архів минулих запитів (і подібних обговорень, не позначених як RfC) можна переглянути на сторінці Commons:Centralized discussion/Archive.

Створення запиту на коментар

Загальний

Будь-який користувач може подати запит на коментар стосовно питань, що мають велике значення для Вікісховища. Однак перед тим як робити це, всім, окрім найбільш досвідчених користувачів, рекомендовано отримати відгук від сторонньої особи щодо того, чи запит на коментар є відповідним для обговорення цієї теми.

Запити на коментар можуть бути в таких формах:

 • Розділ на сторінці обговорення, наприклад, на сторінці обговорення якоїсь політики.
 • Підсторінка цієї сторінки, наприклад, Commons:Requests for comment/Дуже важливе питання. Перед тим, як вирішите створити підсторінку тут, будь ласка, пам'ятайте, що спершу треба розглянути можливість дискусії на сторінці обговорення — якщо є відповідне місце для обговорення, запит на коментар краще подавати там.

Щоб подати запит на коментар, просто зробіть таке:

 1. Створіть розділ або підсторінку з чітким і лаконічним описом проблеми.
 2. Розмістіть {{Rfc}} вгорі сторінки
 3. Додайте посилання на цей запит у шаблон {{Centralized discussion}} — посилання має бути дуже коротким і нейтральним.
 4. Якщо є очевидні місця обговорень, де можна знайти користувачів, зацікавлених у цьому запиті на коментар, можете розмістити там коротке повідомлення з посиланням на нього.

Поведінка користувача

Будь-який користувач може подати запит на коментар стосовно поведінки користувача/користувачів. Однак для того, щоб такий запит можна було вважати, власне, запитом на коментар (RfC), спершу його повинен підтвердити інший користувач. Запити на коментар, не підтверджені протягом достатнього періоду часу, буде вилучено.

 • Перед тим як подавати запит на коментар від спільноти, принаймні два користувачі мали зв'язатись з користувачем на його сторінці обговорення чи на інших сторінках обговорення, де відбувається суперечка, і спробувати вирішити проблему й зазнати невдачі. Будь-який запит, доданий до списку запитів на коментар, який не містить доказів того, що два користувачі намагались вирішити цю ж суперечку, і зазнали невдачі, буде негайно вилучений зі списку запитів на коментар. Такий доказ, бажано у формі дифів, не повинен просто показувати саму суперечку, а має демонструвати спроби пошуку рішення чи компромісу. Користувачі, що підтверджують необхідність запиту на коментар, мають бути тими ж користувачами, що здійснили спробу вирішити конфлікт.
 • Запит на коментар — це структурована розмова між суб'єктом запиту та іншими користувачами, що репрезентує намагання знайти спільне рішення проблеми. Це — розмова з користувачем, не розмова про користувача. Ціллю запиту на коментар є визначення областей незгоди, і якщо є така необхідність — погодження добровільних змін у поведінці.
 • Запит на коментар може викликати уважне вивчення всіх залучених редакторів. У більшості випадків від редакторів, яких згадано в такому запиті, очікується, що вони дадуть відповідь.
 • Тоді як запит на коментар сам по собі не створює жодних санкцій, він може становити виправдання для них завдяки збору інформації, оцінці консенсусу, і наданні відгуку суб'єктові.
Процедура
 1. Намагайтесь вирішувати конфлікти через обговорення з користувачами.
 2. Якщо зазнаєте в цьому невдачі, й інші користувачі теж мають пов'язані проблеми з цим же користувачем, створіть запит на коментар за допомогою посилання нижче.
 3. Після того як інший користувач підтвердить поданий Вами запит на коментар, додайте посилання на нього в шаблон {{Centralized discussion}} — посилання має бути дуже коротким і нейтральним.
 4. Якщо користувач дає відповідь до запиту на коментар, почніть взаємодіяти з ним, і спробуйте знайти рішення, на яке зможуть погодитись усі.
Якщо Ви уважно прочитали вимоги до подання запиту на коментар стосовно поведінки користувача і вважаєте, що все для цього готово, клацніть тут, щоб показати посилання для створення запиту.

Завершення запиту на коментар

У більшості випадків невирішені запити на коментар мають залишатись відкритими протягом щонайменше 30 днів.

Усі запити на коментар слід закривати вручну. Це має робити незацікавлений редактор (необов'язково адмін), коли конфлікт вже вирішено, перенесено на якийсь інший форум, або, найімовірніше, так і не буде вирішено:

 1. Заархівуйте запис {{Cent}}, якщо можна.
 2. Виправте {{Rfc}} на {{Rfc|status=closed}} на підсторінці COM:RFC.
 3. Додайте {{discussion top|Ваш підсумок ~~~~}} вгорі і {{Discussion bottom}} внизу.

Поточні запити на коментар

Політики й настанови Вікісховища