Commons:Vitajte

Čo je Wikimedia Commons?Edit

Wikimedia Commons je úložisko multimediálnych súborov ktoré vytvorili a udržiavajú nie platení umelci, ale dobrovoľníci. Názov „Wikimedia Commons“ pochádza od názvu nadácie „Wikimedia“, ktorá ho zastrešuje rovnako ako iné Wikimedia projekty a z anglického slova „commons“, pretože jeho obsah zdieľajú mnohé jazykové verzie a rozličné Wikimedia projekty. Tak poskytuje centrálne úložisko slobodne licencovaných fotografií, diagramov, animácií, hudby, hovoreného slova, videoklipov a multimédií každého druhu, ktoré sú užitočné pre každý projekt Wikimedie.

Wikimedia Commons používa rovnakú wiki-technológiu ako Wikipédia a tak ho každý môže ľahko upravovať bez potreby hlbokých technických vedomostí priamo vo svojom webovom prehliadači. Na rozdiel od multimediálnych súborov nahraných na iných projektoch, multimediálne súbory nahrané na Wikimedia Commons je možné vkladať na stránky všetkých Wikimedia projektov bez potreby nahrávať ich oddelene na každý z nich.

Wikimedia Commons, spustené 7. septembra 2004, dosiahol miľnik 1 000 000 nahratých multimediálnych súborov 30. novembra, 2005 a v súčasnosti obsahuje 87,529,706 súborov a 85,584,631 zbierok (čísla sú v anglickom formáte). Viac podrobných informácií o samotnom projekte Wikimedia Commons nájdete v článkoch Vylúčenie zodpovednosti, na stránke Wikipédie o Wikimedia Commons (slovenská verzia) a jeho stránke na Meta-wiki.

Na rozdiel od tradičných úložísk multimediálnych súborov je Wikimedia Commons slobodné úložisko. Každý môže slobodne kopírovať, používať, a šíriť zmenené kópie súborov, ktoré tu nájde, za podmienky, že je uvedený zdroj a autori a za podmienky, že používateľ uvoľní svoje kópie/modifikácie s rovnakými slobodami ostatným. Samotná databáza Wikimedia Commons a texty v nej sú licencované pod GNU Free Documentation License. Licenčné podmienky jednotlivých súborov sa nachádzajú na popisnej stránke každého z nich. Viac informácií o podmienkach používania...

Prispejte

Najviac Wikimedia Commons pomôžete, keď prispejete tým, čo viete najlepšie:

Prispejte vlastnými dielamiEdit

Ak ste dobrý fotograf, neváhajte prispieť svojimi cennými snímkami; ak ste dobrý dizajnér, pozrite sa, ktoré diagramy a animácie veľmi potrebujeme; ak ste dobrý hudobník, či filmový/divadelný umelec, neváhajte publikovať vlastné záznamy vystúpení ako slobodné dielo na Wikimedia Commons.

Prispejte svojimi schopnosťamiEdit

Nemusíte však nahrávať vlastné súbory. Existuje množstvo inej veľmi dôležitej práce:

Prispejte svojím časomEdit

Dokonca ani nemusíte byť umelec na to, aby ste písali texty pomocníka. Ak Vám je blízke tvoriť poriadok z chaosu, privítame vašu pomocnú ruku!

Zaregistrujte sa

Aby ste mohli nahrávať súbory na Wikimedia Commons, musíte sa prihlásiť. Zaregistrovať sa môžete pomocou odkazu „Prihlásenie / registrácia“ v pravom hornom rohu. Zadajte meno, ktoré bude použité pri všetkých vašich nahraných súboroch a úpravách stránok. Ak však chcete len upravovať stránky, nie je potrebné (ale odporúčame) prihlásiť sa.

Návod Prvé kroky

Náš pomocník Prvé kroky a náš Zoznam často kladených otázok Vám veľmi pomôže. Vysvetlia Vám, ako si prispôsobiť rozhranie (napríklad nastaviť jazyk rozhrania), ako nahrávať súbory a našu základnú licenčnú politiku. Na to, aby ste mohli prispievať, nepotrebujete zvláštne technické zdatnosti. Buďte smelý pri prispievaní a predpokladajte dobrý úmysel pri posudzovaní všetkých činností ostatných prispievateľov. Toto je wiki - je to ozaj jednoduché.

Viac informácií je dostupných na Portáli komunity. Otázky môžete klásť v Krčme alebo na IRC kanáli #wikimedia-commons.

Súbory na Wikimedia Commons sú organizované do kategórií a galérií. Prehľad kategórií, ktoré používame, je dostupný z Hlavnej stránky.

Ďalšie služby a software

Ak sa však stále obávate, že je to pre vás príliš komplikované alebo chcete nahrať väčší objem vlastného materiálu, môžete dokonca použiť Službu pre nahranie súborov, kde iní radi nahrajú Vaše súbory za Vás. Ak chcete sám nahrať väčšie množstvá súborov, bude Vám užitočný program Commonist. Ak potrebujete špecifické informácie o nástrojoch pre prezeranie a úpravu nášho obsahu, pozrite sa na stránku Software.

Dúfame, že vás bude Wikimedia Commons baviť.