File:Білогородські оборонні вали і рови.jpg

Original file(2,000 × 1,333 pixels, file size: 467 KB, MIME type: image/jpeg)

Captions

Captions

Add a one-line explanation of what this file represents

Summary

edit
Description
Українська: Городище літописного міста Білгорода і могильник, Білогородка,
This is a photo of a monument in Ukraine, number: 32-224-0095
Date
Source Own work
Author Анастасія Мисака
Camera location50° 22′ 59.34″ N, 30° 13′ 47.53″ E Kartographer map based on OpenStreetMap.View this and other nearby images on: OpenStreetMapinfo

Об’єкт культурної спадщини національного значення «Городище літописного міста Білгород і могильник».

Білогородські оборонні вали і рови– залишки фортифікаційних укріплень міста Білгород, в основі яких знаходяться дерево-земляні зрубні конструкції, в деяких випадках обкладені серцевою цеглою. Вони є визначним зразком давньоруського військово-інженерної архітектури Х-ХІІІ ст.

На той час місто Білгород відігравало значну роль в обороні Києва. Воно стояло на шляху до столиці із заходу, було останнім укріпленим форпостом на підступах до столиці. За літописними повідомленнями з другої половини ХІ ст. Білгород часто фігурує в ролі князівської резиденції або місця, куди приходила військова підмога під час міжусобних війн за київський стіл.

Укріплення поділяли давнє місто на три райони – дитинець (найдавніша частина міста), північний та південний посади. Протяжність укріплень сягає близько 3 кілометрів. Висота стін дорівнювала 12 метрам та мала ширину понад 20 м.

За даними Іпатіївського літопису, Князь Володимир в 991 році заклав місто Білгород «У рік 6500 [991] Володимир заклав город Білгород, і набрав у нього [людей] з інших городів, і багато людей звів у нього, бо любив він город сей.». Археологічні дослідження підтверджують, що саме в цей період Білгород розростається і стає великим містом площею близько 120 га.

У середині валів знаходились трьох стінні зруби засипані землею. Із зовнішнього боку, тобто з боку ворога, до зрубів примикала дерев’яна конструкція, закладена сирцовою цеглою (необпалена цегла з глини). Усі ці споруди були засипані землею і обкладені дерном. На вершині валу знаходились вежі та стіна з бійницями.

Археологами були досліджені і такі важливі частини фортифікації давнього Білгорода, як потерни (потаємні підземні ходи) та в’їзні брами.

Така унікальна конструкція укріплень, як у Білгороді відома лише в двох літописних містах Київської Русі, а саме в Переяславлі та Василеві (сучасні міста Переяслав та Васильків). Заснування вказаних форпостів та їхнє перетворення на великі давньоруські міські центри безумовно пов’язаність з ім’ям князя Володимира Святославича.

Licensing

edit
I, the copyright holder of this work, hereby publish it under the following license:
w:en:Creative Commons
attribution share alike
This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license.
You are free:
  • to share – to copy, distribute and transmit the work
  • to remix – to adapt the work
Under the following conditions:
  • attribution – You must give appropriate credit, provide a link to the license, and indicate if changes were made. You may do so in any reasonable manner, but not in any way that suggests the licensor endorses you or your use.
  • share alike – If you remix, transform, or build upon the material, you must distribute your contributions under the same or compatible license as the original.


File history

Click on a date/time to view the file as it appeared at that time.

Date/TimeThumbnailDimensionsUserComment
current14:19, 28 October 2023Thumbnail for version as of 14:19, 28 October 20232,000 × 1,333 (467 KB)Анастасія Мисака (talk | contribs)Uploaded own work with UploadWizard