File:Традиційне різдвяне печиво "коники і баришні", яким обдаровують вечірників у Святий Вечір в селі Головківка.jpg

Original file(3,374 × 2,304 pixels, file size: 1.1 MB, MIME type: image/jpeg)

Captions

Captions

Add a one-line explanation of what this file represents

Summary

edit
Description
Українська: Печиво, що готується напередодні Різдва, у формі коників та дівчаток, й дарується вечірникам у Святий вечір. Уперше традиція в нашім краї зафіксована етнографом Іваном Бассарабою у «Матеріалах для етнографії Херсонской губернии», що були опубліковані в Петербурзі у 1916 році й містить матеріали, які автор збирав протягом 20 років в посаді Нова Прага й інших селищах Олександрійського повіту. На стор 341, зазначено, що печивом «в виде коней с красними хвостами»(мова оригіналу) пригощають дітей, що приносять вечерю. Сучасне дослідження цього культурного елементу продовжилось у 2022 році, коли жителька села Головківка Чайка Катерина Іванівна погодилась зробити відеозапис, де розповіла подробиці традиції( спогади, особливості приготування).Згодом зясувалось, що традицію добре знає покоління 50+, а в деяких родинах печиво коники і баришні печуться і нині. Зміст традиції в наступному: 6 січня, напередодні Різдва, готуючись зустрічати вечірників господарі випікають коржики у вигляді коників і дівчаток. Діти приносять вечерю хрещеним батькам, іншим родичам, й у відповідь ті дають ім гостинці з побажаннями на наступний рік, обов’язково хлопчикам коника, а дівчинці баришню. Тісто на це печиво буває різним, найстарші респонденти згадують його з дитинства пісним і солодким( адже випікалось воно в останній день посту),з часом рецепт змінювався, в нього додалось молоко, яйця, жир( в кожної господині рецепт був свій), вироблялось воно за допомогою жерстяних форм відповідної форми. Форми виготовлялись в кожній родині самотужки й зберігались десятками років. Всі форми в селі були подібні, могли мати незначні зміни в розмірі й пропорціях. Форми передавались з роду в рід. Респондентка з селища Нова Прага Антоніна Кривко розповіла, що чоловік робив форми з жерстяної стрічки, якою оббивались в п’ятдесятих роках минулого століття овочеві ящики, за зразок взяли куплене на базарі печиво. В 1950-1970х роках коники і баришні можна було придбати на базарі, місцеві жінки виготовляли печиво у великій кількості й в період свят це був додатковий заробок. Виготовлялось воно різного розміру, могло мати різне оздобленням. В селі Головківка печиво нічим не змащувалось, але у випеченому стані могло мати розпис у вільній формі( смужки, крапки, умовна промальовка рис обличча й одягу) білою глазуррю: в найдавніші часи крохмальом з водою, в більш сучасному рецепті цукровою глазуррю (цукор- вода, або цукор- яєчний білок). В селищі Нова Прага, що знаходиься в 6 км від села Головківки, печиво змащували буряковим соком перед випіканням, й потім оздоблювали різнокольоровим папером, задля надання печиву святкового вигляду.
Logo Wiki Loves Folklore This media has been taken in the country: Ukraine
Date
Source Own work
Author Олена Мітюріна

Licensing

edit
I, the copyright holder of this work, hereby publish it under the following license:
w:en:Creative Commons
attribution share alike
This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license.
You are free:
  • to share – to copy, distribute and transmit the work
  • to remix – to adapt the work
Under the following conditions:
  • attribution – You must give appropriate credit, provide a link to the license, and indicate if changes were made. You may do so in any reasonable manner, but not in any way that suggests the licensor endorses you or your use.
  • share alike – If you remix, transform, or build upon the material, you must distribute your contributions under the same or compatible license as the original.


This media was uploaded as part of Wiki Loves Folklore 2024 international photographic contest.
Other languages:

File history

Click on a date/time to view the file as it appeared at that time.

Date/TimeThumbnailDimensionsUserComment
current10:45, 29 March 2024Thumbnail for version as of 10:45, 29 March 20243,374 × 2,304 (1.1 MB)Олена Мітюріна (talk | contribs)Uploaded own work with UploadWizard

Metadata