File:Фрагмент іконостасу. Дерев'яна церква Святого Миколи 1655 c. Дмитровичі Мостиського району 09.jpg

Original file(1,200 × 1,600 pixels, file size: 531 KB, MIME type: image/jpeg)

Captions

Captions

Add a one-line explanation of what this file represents

Summary edit

Description
Українська: Дерев'яна церква Святого Миколи 1655 c. Дмитровичі Мостиського району
This is a photo of a monument in Ukraine, number: 46-224-0007
Date
Source Own work
Author Khymrysja
Camera location49° 45′ 41″ N, 23° 21′ 22″ E Kartographer map based on OpenStreetMap.View this and other nearby images on: OpenStreetMapinfo

Село Дмитровичі розташоване на відстані 4 км від древньої Судової Вишні на південь, а перша письмова згадка про нього датована 1461 роком. Дерев`яна церква, яка є унікальною пам’яткою монументальної сакральної архітектури національного значення, стоїть у західній частині Дмитрович, недалеко від головної дороги. Відомо, що у 1510р. вже існувала парафіяльна церква, яка за переказами стояла раніше в частині села Конюшки... Теперішню збудували у 1655р., як свідчить різьблений напис на пізнішому одвірку (надпоріжнику) західних дверей та інформаційна таблиця при вході до храму. У 1675р. парафія отримала ерекційні документи від дідичів Рамультів. Свідченням того, що церква могла бути збудована раніше, є сам архітектурний тип храму, археологічні дані та збережений у храмі «Апостол», видрукуваний у київській друкарні Спиридона Соболя у 1630 році, з дуже красномовним вкладним записом такого змісту: «…купив Стефан Луців, син з Конюшок, за золото до села Дмитровичі в храм Святого Миколая року Божого АХМ (1640)». Галицький літератор і краєзнавець Тадей Дмитрасевич згадував, що в церкві було «кількадесять ікон, підписаних, характерних для побуту XVII ст., …деяка кількість ікон XVI ст. або ще давніших, між ними ікона празника Св. Миколая…богослужебні книги це стародруки XVI – XVII ст. з друкарні Києво-Печерської Лаври, з друкарні Львівської Ставропігії, Михайла Сльозки, з друкарні монастиря в Уневі. Пам’ятковий дерев’яний хрест з XVI ст. (або давніший), з слідами татарських шабель, висить при вході до церкви, оточений пошаною народа, як останній свідок татарського лихоліття…» Церква дерев`яна, тризрубна, одноверха, накрита чотирибічним наметом. Колись була блакитного кольору. Увесь зруб складено первісно без єдиного залізного цвяха, з масивних дубових брусів завширшки 50-61 см і завтовшки 15 см, які лежать на фундаментах з пізнішою високою цегляною кладкою. Святиня доволі компактних розмірів (14,9 х 6,3 м.), має широке піддашшя, але головне, що вона класична у плані, без добудови ризниць чи притвору. Центральна частина храму завершується чотиристінною пірамідальною банею з куполою, маківкою з півмісяцем і оригінальним хрестом, рамена якого складаються з потрійних залізних прутів, спаяних при кінці бляшаними калитами в виді листя конюшини… Будівля важена у 1702р. ( напис на зовнішньому зрубі вівтаря ). Реставрована в кінці XVII ст., у 1873 та 1974рр. З 1960 по 1989 роки стояла зачиненою. Дубова підлога в церкві не зігнила за 350 років, а затверділа, під солеєю знаходиться угольний камінь старої (конюшецької) церкви… В церкві зберігся іконостас з 1674р. пензля маляра Федора з Вишні... Дзвіниця побудована на зразок оборонних башт, розміром 4,5 х 4,5 м. Зі всіх сторін є по три вікна, а по під окап – вільний простір, з якого можна оборонятися…

 Цікаво, що церква і дзвіниця захищені дерев`яною огорожею, покритою двоспадовим дахом,  з 1816 року, з цікавою вхідною брамою та двома бічними хвіртками, що сьогодні можна вважати за ексклюзив (така ж огорожа є біля дерев`яної церкви у с. Вовків, Пустомитівського р-ну). На дубовій арці вгорі над брамою вирубано дату «1815 R».

У 2006 році церкву перекрили, маківку покрили золотистою бляхою. У 2010 році дерево обробили вогнетривким розчином. У 2012 році замінили електропроводку.

Licensing edit

I, the copyright holder of this work, hereby publish it under the following license:
w:en:Creative Commons
attribution share alike
This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license.
You are free:
  • to share – to copy, distribute and transmit the work
  • to remix – to adapt the work
Under the following conditions:
  • attribution – You must give appropriate credit, provide a link to the license, and indicate if changes were made. You may do so in any reasonable manner, but not in any way that suggests the licensor endorses you or your use.
  • share alike – If you remix, transform, or build upon the material, you must distribute your contributions under the same or compatible license as the original.


File history

Click on a date/time to view the file as it appeared at that time.

Date/TimeThumbnailDimensionsUserComment
current16:37, 18 September 2019Thumbnail for version as of 16:37, 18 September 20191,200 × 1,600 (531 KB)Khymrysja (talk | contribs)User created page with UploadWizard

The following page uses this file:

File usage on other wikis

Metadata