File:140 years Serbia-Turkey diplomatic relationship (post stamp, Serbia, 2019).jpg

Original file(799 × 603 pixels, file size: 347 KB, MIME type: image/jpeg)

Captions

Captions

140 years Serbia-Turkey diplomatic relationship (post stamp, Serbia, 2019)

Summary edit

Description
Српски / srpski: Године 1879. Кнежевина Србија и Отоманско царство званично су успоставили дипломатске односе. Први представник независне Србије у Цариграду био је дипломата и политичар Филип Христић (1819 – 1905). Успоставом бољих односа, Отоманско царство је за посланика у Београд послало Хусеина Хусну Сермед Ефендија 8. маја 1879. Србија је потом отворила генералне конзулате на југу у Солуну и Скопљу и конзулате у Битољу, Приштини и Серу. Отоманско царство је отворило конзулате у Београду, Ужицу, Крагујевцу, Нишу, Врању и Крушевцу.

Због сталних конфликата на Балкану, Краљевина Србија, у савезништву са Бугарском, Грчком и Црном Гором, ушла је 1912. у Први балкански рат, завршен конференцијом у Лондону 1913. и напуштањем Балкана од стране Отоманског царства. После Првог светског рата, због Грчко-турског рата и непотписаних међународних уговора, одложено је обнављање дипломатских односа на највишем нивоу.

Република Турска именовала је Тахира Луфтија (Токаја) за турског конзула у амбасади Пољске у Београду од 4. децембра 1924. до 24. маја 1925. године, а затим је Јусуф Хикмет Бајур постављен за делегата у Београду 24. јуна 1925. године. Споразумом о пријатељству између Турске и Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца именовала је Тихомира Поповића за амбасадора у Анкари 21. јула 1926. године. Другим речима, дипломатски односи између Краљевине Југославије и Републике Турске константно су напредовали. Балкански пакт је основан 1934. године, заједно са Румунијом и Грчком, а иницирали су га краљ Александар и Мустафа Кемал Ататурк. Унапређење политичких односа допринело је томе да се дипломатска представништва 1939. истовремено подигну на ранг амбасада. Први амбасадор Југославије у Турској био је Илија Шуменковић, а турски амбасадор у Београду Тефик Камил Коперлер.

Последњих 80 година дипломатски односи две земље и поред ратова нису престајали. После Другог светског рата, у време када је Југославија била изолована од стране социјалистичких земаља, дошло је до стварања новог Балканског пакта 1952-1954. заједно са Грчком и Турском. У новом веку односи су поново у узлазној путањи и постају све бољи и успешнији како на политичком, тако и на привредном, економском и културном плану.

Стручна сарадња: Амбасада Републике Турске у Београду; мр Драгош Петровић, историчар, Архив Југославије, Београд; Татијана Карановић, кустос, Музеј Понишавља Пирот.

Уметничка реализација издања: Надежда Скочајић, академски графичар.
English: 140 years Serbia-Turkey diplomatic relationship (post stamp, Serbia, 2021)
Date
Source Pošta Srbije
Author Nadežda Skočajić

Licensing edit

Public domain
This work is in the public domain because according to the Copyright Law of Serbia (details), "Work is not copyrighted if the work is:
  1. Laws, decrees and other regulations;
  2. Official materials of state bodies and bodies performing public functions;
  3. Official translations of regulations and official materials of state bodies and bodies performing public functions;
  4. Submissions and other documents presented in the administrative or court proceedings."
A source should be included so that the status can be verified.

Deutsch | English | македонски | српски / srpski | +/−

File history

Click on a date/time to view the file as it appeared at that time.

Date/TimeThumbnailDimensionsUserComment
current14:55, 16 September 2021Thumbnail for version as of 14:55, 16 September 2021799 × 603 (347 KB)PetarM (talk | contribs)Uploaded a work by N. Skočajić from [https://efilatelija.posta.rs/wordpress/product/140-god-diplomatskih-odnosa-republike-srbije-i-republike-turske-marka/ Pošta Srbije] with UploadWizard

File usage on other wikis

The following other wikis use this file:

Metadata