File:9882 August 2023 in Białystok.jpg

Original file(5,520 × 3,680 pixels, file size: 10.53 MB, MIME type: image/jpeg)

Captions

Captions

Add a one-line explanation of what this file represents

Summary

edit
Description
English: August 2023 in Białystok
Беларуская: Беласток
Русский: Белосток
Українська: Білосток
Lietuvių: Balstogė
Polski: łówna uroczystość w 80. rocznicę tych wydarzeń miała miejsce w południe przy pomniku upamiętniającym obrońców getta. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, ambasadorowie USA i Izraela, potomkowie białostockich Żydów mieszkający obecnie za granicą, delegacja miasta Yehud-Monosson - partnerskiego miasta Białegostoku oraz organizacji skupiającej byłych mieszkańców Białegostoku i okolic, która działa w Izraelu.

Pomnik stoi na placu noszącym imię przywódcy powstania - Mordechaja Tenenbauma-Tamaroffa. W południe w mieście włączono syreny. Po okolicznościowych wystąpieniach i modlitwach - żydowskiej i ekumenicznej - składano przy pomniku powstańców wieńce i kwiaty; przed symbolicznymi postaciami bohaterów powstania w getcie zapalono znicze.

Tadeusz Truskolaski mówił, że powstanie w getcie było walką o pryncypia, takie jak ludzka godność. Podkreślał, że mimo wszystko wspomnienie o bohaterach getta będzie nieść "przesłanie nadziei, która mówi, że w finale zawsze zwycięża dobro". Mówił też o lekcji o tym, że każda próba publicznego propagowania rasizmu i ksenofobii "musi spotkać się ze zdecydowanym sprzeciwem, zanim jeszcze urośnie w siłę".

List do uczestników uroczystości skierował marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Napisał, że powstańcy walczyli przeciwko "nienawiści i nazizmowi, przeciwko szaleństwu zrodzonemu z pogardy wobec drugiego człowieka, z rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu".

Obecna na uroczystościach w Białymstoku matka Blinkena - Judith Pisar - wspominała, że jej mąż dążył do tego, aby przeżyć, miał do tego wewnętrzną siłę, która wynikała ze szczęśliwego dzieciństwa, jakie miał w Białymstoku, a w późniejszym życiu "czcił pamięć tego miasta".

Ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne mówił o tym, że po 80 latach wciąż trudno zrozumieć, jak tamte tragiczne wydarzenia były możliwe. Podkreślał, że wciąż jednak stoimy przed wyzwaniami i trudnościami związanymi z upamiętnianiem, opowiadaniem o udziale Żydów w historii Polski, także historii człowieczeństwa.

Minister pełnomocny, zastępca ambasadora Niemiec w Polsce Robert Rohde, podkreślił, że trudno jest znaleźć słowa, które opiszą zbrodnie, jakich dopuścili się w Polsce Niemcy. "Białystok zapisał się w historii świata jako miejsce brutalnej eksterminacji całej społeczności i nieodwracalnej straty życia i kultury żydowskiej (…), jest przykładem jednej z najstraszliwszych zbrodni wojennych popełnionych przez niemieckich okupantów" - powiedział Rohde.

W oficjalnych obchodach tych wydarzeń w Białymstoku wziął udział ambasador USA Mark Brzezinski i rodzina Samuela Pisara - jego żona (i matka sekretarza Blinkena), jego dwójka dzieci i troje wnucząt.
Esperanto: Bjalistoko
Date
Source Own work
Author Rakoon

Licensing

edit
I, the copyright holder of this work, hereby publish it under the following license:
Creative Commons CC-Zero This file is made available under the Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.
The person who associated a work with this deed has dedicated the work to the public domain by waiving all of their rights to the work worldwide under copyright law, including all related and neighboring rights, to the extent allowed by law. You can copy, modify, distribute and perform the work, even for commercial purposes, all without asking permission.

File history

Click on a date/time to view the file as it appeared at that time.

Date/TimeThumbnailDimensionsUserComment
current06:25, 31 August 2023Thumbnail for version as of 06:25, 31 August 20235,520 × 3,680 (10.53 MB)Rakoon (talk | contribs)Uploaded own work with UploadWizard

There are no pages that use this file.

Metadata