File:Antifrost sustav loš primjer bijelog leda.jpg

Original file(5,912 × 1,088 pixels, file size: 4.21 MB, MIME type: image/jpeg)

Captions

Captions

Add a one-line explanation of what this file represents

Summary

edit
Description
Hrvatski: Posljednjih godina sve su češće ekstremne vremenske prilike poput razdoblja nadprosječnih oborina, olujnog nevremena ili kasnog proljetnog mraza. Kasni proljetni mraz jedan je od najvećih neprijatelja vinograda i voćnjaka, koji može izazvati potpune štete i gubitak uroda ili pak dovesti do slabije kvalitete ili zakašnjelog prinosa. Uz njega, zadnje dvije godine suočeni smo i sa hladnoćom u ožujku i travnju, što je potpuno novi moment za voćarstvo. Za razliku od kasnog proljetnog mraza, pri kojem se temperatura spušta do maksimalno -3°C, ovu pojavu karakterizira hladnoća do -8°C u trajanju i od čak 12 sati.

Kako bi se spriječile negativne posljedice, potrebno je uz već standardne metode zaštite poput osiguranja uroda, primijeniti mjeru aktivne zaštite u vidu sustava zaštite od mraza.

Sustav zaštite od mraza (kišenjem) temelji se na fenomenu anomalije vode, kada se prilikom promjene agregatnog stanja vode iz tekućeg u kruto, oslobađa energija koja se koristi za održavanje temperature cvijeta i mladog ploda na temperaturi od 0 do -2 ºC. Na taj način se preko cvijeta i ploda napravi vlažna ledena korica čija je temperatura 0 ºC i koristi se za zaštitu ploda (iglu efekt).

Sustav je potrebno pokrenuti barem sat vremena prije očekivanog mraza, u trenutku kada temperatura padne na +2 °C. Pokretanjem, prostor koji štitimo se ispuni vlagom te time dolazi do smanjenog ishlapljivanja. Time se postiže mikroklima sa 100% relativne vlažnosti zraka i sprječava se gubitak topline zračenjem, a zadržava energija dobivena smrzavanjem vode. Sustav je potrebno zaustaviti nakon što se sav led otopi, kako bi se izbjegle katastrofalne posljedice prilikom sublimacije leda u jutarnjim satima. Sustav je moguće uključiti trenutačno te će on započeti s radom u roku od 5 minuta i vrlo brzo omogućiti zaštitu voćnjaka (za slučajeve kada su parametri za izračun procjene pojave mraza granični i nije moguće potpuno sigurno odrediti hoće li mraza biti, kao i u slučajevima naglih promjena vremenskih uvjeta koje je teško predvidjeti). Moguće je, također, sustav koristiti ljeti za hlađenje voćnjaka s ciljem podizanja kvalitete ploda. Nova istraživanja pokazuju kako je puno učinkovitiji za korištenje kao sustav kap po kap za navodnjavanje, budući da ima uniformnost prekrivanja iznad 90%.

Sustav zaštite od mraza tvrtke Qtech design temelji se na tehnologiji stvaranja 100% vlage unutar mikroklime voćnjaka. Koriste se pulsirajuće prskalice koje istovremeno prskaju u radijusu od 5 metara. Svaka prskalica može imati promjenjivi protok od 20 do 37 litara na sat. Opisanim načinom štedi se energija, jer u mikroklimi ne dolazi do ishlapljivanja, budući da je već stvorena 100% zasićena atmosfera. Drugi sustavi imaju veći protok po prskalici, no manju efikasnost zbog rotiranja mlaza koji nakon što prođe jedan dio kruga gubi energiju na mjestu gdje ne prska te dolazi do nepotrebnog ishlapljivanja, odnosno gubitka energije. Takvi sustavi imaju veću potrebu za vodom te stvaraju nepotrebne naslage leda prilikom zaštite nasada. Predmetni sustav kišenjem pokazao se kao najpouzdaniji i najisplativiji način zaštite, u potpunosti siguran za okoliš i energetski efikasan.

Sustav zaštite od mraza tvrtke Qtech desing u obzir uzima slijedeće parametre:

temperatura zraka vlaga zraka točka rosišta brzina i smjer vjetra fenofaza razvoja biljke prognoza vremena i najava mraza

Kako svaki voćnjak uz mikrolokaciju ima i svoju mikroklimu, poželjno je imati lokalnu meteorološku stanicu koja mjeri trenutne podatke iz voćnjaka te se ti parametri ujedno koriste i za rad sustava zaštite od mraza. Jedna takva agrometerološka stanica je i Vremenski stroj tvrtke Qtech design, koji osim agrometeoroloških parametara prati i tlak u sustavu zaštite od mraza, koji je ključan za upravljanje sustavom te je nužno da ostane konstantan tokom cijele zaštite nasada od mraza.
Date
Source Own work
Author Ivan qtech

Licensing

edit
I, the copyright holder of this work, hereby publish it under the following license:
w:en:Creative Commons
attribution share alike
This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license.
You are free:
  • to share – to copy, distribute and transmit the work
  • to remix – to adapt the work
Under the following conditions:
  • attribution – You must give appropriate credit, provide a link to the license, and indicate if changes were made. You may do so in any reasonable manner, but not in any way that suggests the licensor endorses you or your use.
  • share alike – If you remix, transform, or build upon the material, you must distribute your contributions under the same or compatible license as the original.

File history

Click on a date/time to view the file as it appeared at that time.

Date/TimeThumbnailDimensionsUserComment
current22:49, 18 May 2021Thumbnail for version as of 22:49, 18 May 20215,912 × 1,088 (4.21 MB)Ivan qtech (talk | contribs)Uploaded own work with UploadWizard

There are no pages that use this file.

Metadata