File:Bolimow w starostwie sochaczewskim.jpg

Original file(7,872 × 6,880 pixels, file size: 15.86 MB, MIME type: image/jpeg)

Captions

Captions

Add a one-line explanation of what this file represents
Title
Polski: Zygmunt Stary, król polski, kwituje Krzysztofa Szydł‚owieckiego, kasztelana sandomierskiego, podkanclerzego koronnego, starostę™ sieradzkiego, gostyniń„skiego i sochaczewskiego z zarzą…du starostwem sochaczewskim za okres 1511/1512.
Description

Szydł‚owieccy zwią…zali się™ z Bolimowem już pod koniec XV w., gdy Jakub Szydł‚owiecki w 1498 r. otrzymał‚ tutejszą… dzierżawę™ w zastaw. Jego mł‚odszy brat, Krzysztof w 1508 r. został‚ starostą… sochaczewskim, w skł‚ad którego wchodził‚ też Bolimów. Wywodzili się™ z możnego ś›redniowiecznego rodu h. Odrowąż. Wydał‚ on w XII – XV w. wiele znacznych postaci. Wspomnijmy tu tylko biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża, błogosł‚awionego Jacka Odrowąża… czy rodzinę™ Odrowążów ze Sprowy, odgrywają…cą… przez kilkadziesią…t lat w XV w. ogromną… rolę™ na Rusi Koronnej. Sami Szydł‚owieccy wywodzili się™ z bocznej, szlacheckiej linii rodu. Dzieje tej rodziny był‚y niezwykł‚e, znamy zaledwie cztery jej pokolenia funkcjonują…ce przez okoł‚o pół‚tora wieku, z czego tylko jedno wydał‚o osoby zaliczają…ce się™ do elity społ‚ecznej Polski. Udał‚o im się™ za to w bardzo krótkim czasie sięgnął‡ po najwyższe urzę™dy w pań„stwie i osiągnął‡ w nim niezwyką… pozycję™ mają…tkową… i kulturalną…. Pierwszymi, znanymi przedstawicielami rodziny byli rodzeni bracia Sł‚awek i Jakub. To oni ostatecznie doprowadzili do założenia w 1427 r. w Szydł‚owcu miasta na prawie niemieckim, w 1401 r. ufundowali i uposażyli w nim kościół‚ parafialny pod wezwaniem Ś›w. Zygmunta. Pierwszy zmarł‚ prawdopodobnie bezpotomnie. Drugi pozostawił‚ co najmniej dziewięć‡ córek i trzech synów, z których Mikoł‚aj był‚ burgrabią… krakowskim, a Stanisł‚aw kasztelanem Żarnowskim, a nastę™pnie radomskim. Został‚ też ochmistrzem synów Kazimierza Jagielloń„czyka. Śšwiadczy to o poważaniu, jakim cieszył‚ się™ na dworze królewskim. Dopomogł‚o to niewą…tpliwie w karierze jego synów, a dochował‚ się™ ich, z dwóch małżeń„stw, siedmiu i osiem córek. Z synów Jan został‚ scholastykiem sandomierskim, Paweł‚ kustoszem katedralnym krakowskim, ale najwię™kszą… karierę™ zrobili Jakub, Piotr, Mikoł‚aj oraz Krzysztof.

Jakub był‚ kolejno burgrabią… krakowskim (1493 –1501), podskarbim nadwornym (1494–1498), podskarbim wielkim (1501 – 1509), kasztelanem sandomierskim. Otrzymał‚ też od króla starostwo Łę™czyckie, a w 1498 r. bolimowskie. Piotr był‚ chorążym krakowskim (1494–1498), burgrabią… krakowskim (1498 – 1508), podkomorzym koronnym od 1500, podkomorzym krakowskim od 1501 r., dzierżył‚ starostwa inowrocł‚awskie od 1504 r. i gostyniń„skie od 1506 r., pod koniec życia został‚ krajczym koronnym. Mikoł‚aj został‚ w 1503 r. chorążym, a w 1507 r. kasztelanem i starostą… radomskim, w tymże roku został‚ podkomorzym koronnym, a w nastę™pnym burgrabią… krakowskim, którym pozostał‚ do ś›mierci w 1532 r. W 1515 otrzymał‚ nominację™ na kasztelanię™ sandomierską… i na podskarbiostwo wielkie koronne. Najwię™kszą… karierę™ zrobił‚ jednak Krzysztof. Był‚ on marszał‚kiem dworu królewicza Zygmunta, podstolim koronnym (1497–1507), podskarbim nadwornym (1507–1510), kasztelanem sandomierskim od 1509, podkanclerzym koronnym (1511–1515), kanclerzem wielkim koronnym (1515–1532), wojewodą krakowskim od 1515 r., a ostatecznie w 1527 r. osią…gnął‚ najwyższy ś›wiecki urząd w pań„stwie - kasztelanię™ krakowską….

Stosunkowo niewielki początkowo mają…tek ograniczają…cy się™ do Szydł‚owca i okolicznych wsi powię™kszyli Szydł‚owieccy o Ɔmielów. Prawdziwy jego rozkwit nastąpił‚ jednak w pierwszym trzydziestoleciu XVI wieku. W 1514 roku zakupił‚ Krzysztof od biskupów lubuskich znaczne dobra Opatów w ziemi sandomierskiej, sł‚yną…ce z romań„skiej kolegiaty. Skupował‚ mają…tki od córek swego brata, Jakuba, oraz poszczególne wsie od różnych posesorów. Uzyskał‚ zapis sporego mają…tku od Stanisł‚awa Odrowąża Górskiego. Ogromną… rolę™ w mają…tku Szydł‚owieckich odgrywał‚y królewszczyzny. Krzysztof posiadał‚ starostwa: sieradzkie, gostyniń„skie, sochaczewskie, nowodworskie, buskie, szydł‚owskie, żukowskie. Zarówno on jak i jego bracia czerpali dochody z uposażenia urzędów ziemskich, które piastowali.

Zainteresowania Szydł‚owieckich koncentrował‚y się™ na sprawach politycznych i skarbowych. Osiągnę™li tu znaczne sukcesy, dwóch z braci był‚o podskarbimi wielkimi, a trzech nadwornymi. Osiągnię™cie urzę™du kanclerskiego przez Krzysztofa umożliwił‚o mu na odgrywanie bardzo poważnej roli w polityce Polski czasów Zygmunta Starego. O związkach rodziny z dworem ś›wiadczy wymownie fakt piastowania przez przedstawicieli tej rodziny przez kilkadziesią…t lat urzę™du burgrabiego krakowskiego.

Najbardziej jednak zasłużyli się™ Szydł‚owieccy późniejszym pokoleniom jako mecenasi sztuki. Do dzisiaj możemy podziwiać‡ w kolegiacie opatowskiej i koś›ciele farnym w Szydł‚owcu imponują…ce pomniki nagrobne przedstawicieli tej rodziny, w tym pierwsze polskie nagrobki dziecię™ce, poś›wię™cone wcześ›nie zmarł‚ym synom Krzysztofa i słynny nagrobek tego ostatniego ze wspaniał‚ym, plastycznym lamentem stanów po ś›mierci tego dostojnika. Nie można nie wspomnieć‡ tu o opiece, którą… Krzysztof i Mikoł‚aj Szydł‚owieccy otoczyli Stanisł‚awa Samostrzelnika, który ozdobił‚ ilustracjami kilka ufundowanych przez nich ksiąg, w tym sł‚ynne, jedyne w swoim rodzaju Liber Geneseos Illustris Familiae Schidloviciae – bogato iluminowaną… historię™ rodziny. Z dwóch wybudowanych przez nich zamków - w Ɔmielowie i Szydł‚owcu - przetrwał‚, chociaż znacznie przebudowany przez Radziwiłłów, ten ostatni.

W momencie najwię™kszego rozkwitu mają…tkowego i politycznego dotkn곂o rodzinę™ Szydł‚owieckich fatum, które sprawił‚o, że z tej niezwykle rozrodzonej w pokoleniu Krzysztofa rodziny (siedmiu braci!), synowie, którzy przyszli na ś›wiat umierali w dzieciństwie, a przy życiu pozostał‚y tylko trzy córki kanclerza: Zofia, Krystyna i Elżbieta. Pierwsza wyszł‚a za mąż za Jana Tarnowskiego, sł‚ynnego hetmana, zwycię™zcę™ spod Obertyna i kasztelana krakowskiego, najwybitniejszego magnata koronnego, Krystyna za wywodzącego się™ z Podiebradów księ™cia Janusza na Oleś›nicy, a Elżbieta za Mikoł‚aja Czarnego Radziwiłł‚a, wojewodę™ wileń„skiego - najwybitniejszego w tych czasach magnata litewskiego. Po rozliczeniach rodzinnych Szydł‚owiec przypadł‚ Elżbiecie Radziwiłł‚owej i w rę™kach tej rodziny pozostał‚ przez kilkaset lat, a Opatów przeję™li na krótko Tarnowscy, a po ich wymarciu w linii mę™skiej, książę™ta Ostrogscy.

(Jarosł‚aw Zawadzki)
Date 23 March 1512
date QS:P571,+1512-03-23T00:00:00Z/11
Medium parchement
Dimensions 31,4 x 26,6 cm
institution QS:P195,Q7209884
Accession number
AGAD, Zbiór Dokumentów Pergaminowych nr 646
Notes

Oryginał‚, ję™z. Ł‚aciń„ski, 1 karta pergaminowa o wymiarach 314x266 mm; ślad po pieczę™ci woskowej wyciskanej przez pergamin lub papier, dokument skasowany (przedarty), a nastę™pnie zszyty.

Miejsce powstania: Kraków
Język dokumentu: łac.
Druk/rękopis: rękopis
Forma: oryginał
Source/Photographer
Permission
(Reusing this file)
Public domain

This work is in the public domain in its country of origin and other countries and areas where the copyright term is the author's life plus 100 years or fewer.


You must also include a United States public domain tag to indicate why this work is in the public domain in the United States.

File history

Click on a date/time to view the file as it appeared at that time.

Date/TimeThumbnailDimensionsUserComment
current10:25, 27 March 2014Thumbnail for version as of 10:25, 27 March 20147,872 × 6,880 (15.86 MB)Karol Zglinski (talk | contribs){{Artwork |title = {{pl|1= Zygmunt Stary, król polski, kwituje Krzysztofa Szydł‚owieckiego, kasztelana sandomierskiego, podkanclerzego koronnego, starostę™ sieradzkiego, gostyniń„skiego i sochaczewskiego z zarzą…du starostwem sochacz...

The following page uses this file:

Metadata