File:Drzeworyt buddyjski na papierze - Bodhisattwa Awalokiteśwara w otoczeniu węży i Garudy - zbiory Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, 2 poł XXw Nepal.jpg

Original file(721 × 1,080 pixels, file size: 142 KB, MIME type: image/jpeg)

Captions

Captions

Add a one-line explanation of what this file represents

Summary

edit
Description
Polski: Centrum przedstawienia stanowi wizerunek stojącego bodhisattwy współczucia - Awalokiteśwary, otoczony czarną, wąską ramką, na zewnatrz której są węże i ptak Garuda. Bodhisattwę ukazano w, typowych dla jego stanu, bogatych szatach (jedwabna spódnica, szarfy, biżuteria, diadem z pięciu złotych liści). Rękami wykonuje gest obracania koła Prawa, czyli nauczania. Jest to dawna, nepalska odmiana ikonograficzna Awalokiteśwary, którą cechuje stojąca poza i ów gest. Głowę otacza nimb, a całą postać – aureola, na zewnątrz której są lotosy. Stoi również na lotosie, który stanowi tron dla przedstawień licznych bóstw buddyjskich i hinduskich (symbol mocy stwórczych, poznania i czystości). W tle uproszczony pejzaż z górami i wodą oraz chmurami na niebie.
      Na zewnątrz przedstawienia (poza jego wąską ramką) ukazano w symetrycznym układzie dwa węże (sanskr. naga) o wielkich, pofalowanych cielskach, trzymające paszczami prawdopodobnie wazę na amrytę - eliksir nieśmiertelności. W hinduzimie i buddyzmie istnieje kult węży jako sprzyjających ludziom bóstw niskiej rangi. W hinduizmie wierzy się, że mieszkają w podziemnych zakamarkach, są związane z wodami, spełniają życzenia, chronią od chorób, zapewniają powodzenie. W buddyzmie także wierzy się, że są związane z wodą: żyją w oceanie, a zarazem władają chmurami deszczowymi, zsyłają deszcz i mogą go zatrzymać, gdy jest go za dużo (o ile pozyska się ich przychylność). W drzeworycie u dołu ich ogony stykają się i tamże jest ukazany w przyklęku na osobnym lotosie ptak Garuda w widoku frontalnym, z rozłożonymi skrzydłami. Buddyjski Garuda to postać stanowiąca połączenie orła Garudy - wierzchowca Wisznu w mitologii hinduskiej, z ptakiem Khjung z przedbuddyjskiej religii bon w Tybecie. Garuda jest wyznawany w buddyzmie tybetańskim jako strażnik tej religii, w wysokiej randze bodhisattwy; jest wrogiem węży, tak samo jak w mitologii hinduskiej. Według Mahabharaty węże chciały zdobyć (co jednak się ostatecznie nie udało) amrytę wykradzioną w dobrej intencji przez Garudę bogom. 
      W zakolach wyznaczonych przez faliste postacie węży rozmieszczono osiem pomyślnych symboli buddyjskich (sanskr. asztamangala). Po lewej stronie od góry: nieskończony węzeł, lotos, baldachim (parasol) i waza; po prawej od góry: dwie skrzyżowane oganiaczki od much (symbol niekrzywdzenia, bardzo ważny w lokalnej wersji buddyzmu w Nepalu; tu aż nawet - nietypowo - zastępuje koło Prawa, czyli symbol buddyzmu! Poświadcza to jednak lokalną ważność oganiaczki jako symbolu), dwie ryby, chorągiew zwycięstwa i koncha. 
      Drzeworyt w czarnym kolorze, na cienkim kremowym papierze czerpanym; wykonany starannie – z dbałością o precyzję linii i o detale. Odbitka zajmuje środek arkusza, naokoło pozostają szerokie marginesy. 
Przedstawienie posiada religijną wartość, przy tym jego ikonografia zawiera specyficznie nepalskie elementy. Drzeworyty o tematyce religijnej pełnią w buddyzmie wadżrajany - trzeciej, najmłodszej odmiany buddyzmu - tę samą rolę co thanki (zwijane obrazy religijne) - jednak przeznaczone dla ubogich. Odbija się je na papierze (jedynie szczególnie cenne - na płótnie) i umieszcza przy ołtarzykach i na ścianach w domach.
Date
Source Own work
Author Muzeum Azj i Pacyfiku w Warszawie

Licensing

edit
I, the copyright holder of this work, hereby publish it under the following license:
w:en:Creative Commons
attribution share alike
This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license.
You are free:
  • to share – to copy, distribute and transmit the work
  • to remix – to adapt the work
Under the following conditions:
  • attribution – You must give appropriate credit, provide a link to the license, and indicate if changes were made. You may do so in any reasonable manner, but not in any way that suggests the licensor endorses you or your use.
  • share alike – If you remix, transform, or build upon the material, you must distribute your contributions under the same or compatible license as the original.

File history

Click on a date/time to view the file as it appeared at that time.

Date/TimeThumbnailDimensionsUserComment
current12:03, 4 August 2017Thumbnail for version as of 12:03, 4 August 2017721 × 1,080 (142 KB)PraktykantSiM (talk | contribs)User created page with UploadWizard

There are no pages that use this file.

Metadata