Open main menu

Contents

Category:Ploughed fieldsEdit

Hello Daniel,

please note the differences between appearances of fields where ploughs were used, and appearances of fields where other tillage machines (cultivators, harrows etc.), or even seed drills were used at last.

Regarding your reverts:
If you have a look e.g. at File:Smilovice, obdělávání půdy.JPG you see a field after sowing already took place, not a field after ploughing. File:Zlatníky 128.jpg and File:Zlatníky, pohled k Jesenici, dům čp. 128.jpg clearly show emerging crops (after a seed drill was used). And File:Červený Dvůr (Benešov), celkový pohled.JPG pretty much looks like a field that was just cultivated after harvest (note the remains of stubble). – None of your images that I removed from "ploughed fields" actually shows a ploughed field in the classical meaning. Could you please revert your reverts therefore?

Some more general notes:
Of course, most fields throughout the world are ploughed at least once a year (except for no-till farming or such), but the Ploughed fields in X categories are intended to include images which in fact show the "soil turning effects" of ploughing, see this and this for typical impressions, and compare them e.g. with that image (not a plough). So the term "ploughed field" is commonly (in the classical meaning) used only in the rather short time between ploughing and the next steps of tillage and subsequent sowing seed or planting (following tillage/seeding can be combined in one operation, btw). Otherwise – if you call every field "ploughed" (in a very broad sense), because it was eventually ploughed in the past, like e.g. those fields were (pretty sure) ploughed before rapeseed was sown some months before the photo was taken – you would have to categorize nearly every image of a field (with or without visible crops of any kind) as an image of a ploughed field. That's not a reasonable option, or? ;-)

I hope the above explanations were helpful. Greetings --:bdk: 22:02, 24 September 2011 (UTC)

Well, I'm not native English speaker, so thanks for your explanation. (In Czech, we have also more terms for sowing and ploughing, however we don't use it so precisely.) I understand the problem, however instead of reverting, it would be much more better to move it to more precise category (Harrowed fields, Cultivated fields... I don't know, what is used in English.) --Daniel Baránek (talk) 17:14, 25 September 2011 (UTC)
Thanks for your reply. In general you are right. Of course, if possible more precise categorization is often great. I see some problems with new categories such as "cultivated fields", "harrowed fields", "rolled fields", etc. though.
1) There are many types of tillage machines (and especially many types of harrows, compare e.g. a spike harrow with a power harrow), and even combinations of different elements in one machine ("seedbed combinations" in modern agriculture). Only a few of them are easily identifiable if absent on a photo just by viewing the field. Well, due to typical structures it is rather easy to tell if a field was ploughed or not (and often, if it was rolled or not), but it's not that easy to tell which other type of tillage machine was used (if it isn't pictured). Typical top soil structures created by these machines largely depend on the specific soil type (light or heavy soil, sandy or clayey soil, etc.), on working conditions (dry or wet), and for combinations they depend on the last element only (often a roller or comb harrow of some sort), even if that is not the most important part; compare e.g. the soil structures here (rather crumbly) and there (rather regular) – both are left by power harrows.
2) Most photos of fields that show tillage structures and no vegetation were not taken at the same day tillage took place, so often weather(ing) effects occured in the meantime (wind, rain, etc.) and levelled the surface. This makes it harder (or even impossible) to tell which machine was used. – In contrast, the effects of ploughing are usually still identifiable after several weeks, even in far distance views.
3) Especially the term "cultivated field" is very ambiguous. It can mean any field that is currently "in use" (and not fallow ground), or it can mean (in a broad sense) any ploughed/cultivated/harrowed field before seeding, or a field on which actually a cultivator was used at a certain time. Only the last meaning is what we talk about.
Anyway, the main problem here on Commons is that nearly 99 % of images of fields come – from an agricultural point of view – without any useful information. So usually we can only guess which kind of tillage machine could have been used before a photo was taken. Categorization would be like a lottery in these cases (a bit like your categorization of "ploughed fields" *g*). I don't think that such a grave lack of accuracy would be desirable for thousands of images.
Well, I already thought about a possible name for a category that could include all kinds of fields without any visible vegetation, so that laymen and users who are unsure about the actual status of a field and about the used tillage machine can easily categorize their pictures. Unfortunately I didn't found a proper English term yet. Simple terms like "brown fields" or "bare fields" are not really feasible. Brownfield land is the term for former industrial sites, and bare fields isn't used in agriculture apparently, or it's used in colloquial language for large fields ready for building development, or for fields in winter (with or without vegetation, when you don't see anything but snow), or so. Maybe a native English speaker could help out soon. Otherwise I can only think about complicated terms like Fields without visible vegetation or Vegetation-less fields – but the first is unwanted here on Commons (no "X without Y" categories), the latter seems fairly unusual. As you see, I don't have an easy solution.
With regard to your photos I still prefer them being moved back from "Ploughed fields in X" to just "Fields in X", because they really do not show ploughed fields. To make it clear: e.g. File:Zlatníky 128.jpg doesn't belong to Ploughed fields in X, but to [Crop name] fields of X. And if you don't know what the emerging crop is (could be maize sown with an older seed drill, but I'm not 100 % sure), then the generic categories Fields in X or Grain fields in X are best.
Btw, what do you think about moving this thread to Category talk:Fields, so that other users can join our little discussion?
Regards --:bdk: 13:27, 30 September 2011 (UTC)

I agree, moving this thread to discussion page could help us to find an appropriate name for "Fields without visible vegetation." --Daniel Baránek (talk) 16:07, 1 October 2011 (UTC)

SidurEdit

Jak a komu mám tady dokazovat, že na obrázek mám práva a povolení k uveřejnění? --Thomazzo (talk) 20:26, 26 October 2011 (UTC)

Na upozornění, že je třeba respektovat autorská práva, je možné na Wikipedii narazit na každém kroku. U fotografií knih existují navíc práva dvojí: práva autora fotografie a práva nakladatelství na samotný obal. Řešení je jednoduché: zaslat z adresy Nakladatelství BERGMAN e-mail na OTRS. Trochu ale pochybuji, že by toto nakladatelství uvolnilo obálku své knihy pod svobodnou licencí. --Daniel Baránek (talk) 21:24, 26 October 2011 (UTC)
Vyřízeno. Nevím sice, z čeho konkrétně pramenily pochyby, ale mylím, že už je to OK. --Thomazzo (talk) 22:51, 2 December 2011 (UTC)

SouřadniceEdit

Zdravím. Zkus, prosím, zkontrolovat souřadnice u téhle fotky. Další dvě fotky z téže série a místa se zdají být v pořádku. --ŠJů (talk) 23:25, 17 November 2011 (UTC)

Dík za upozornění, chybu jsem napravil :) -Daniel Baránek (talk) 05:31, 18 November 2011 (UTC)

Dobrý den, dovolil jsem si, samozřejmě s uvedením autora a patřičné licence, použít jednu Vaši fotografii: http://www.rozhlas.cz/sever/severoceskyatlas/_zprava/za-drakem-na-draci-vrch-u-liberce--981862 Ač původem z Liberce, v téhle části se neorientuji tak dobře, abych byl schopen poznat, jestli ten kopec v pozadí je a nebo není Dračí vrch. Mohl byste mi to napsat na frederik.velinsky@sever.rozhlas.cz? Děkuji, doplnil bych to k popisce. Frederik Velinský

Dotaz ke kosteluEdit

Ahoj Danku, kdysi jsi vyfotil u nás ve Valmezu Kostel svatého Jakuba Většího a fotky jsi zařadil do kategorie Category:Church of Saint James (Valašské Meziříčí). To je v pořádku, akorát oni teďka všude na město dali takové cedulky, kde je popsané v češtině a angličtině něco o daném objektu. No a dali to i na ten kostel, tak jsem to vyfotil a podle té cedulky to má v angličtině jiný název. Chci se zeptat, zda tu kategorii nechat tak, jak to je (ničemu to nevadí), nebo to nějak předělat? Zdraví --Midi7 (talk) 21:03, 6 December 2011 (UTC)

Ničemu to nevadí, jen prostě v názvu kategorie chybí upřesnění, o kterého Jakuba se jedná. Drtivá většina kostelů zasvěcených Jakubovi, je zasvěcena Jakubu Většímu, takže občas není ani specifikován. Přejmenovat kategorii samozřejmě možné je, ale myslím, že je to zbytečné. Přeji pěkný večer. --Daniel Baránek (talk) 21:31, 6 December 2011 (UTC)

použití fotografieEdit

Dobrý den, pane Baránku, jednu z Vašich interiérových fotografií z baziliky na Svatém Hostýně hodlám použít coby ilustraci k článku o 100. výročí korunovace sochy Panny Marie Svatohostýnské v časopisu COT business (měsíčník pro odborníky v cestovním ruchu). Děkuji a zdravím Petr Ulrych

ValmezEdit

Ahoj, tak dnes jsem zašel na hřbitov a vyfotil jsem všechny ty náhrobky jednotlivě a taky tu márnici. Kdyžtak mě, prosím, kontaktuj přes rozhraní wiki na e-mail a zašlu ti ty fotky. S pozdravem --Midi7 (talk) 16:55, 15 March 2012 (UTC)

Triga NDEdit

Vážený pane Baránku, dovolil jsem si použít Vaší krásnou fotografii v článku o naději na kýžené zvýšení platů řadových umělců Národního divadla. Článek najdete na www.opernisbornd.cz a je poněkud zavádějící co se týče uváděných cifer. Nástupní plat člena operního sboru ND je 14780 Kč hrubého. Průměrná mzda člena operního sboru ND a SOP je v současné době na stejné úrovni. AlesMIH

Kunčice halo displayEdit

Hey Daniel,

I've added an English description to this image of the 2006 Kunčice halo display: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ave14_8-popis1.jpg

I just wrote it from what I know about halos and what I could find elsewhere on the web (links in description), it's not a translation. Some parts of the Czech description (that you apparently wrote: good job!) are eluding me. Help would be appreciated, thanks!

Btw, where did you find the actual names of all these halos? =)

84.97.149.219 20:15, 6 April 2012 (UTC)

Sorry, it's not my picture, so I can't help You... --Daniel Baránek (talk) 07:28, 7 April 2012 (UTC)

Photo usageEdit

Hi Daniel,

Thanks for the photo of Lucie Vondráčková. We used it in our "Money-Making Athlete Wives" slideshow: http://www.cnbc.com/id/47077116

Here is the direct link to your picture: http://www.cnbc.com/id/47077116?slide=10

Thanks again, CNBC.com Graphics

Použití fotky na digit. učeb. materiály pro školuEdit

S dovolením bych použil tento obrázek na tvorbu Prezentace pro základní školu 4. třída.

Sice nevím, který obrázek máte na mysli, nicméně i tak mě to těší. --Daniel Baránek (talk) 20:51, 19 April 2012 (UTC)

Ostravské čtvrtiEdit

Ahoj Danieli. Myslím, že by bylo vhodné, abychom i na Commons dotvořili kategorie pro ty ostravské čtvrti, které nejsou samostatně městskými částmi, ale jsou součástí některé složené městské části. Členění Ostravy není tak komplikované jako např. členění Prahy, a tudíž snad nebude složité je vytvořit jako prosté podkategorie v rámci kategorií městské části. Jenže ještě tu máme různé kategorie typu "Buildings in..." a "Streets in..." a tam si nejsem jistý jestli trojúrovňové řešení v rámci jednoho města je ideální. Já bych preferoval, aby základní kategorizace byla podle (katastrálních) čtvrtí, jako je tomu třeba i v Praze, a kategorie na úrovni složené městské části aby byla jen pomocná, t. j. obsahovala jen podkategorie podle svých čtvrtí, t. j. například kategorie Buildings in Moravská Ostrava a Přívoz aby obsahovala jen podkategorie Buildings in Moravská Ostrava a Buildings in Přívoz a všechny fotky či kategorie jednotlivých budov aby byly přesunuty do těchto podkategorií. Obdobně i s ulicemi - s tím, že zasahuje-li ulice do více čtvrtí, byla by zařazena do obou podkategorií (a případně sama rozdělena na své podkategorie, pokud by šlo o významnou delší ulici). Jak to vidíš ty? --ŠJů (talk) 21:13, 28 April 2012 (UTC)

Použití Vaší fotografieEdit

Dobrý den, ráda bych použila Vaší fotografii http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Frýdlantská_pahorkatina,_Nad_Zátiším,_ovce_01.jpg?uselang=cs

jako doplněk výukového materiálu pro děti 1. stupně ZŠ. (ilustrace k písni - Běžela ovečka)

Snad Vás potěší, že fotografie bude použita pro dobrou věc. Moc děkuji Mgr. Nikol Šnoblová (nikol.snoblova@32zsul.eu)

použití fotografieEdit

Vážený pane Baránek, mohu použít vaši fotografii Hostýnské baziliky z Wikipedie v křesťanském časopise IN! dívčí svět? Děkuji mnohokrát

S pozdravem Zbyněk Pavienský paviensky@in.cz

Mrákotín--your photoEdit

Hello,

I viewed this photo of a church on the wiki page you wrote about Mrákotín. I am interested in learning the name of this church. My great-grandfather on my mother's side was born in Mrákotín, and I would like to research his genealogy. He was born sometime in 1872 in Mrákotín. Since most records of the period were kept by churches, it would be advantageous to my research to know that name of the church in your photo if it is one of Mrákotín, and whether it was built in 1872 or earlier. I could then write to the church officials and inquire about my great-grandfather. His name was Josef Menzel.

Thank you

Please reply to shamale@hotmail.com

Kráľova hoľaEdit

Fotografiu z Kralovej hole pouzijem ako ilustraciu k zapisu do mojho dennika o nasom nedavnom vylete na vrchol. Vdaka za peknu snimku. :) Laddy

Daniel,

It is about three years since I asked your permission to use a photograph that you took of Beersheba Station in an article that I was writing for our model railway magazine.

I seem to have lost your email address but if you could email me at ahouse@optusnet.com.au I will forward a copy of the article to you.

Many thanks

Andrew House Sydney

Use of photoEdit

Hi Daniel, As requested I am writing to tell you that I have recommended your photo (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nahal_Zaror,_south_01.jpg) for use in a Job Commentary (part of the Teach the Text Commentary Series) that will be published by Baker Publishing Group. Thank you very much for making it available. Sincerely, Kim Walton, Walton Image Supply

Written with hope this words will improve your motivationEdit

Vážený pane, hlásím, že jsem využila vaše krásné fotky při tvorbě nového článku Broumovský klášter. Je to sice na Wikipedii, nicméně doufám, že i tak přispěji ke zlepšení vaší motivace :-) A ačkoli jsem je nevyužila, zhlédla jsem s velkým potěšením vaše fotky kostelů broumovské skupiny, jejichž technický stav mě ovšem naplňuje zármutkem. Ve víře, že psaním o těchto památkách přispějeme aspoň částečně k povědomí o nich a snad i jejich záchraně, --Ivannah (talk) 11:38, 28 August 2012 (UTC)

File:Praha, Dělostřelecká 11, 01.jpgEdit

Hi, Daniel, I just wanted to say that I used your photo (btw, it's the great one) on the respective article on Serbian Wikipedia. I hope you like it. Lakisan97 (talk) 15:01, 2 September 2012 (UTC)

info o využití fotaEdit

Dobrý den, píši vám na základě vaší žádosti o informaci o využítí vašich fotek mimo Wikipedii. Vaše foto jsme využili pro náš informační cestovatelský portál Mraveniste.cz se zachováním požadované licence. zde je příslušný link http://cokdykam.mraveniste.cz/admin/nature/nature/90066/.

S pozdravem K. Záhorková . redakce

Dobrý den, použila jsem Váš obrázek při tvorbě učebních materiálů pro žáky. Z.Š.

File:Frýdlant nad Ostravicí, kostel, Trčka obraz.jpgEdit

 
File:Frýdlant nad Ostravicí, kostel, Trčka obraz.jpg has been listed at Commons:Deletion requests so that the community can discuss whether it should be kept or not. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at its entry.

If you created this file, please note that the fact that it has been proposed for deletion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with it, such as a copyright issue.

Please remember to respond to and – if appropriate – contradict the arguments supporting deletion. Arguments which focus on the nominator will not affect the result of the nomination. Thank you!

Afrikaans | العربية | беларуская (тарашкевіца)‎ | български | বাংলা | català | čeština | dansk | Deutsch | Deutsch (Sie-Form)‎ | Zazaki | Ελληνικά | English | Esperanto | español | eesti | فارسی | suomi | français | galego | עברית | hrvatski | magyar | Հայերեն | Bahasa Indonesia | íslenska | italiano | 日本語 | 한국어 | 한국어 (조선) | македонски | മലയാളം | norsk bokmål | Plattdüütsch | Nederlands | norsk nynorsk | occitan | polski | پښتو | português | português do Brasil | română | русский | sicilianu | slovenčina | slovenščina | shqip | српски / srpski | svenska | ไทย | Türkçe | українська | Tiếng Việt | 中文 | 中文(简体)‎ | 中文(繁體)‎ | +/−

JuTa 21:31, 7 November 2012 (UTC)

ObrazekEdit

Dobry den,

rad bych pouzil Vas obrazek, ktery mate umisten na wiki Frydek-Mistek ve sve aplikaci. Do rohu obrazku umistim copiryght s Vasim jmenem pokud budete souhlasit.

Dekuji

S pozdravem Marekv Alloush (marek.alloush@volny.cz)


Obrázek určitě můžete s uvedením jména použit, ovšem nikoli pod nesvobodnou licencí (copyright), nýbrž s licencí Creative Commons. Budiž vám obrázek k užitku. --Daniel Baránek (talk) 18:37, 11 November 2012 (UTC)

Moje maminka zde vyrůstala mezi roky 1932-1938 na tomto nádraží.Její otec Josef Alexa byl přednosta stanice.Jako poslední Češi odjeli z Jasině. Dědeček vypravil vlak přes Polsko na Moravu, kde prožili celou válku.Jejich domovská obec byla Milonice na Moravě.

foto Smědava - rozcestníkEdit

Dobrý den, ráda bych použila vaši fotografii (viz předmět) pro účely společnosti Post Bellum (www.pametnaroda.cz) Jako zdroj fotografie napíšu pochopitelně vaše jméno. Díky, TH

Bude mi potěšením, obzvlášť když jsme v PB kolegové. --Daniel Baránek (talk) 18:31, 16 January 2013 (UTC)

Použití FOTO v článkuEdit

Zdravím Vás,

s uvedením Vašeho jména jakožto autora, použijeme Vaši fotografii Zelného trhu v Brně v našem článku.

Děkuji. S pozdravem Martin Špát redaktor www.brnenskadrbna.cz

Übersetzung FotobeschreibungEdit

Hallo Daniel, kannst du bitte mal diese tschechische Übersetzung meiner Bildbeschreibung von User:Filelakeshoe kontrollieren bzw. korrigieren. Ich werde sie danach der Bildbeschreibung hinzufügen. Im Voraus, danke vielmals --Ritchyblack (talk) 10:29, 20 February 2013 (UTC)

jajka.mel@seznam.czEdit

Dobrý den, použila jsem Vaši fotografii s URL http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Liberec,_radnice,_v%C3%BDhled_01.jpg do své prezentace pro výuku o Libereckém kraji, kterou právě vytvářím. Děkuji. J, Dvořáková

File:Chotyn, zastávka.jpgEdit

 
File:Chotyn, zastávka.jpg has been listed at Commons:Deletion requests so that the community can discuss whether it should be kept or not. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at its entry.

If you created this file, please note that the fact that it has been proposed for deletion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with it, such as a copyright issue.

Please remember to respond to and – if appropriate – contradict the arguments supporting deletion. Arguments which focus on the nominator will not affect the result of the nomination. Thank you!

Afrikaans | العربية | беларуская (тарашкевіца)‎ | български | বাংলা | català | čeština | dansk | Deutsch | Deutsch (Sie-Form)‎ | Zazaki | Ελληνικά | English | Esperanto | español | eesti | فارسی | suomi | français | galego | עברית | hrvatski | magyar | Հայերեն | Bahasa Indonesia | íslenska | italiano | 日本語 | 한국어 | 한국어 (조선) | македонски | മലയാളം | norsk bokmål | Plattdüütsch | Nederlands | norsk nynorsk | occitan | polski | پښتو | português | português do Brasil | română | русский | sicilianu | slovenčina | slovenščina | shqip | српски / srpski | svenska | ไทย | Türkçe | українська | Tiếng Việt | 中文 | 中文(简体)‎ | 中文(繁體)‎ | +/−

Cezarika1 (talk) 04:31, 9 May 2013 (UTC)

Prosba o kontaktEdit

Vážený pane Baranku, Okrašlovací spolek Rozhledna se sídlem v Čeladné připravuje letos vydání knihy s názvem Cestami lesním od Lysé po Radhošť. Rádi bychom v knize použili i některou z Vašich fotografií. Můžete se nám prosím ozvat na e-mail adamova@brc.cz? Děkuji. Andrea Adamová

Dobrý den, Vaši fotografii z Broumovského kláštera jsme použili pro ilustraci článku na webu Radia Praha. Děkujeme. http://www.radio.cz/fr/rubrique/tourisme/lhistoire-et-le-present-de-labbaye-de-broumov

Použití fotografieEdit

Dobrý den, dovolte mi informovat Vás touto cestou o použití Vaší fotografie na internetových stránkách nově vznikající politické strany Národní sněm. Vaše fotografie byla použita jako ilustrativní k tématu "Podpora cestovního ruchu".

Použitá fotografie: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Praha,_Star%C3%A9_M%C4%9Bsto,_Al%C5%A1ovo_n%C3%A1b%C5%99e%C5%BE%C3%AD,_turisti_01.jpg

Internetová adresa kde byla fotografie použita: http://rozvoj.narodnisnem.cz/temata/podpora-cestovniho-ruchu/

Za moderátorský tým Národního sněmu Vám přeji příjemné dny

Jan Rejchrt

P.S.: Pokud nesouhlasíte s tímto užitím Vašeho díla, napište nám na portal@narodnisnem.cz.

FotografieEdit

Dobrý den, mám na vás velkou prosbu. Studuji na střední odborné škole obor Pedagogické lyceum a tento rok pracuji na ročníkové práci. Píši o povodních v Heřmanicích 2010 a na této stránce jsem našla fotku z Heřmanic, která by se mi velice hodila. Chtěla jsem se zeptat jestli bych Vaši fotku vystavenou na této stránce mohla použít jako materiál pro mou ročníkovou práci. Zde je můj e-mail vanickova.andrea@email.cz. Děkuji.

S pozdravem Andrea Vaníčková

Obrazek Letenske sadyEdit

Dobry den,

Dovolili jsme si pouzit Vasi fotku na nasem servru www.gayguide365.com, nebot se nam velmi libi.

Dekujeme a prejeme spoustu dalsich krasnych ulovku!

Pavel Vacek www.gayguide365.com

Hlavní nádraží PrahaEdit

Dobrý den,

Dovolili jsme si použít Váš obrázek hlavního nádraží v Praze pro náš web www.gayguide365.com.

Děkujeme a přejeme další vydařené úlovky!

Pavel Vacek www.gayguide365.com

File:Chotyn, pevnost, plastika.jpgEdit

 
File:Chotyn, pevnost, plastika.jpg has been listed at Commons:Deletion requests so that the community can discuss whether it should be kept or not. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at its entry.

If you created this file, please note that the fact that it has been proposed for deletion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with it, such as a copyright issue.

Please remember to respond to and – if appropriate – contradict the arguments supporting deletion. Arguments which focus on the nominator will not affect the result of the nomination. Thank you!

Afrikaans | العربية | беларуская (тарашкевіца)‎ | български | বাংলা | català | čeština | dansk | Deutsch | Deutsch (Sie-Form)‎ | Zazaki | Ελληνικά | English | Esperanto | español | eesti | فارسی | suomi | français | galego | עברית | hrvatski | magyar | Հայերեն | Bahasa Indonesia | íslenska | italiano | 日本語 | 한국어 | 한국어 (조선) | македонски | മലയാളം | norsk bokmål | Plattdüütsch | Nederlands | norsk nynorsk | occitan | polski | پښتو | português | português do Brasil | română | русский | sicilianu | slovenčina | slovenščina | shqip | српски / srpski | svenska | ไทย | Türkçe | українська | Tiếng Việt | 中文 | 中文(简体)‎ | 中文(繁體)‎ | +/−

Eleassar (t/p) 19:23, 26 October 2013 (UTC)

ChochuľaEdit

Váž. pán Daniel Baránek. Obraciam sa na Vás s informáciou, či Vaše fotografie umiestnené na Wikimedia Commons, Media in category Views from Veľká Chochuľa (spolu 10 foto) zobrazujúce výhľady z Veľkej Chochule je možne voľne použiť na ďalšie publikovanie. Ďakujem za informácie s pozdravom Pavel Hronček. (moja adresa: phroncek@gmail.com)

Určitě ano, pokud dodržíte zásady licence CreativeCommons, tedy – zjednodušeně řečeno – pokud uvedete zdroj fotografie (nejlépe ve formě: Wikimedia Commons, Daniel Baránek). S přáním všeho dobrého Daniel Baránek (talk) 09:57, 29 November 2013 (UTC)

Obrázek http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Praha,_Karl%C5%AFv_most,_lid%C3%A9_01.jpg?uselang=csEdit

Dobrý den, Váš obrázek použiji v DUM při výuce českého jazyka - Věta dvojčlenná a jednočlenná. Citace uvedena. S pozdravem Dita Tichá

I am using your beautiful photo of the New Gate in Jerusalem on my blog, attributing it to you. It will be posted in a couple of days: http://waitingforourblessedhope.blogspot.co.uk/ Thank you! Diana Lovegrove.

File:Sčítání obyvatelstva 2011, 539911 Příbram, věková struktura.svgEdit

Thank you for uploading this. However, note that you used the Arial font which is not available on Wikimedia projects and therefore does not render correctly. See SVG fonts for the list of acceptable and useable fonts. In place of Arial, I would suggest using Liberation Sans. Thanks, The Haz talk 20:32, 25 February 2014 (UTC)

Thanks for the information. I haven't known about it. --Daniel Baránek (talk) 20:40, 25 February 2014 (UTC)
Not a problem! As an example I did find/replace on this file using Notepad++. Simple fix as the SVG code is written well The Haz talk 21:30, 25 February 2014 (UTC)

Prosba o raduEdit

Dobrý den, při kategorizaci kulturních památek jsem narazil na Category:Skály (Adršpašskoteplické skály) - nejsem jsi jistý, jestli se kategorie týká té skály jako takové a nebo skalního hradu na ní, tak než bych tam vložil šablonu, raději se zeptám. Děkuji. --Hadonos (talk) 06:31, 27 February 2014 (UTC)

Skály je název celého vrcholu; hrad se někdy nazývá taky Skály, někdy Bischoffstein. Jestli chceš udělat speciální kategorii pro ten hrad, tak co třeba Category:Skály Castle? --Daniel Baránek (talk) 07:12, 27 February 2014 (UTC)
Ahoj, ano, přesně to jsem chtěl :-), ale nebyl jsem si jistý, takže díky za objasnění. --Hadonos (talk) 15:15, 27 February 2014 (UTC)

HamrEdit

Dobrý den, rád bych použil Vaše obrázky hamru do dokumentu o obci Ostravice. Děkuji, Marek Pospíšil pospisil@telepace.cz

Obrázky klidně využijte, pokud dodržíte licenční podmínky, tj. pokud mě uvedete jako autora. --Daniel Baránek (talk) 12:42, 10 March 2014 (UTC)

Вікі любить Землю, 1–31 травня / Wiki Loves Earth, May 1–31, 2014Edit

Вітаємо!

З 1 по 31 травня 2014 буде проходити конкурс «Вікі любить Землю», метою якого є фотографування пам'яток природи. Цього року конкурс став міжнародним. Зі списками пам'яток природи України можна ознайомитися тут. Приєднуйтеся!

Більше інформації про конкурс читати тут. – Оргкомітет «Вікі любить Землю» (in english) 20:54, 9 April 2014 (UTC)

Foto durmanEdit

Dobrý den, foto jsme použili v galerii k článku o jedech v přírodě: http://www.vitalia.cz/galerie/jedy-v-prirode/#10. Děkuji! Lenka Krbcová, lenka.krbcova@vitalia.cz

A barnstar for you!Edit

  The Photographer's Barnstar
Guten Tag,

wir möchten darüber informieren, dass wir Dein/Ihr Bild (Wiki-Commons)

zum Blick über Údolí und den Frýdlantský vrch / Ortsrand Údolí (CZ)

- selbstverständlich inklusive der Copyright-Hinweise und Urheber-Angaben - in unserem nicht-kommerziellen Projekt << FVKS-Kalender "Unterwegs" 2014 >> zum Thema „Ausblicke" verwenden.

>> http://www.kalender.fvks.eu

>> http://kalender.fvks.eu/2014/06/09/blick-ueber-údolí-und-den-frýdlantský-vrch-ortsrand-údolí-cz/

Wir hoffen, alles korrekt umgesetzt zu haben.

Der Kalender begleitet auch unseren im Jahr 2014 laufenden Fotowettbewerb (fotowettbewerb.fvks.eu), ebenfalls zum Thema „Ausblicke".

Grüsse FVKS - Förderverein Kulturstadt Görlitz-Zgorzelec e.V. kalender@fvks.eu, Agata, Cornelia, Matthias fvks (talk) 13:29, 7 June 2014 (UTC)

použití fotografieEdit

Vážený pane Baránku, ráda bych použila Vaši fotografii Filozofické fakulty UK na portálu Místa Paměti národa, který propojuje historické vzpomínky pamětníků s místy, kde se události odehrály. Samozřejmě Vás uvedu jako autora a Wikimedia Commons jako zdroj fotografie. Adresa portálu je: http://www.mistapametinaroda.cz/ Je to možné? Děkuji. S pozdravem Eva Palivodová, palivodova@gmail.com

Milá Evo, při dodržení licenčních podmínek (uvedení autora a zdroje) to samozřejmě možné je a bude mi potěšením. --Daniel Baránek (talk) 13:28, 25 August 2014 (UTC)

Použitie fotky na stránke kamnahory.skEdit

Dobrý deň, použil som Vašu fotku (Muránska planina, Veľká lúka, JZ 02 CC ) na stránke: http://kamnahory.sk/Prirodne-krasy-Slovenska/Narodne-parky-Slovenska/Narodny-park-Muranska-planina.html

Ďakujem za možnosť zdieľať Vašu fotku.

S pozdravom

Vladimír Záborský

Mlýn v RožnověEdit

Dobrý den, použila jsem Vaši fotku moučnice ze mlýna v Rožnově na webu věnovaném Vodním mlýnům: http://vodnimlyny.cz/mlyny/mlyn/2882-mlyn-z-velkych-karlovic. Díky --Ivannah (talk) 08:44, 17 September 2014 (UTC)

Notification about possible deletionEdit

 
Some contents have been listed at Commons:Deletion requests so that the community can discuss whether they should be kept or not. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at their entry.

If you created these pages, please note that the fact that they have been proposed for deletion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with them, such as a copyright issue.

Please remember to respond to and – if appropriate – contradict the arguments supporting deletion. Arguments which focus on the nominator will not affect the result of the nomination. Thank you!

Afrikaans | العربية | беларуская (тарашкевіца)‎ | български | বাংলা | català | čeština | dansk | Deutsch | Deutsch (Sie-Form)‎ | Zazaki | Ελληνικά | English | Esperanto | español | eesti | فارسی | suomi | français | galego | עברית | hrvatski | magyar | Հայերեն | Bahasa Indonesia | íslenska | italiano | 日本語 | 한국어 | 한국어 (조선) | македонски | മലയാളം | norsk bokmål | Plattdüütsch | Nederlands | norsk nynorsk | occitan | polski | پښتو | português | português do Brasil | română | русский | sicilianu | slovenčina | slovenščina | shqip | српски / srpski | svenska | ไทย | Türkçe | українська | Tiếng Việt | 中文 | 中文(简体)‎ | 中文(繁體)‎ | +/−

Affected:


Yours sincerely, INeverCry 08:56, 16 November 2014 (UTC)

Strukturu bych použila ve své školní práci.

Category:Lobkovicz_Palace_(Prague_Castle)Edit

PKM (talk) 21:15, 1 January 2015 (UTC)


Dear Mr. Daniel Baránek,

Thanks for providing the picture. I used it to highlight an article (a series of links) about water during a disaster at http://gsiep.blogspot.com/2015/02/wednesday-4-february-2015-part-two.html

Sincerely, Someone You Know

Foto - Fabova HoľaEdit

Dobrý deň, chystám sa použiť foto Fabovej hole na stránke verejnoprávnej RTVS :) bb.regina.rtvs.sk, do rubriky Rádio Regina si Vás všíma. Ďakujem.

Díky za zprávu :) --Daniel Baránek (talk) 17:00, 15 February 2015 (UTC)

Použítí tvé fotky Čenínského paláceEdit

Ahoj,

chci použít tvůj obrázek Černínského paláce a svých stránkách (mindprobe.cz [ani na ně nekoukej, jsou hrozný]), tak to podle tvých instrukcí píšu sem. Samozřejmě pod uvedu zdroj, tak jak to licence CC a wikipedie žáda. 
Díky moc,
Fanda
Jasně, díky za zprávu. --Daniel Baránek (talk) 17:01, 15 February 2015 (UTC)
Return to the user page of "Daniel Baránek/archiv 01".