Welcome to Wikimedia Commons, Rbrechko!

-- Wikimedia Commons Welcome (talk) 18:39, 31 August 2015 (UTC)

Ангелівська доменна пічEdit

Вітаю. Дякую, що завантажили фото File:Anheliv Domna RB.jpg. Давно є потреба на фото Ангелівської домни у Вікіпедії. Нажаль, зображення на даному фото дещо тмяне і забагато сірого. Здається на фото не зовсім точна передача кольору мурування кожуха печі, реальний колір каміння у муруванні кожуха печі, здається, дещо інакший. Якщо буде можливість, зробіть більш яскраве фото Ангелівської домни для Вікіпедії, скажімо напровесні, коли буде зелена трава або влітку і бажано з різних ракурсів. Перепрошую за турботу. Blast furnace chip worker (talk) 13:35, 20 September 2015 (UTC)

Вікі любить пам'ятки 2015 в Україні: Дякуємо!Edit

Вітаємо!

Ми дуже вдячні Вам за те, що Ви змогли взяти участь у конкурсі. Цього року конкурс проводився четвертий раз. Було завантажено 41675 фото (перше місце у світі!). Що важливіше, було завантажено світлини 13980 унікальних пам'яток, а з них 3773 — вперше цього року. Це просто неймовірні цифри, і це все завдяки Вам! Детальніше (зокрема і більше статистики) можете прочитати тут. Церемонія нагородження планується 21 листопада 2015 року у Києві. Деталі пізніше, але резервуйте день собі уже. Ми будемо раді бачити усіх  

П. С. Будь ласка, переконайтеся, що у Ваших налаштуваннях увімкнена опція «Дозволити електронну пошту від інших користувачів».-- Оргкомітет «Вікі любить пам'ятки» / сторінка на Вікісховищі. 16:46, 4 October 2015 (UTC)

ВЛП 2015Edit

Прохання завантажити у великій роздільності фото:

Ці фото були відібрані журі, у великій роздільності вони матимуть більше шансів на перемогу.--Anatoliy (talk) 21:15, 31 October 2015 (UTC)

Зроблено. --User:Rbrechko
  Hello, Rbrechko. You have new messages at [[User talk:[Rbrechko]#[ВЛП 2015]|[Rbrechko]'s talk page]].
You may remove this notice at any time by removing the {{Talkback}} or {{Tb}} template.

asturianu | беларуская (тарашкевіца)‎ | български | বাংলা | català | čeština | Deutsch | Deutsch (Sie-Form)‎ | English | español | suomi | français | galego | हिन्दी | hrvatski | magyar | italiano | 日本語 | ქართული | македонски | മലയാളം | Plattdüütsch | Nederlands | português | română | русский | sicilianu | slovenščina | svenska | Tagalog | Türkçe | 中文(简体)‎ | 中文(繁體)‎ | +/−

Запрошення на нагородження української частини «Вікі любить пам'ятки», 21 листопада 2015Edit

Привіт!

Запрошуємо Вас на церемонію нагородження переможців фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки» 2015 року. Захід відбудеться у суботу 21 листопада об 11:30 у Великій лаврській дзвіниці Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника. Конкурс в Україні відбувся вчетверте. Ми вважаємо, що потрібно підбити своєрідні підсумки, дуже хотілося б його поліпшити, а для цього потрібні ідеї, зокрема, Ваші. Як учасника. Тому ми будемо дуже вдячні, якщо Ви зможете прийти або поділитися своїми думками щодо цього на сторінці обговорення проекту чи на імейл оргкомітету wlm-ua wikimedia.org. Детальніше про захід читайте тут: Оголошення церемонії нагородження переможців 2015.

З повагою, Оргкомітет «Вікі любить пам'ятки» / сторінка на сайті «Вікімедіа Україна»--01:11, 19 November 2015 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! Horodkivka Catholic Church RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --Ermell 23:34, 19 November 2015 (UTC)

--QICbot (talk) 05:33, 22 November 2015 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! Hubkiv Castle 1 RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
  Support Good quality. --XRay 14:35, 21 November 2015 (UTC)

--QICbot (talk) 05:21, 24 November 2015 (UTC)

Обговорення української частини «Вікі любить пам'ятки»Edit

Привіт!

Запрошуємо Вас долучитися до обговорення як зробити конкурс кращим, що потрібно змінити. Первинне обговорення відбулося після церемонії нагородження переможців фотоконкурсу «Вікі любить пам'ятки» 2015 року у Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику. Зі скороченим записом думок у порядку їх звучання можна ознайомитися тут: Записи з обговорення конкурсу. Свої міркування пишіть, будь ласка, на сторінці «Вікі любить пам'ятки». Можна писати на імейл оргкомітету wlm-ua wikimedia.org.

З повагою, Оргкомітет «Вікі любить пам'ятки» / сторінка на сайті «Вікімедіа Україна»--00:29, 27 November 2015 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! Dubno Castle 1 RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Looks good.--Ahonc 13:54, 29 November 2015 (UTC)

--QICbot (talk) 05:31, 2 December 2015 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! Kuty St Mykhail Church RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --Hubertl 16:35, 3 December 2015 (UTC)

--QICbot (talk) 05:16, 6 December 2015 (UTC)

Location of File:Kuty Armenian Church RB.jpgEdit

Privit Rbrechko, can you help me finding out the GPS coordinates of the object depicted in your photo? Thanks in advance, --Arnd (talk) 21:12, 30 April 2016 (UTC)

Yes, sure. Coordinates: 48°15′41.2″N 25°10′44.1″E --Rbrechko (talk) 23:40, 30 April 2016 (UTC)

Thanks, --Arnd (talk) 23:57, 30 April 2016 (UTC)

Категоризація зображеньEdit

Вітання! Будь ласка, додавайте категорії відповідно до норм Вікісховища та тематики. --Mykola Vasylechko 07:58, 5 May 2016 (UTC)

Не вводьте людей в оману, додаючи світлини не пам’яток природи, якщо не знаєте, де насправді та пам’ятка є! Приклади: File:Yazl_dibr_1.jpg, File:Vadivska Buchyna RB.jpg, File:Dniester Canyon near Khmeleva village RB.jpg. --Mykola Vasylechko 05:08, 25 May 2016 (UTC)

Дякую за виправлення! На жаль, не маю в наявності координат для більшості пам’яток природи, тому при визначенні місць керувався різноманітними текстовими описами, які вдалось віднайти, або ж по фото, які були прив’язані до об’єкту. Виходить, що і там бувають помилки.
Маю ще ряд фото з південних районів Тернопільщини (Монастириський, Бучацький, Заліщицький, Борщівський), але, на жаль, без координат пам’яток природи маю сумніви щодо правильності прив’язки. Якщо володієте даними про місця розташування пам’яток природи (в першу чергу півдня Тернопільшини), то був би вдячним, якщо зможете поділитись ними. --Rbrechko (talk) 10:15, 25 May 2016 (UTC)
Я би по Тернопільщині вже рік тому виставив усі наявні в мене карти об’єктів, але не можу це зробити церез авторське право, хіба виставляти на локальну українську. По Бучацькому району можу без проблем перевірити чи відповідає дійсності, бо сходив майже всю Бучаччину вздовж і впоперек. Шкода тільки, що про ПЗФ інформацію отримав тільки три роки тому. Інакше б уже всі бучацькі об’єкти були зі світлинами. Координати міг би виставити по кожній пам’ятці, але це великі затрати часу, бо треба звіряти за мапами на папері і за Гугль-мапою. Якщо це поодинокі дерева чи скелі — точні координати можна виставити без проблем, але якщо це об’єкти з гектарами, то хіба на Гугль-мапах чи OpenStreetMaps перемальовувати. Потроху уточнюю і виставляю, наскільки дозволяє час. Перепрошую за може трохи різкий попередній коментар, але якщо маєте ще світлини, то завантажуйте чи в рамках конкурсу, чи як, але вказуйте координати зйомки при завантаженні, тоді я точно зможу перевірити чи відповідає відзняте наявним картам ПЗФ. Дякую за розуміння. Шануймося. --Mykola Vasylechko 10:57, 25 May 2016 (UTC)
Можете перевірити по наявних у Вас мапах чи попадає це фото (File:Khmelivska_dilianka_1_RB.jpg) в межі Хмелівської ділянки? По описах ніби підходить (принаймі відклади девону є), фото зроблено зовсім поруч від вказаної точки в списку пам'яток. Дякую! --Rbrechko (talk) 22:23, 25 May 2016 (UTC)
За всіма ознаками — так. Якраз ота дорога до повороту вправо, вірніше весь цей видолинок, по якому частково йде ця дорога і є Хмелівською ділянкою: від майже берега Дністра трохи гострим кутом розширюється і той видолинок (чи яр — на жаль, не був там) аж до краю села. Тож цей берег справа від дороги і ще зо 10-12 м на повороті є західною межею ділянки. Може, маєте ще світлини лівого боку видолинку або з виглядом на Хмелеву? До речі, якщо маєте ще світлини з тої місцини, то отой лівий краєчок на світлині на пагорбі вдалині (за деревами урвище) — це частина Берем'янської наскельно-степової ділянки.--Mykola Vasylechko 03:08, 26 May 2016 (UTC)
Так, від села до повороту з іншого боку від дороги там яр, місцями прямо біля дороги йде урвище, а місцями практично до дороги підступає ліс (на гугл-мапс цього не видно). Маю фото (точніше набір фото з яких ще треба зліпити панораму) практично з цього ж місця, але в напрямку Дністра з видом на франківську Хмелеву. Тернопільської Хмелеви звідти не видно. Думаю, що влітку знову буду в тих краях, то спробую зробити більше фото тієї ділянки. Власне, вище ще й тому питав про місця розташування пам’яток природи в тих краях - по можливості би пофотографував.
Про Берем’янську ділянку в курсі :) Викладав її фото з Дністра, де повністю видно схил. --Rbrechko (talk) 08:22, 26 May 2016 (UTC)
Там не весь схил. Я теж раніше думав, що Берем’янська наскельно-степова ділянка, то, власне, Червона гора. Але ж ні, як виявилося. Ділянка — це крайня права частина Червоної гори (якщо дивитися з тої точки, де ви знімали Червону гору), метрів зо 150 з правого краю :) . --Mykola Vasylechko 19:05, 26 May 2016 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! Dzhuryn waterfall RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --Moroder 13:14, 11 June 2016 (UTC)

--QICbot (talk) 05:23, 14 June 2016 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! Smotrych Canyon RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality --Halavar 13:35, 14 June 2016 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! Sokolyni Hory RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Looks good to me. --Peulle 10:52, 14 June 2016 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! Cheremoszky Preserve RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --Ermell 09:12, 14 June 2016 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! Dub Lytiatskyi RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality, good composition. --Hubertl 09:32, 14 June 2016 (UTC)

--QICbot (talk) 05:27, 17 June 2016 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! Staroushytskyi Preserve RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --Basotxerri 15:46, 15 June 2016 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! Bezodnia Preserve RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --Moroder 09:56, 15 June 2016 (UTC)

--QICbot (talk) 05:27, 18 June 2016 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! NNP Yavorivskyi 2 RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --Smial 12:41, 16 June 2016 (UTC)

--QICbot (talk) 05:22, 19 June 2016 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! Pidkamin Ostanets RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --Moroder 05:46, 18 June 2016 (UTC)

--QICbot (talk) 05:23, 21 June 2016 (UTC)


File:Buchach Cathedral of the Annunciation RB.jpgEdit

 
File:Buchach Cathedral of the Annunciation RB.jpg has been listed at Commons:Deletion requests so that the community can discuss whether it should be kept or not. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at its entry.

If you created this file, please note that the fact that it has been proposed for deletion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with it, such as a copyright issue.

Please remember to respond to and – if appropriate – contradict the arguments supporting deletion. Arguments which focus on the nominator will not affect the result of the nomination. Thank you!

Mykola Vasylechko 08:08, 12 October 2016 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! Samchyky Park RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
OK. --Jkadavoor 04:05, 13 October 2016 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! Kasperivskyi Preserve RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --A.Savin 00:00, 13 October 2016 (UTC)

--QICbot (talk) 05:26, 15 October 2016 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 46-206-0009 Kuty St Mykhail Church RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --Basotxerri 14:42, 17 October 2016 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 46-203-0009 Pidhirtsi Castle RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
  Support Good quality. --Code 13:57, 17 October 2016 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 46-203-0012 Pidhirtsi Catholic Church RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --Мирослав Видрак 11:57, 17 October 2016 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 46-233-0009 Svirzh Castle RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --Ermell 10:28, 17 October 2016 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 18-203-0102 Horodkivka Catholic Church RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --Мирослав Видрак 08:22, 17 October 2016 (UTC)

--QICbot (talk) 05:26, 20 October 2016 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 61-212-0047 Buchach Statue of Jan Nepomuk RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --Мирослав Видрак 16:39, 18 October 2016 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 26-216-0028 Rakovets Castle RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Weak   Support Good quality, but the resolution for this kind of image could be better. --XRay 15:39, 18 October 2016 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 18-104-0035 Berdychiv Monastery RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --Ermell 19:04, 18 October 2016 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 05-243-0076 Tulchyn Palace RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --Pudelek 13:15, 18 October 2016 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 61-208-0069 Losiach Catholic Church RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
GQ --Palauenc05 11:21, 18 October 2016 (UTC)

--QICbot (talk) 05:34, 21 October 2016 (UTC)

Valued Image PromotionEdit

Your nomination has been reviewed and promoted
Congratulations! The image you nominated was reviewed and has now been promoted as a valued image. It is considered to be the most valued image on Commons within the scope:
Saint Michael church in Kuty, Ukraine. View from SW..
If you would like to nominate another image, please do so at Valued images candidates.

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! Chesnyky Church RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. Excellent detail and handling of difficult light, perspective in line with the hillside it's built on. --W.carter 10:14, 19 October 2016 (UTC)

--QICbot (talk) 05:17, 22 October 2016 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 46-203-0010 Pidhirtsi Palace RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --Basotxerri 16:01, 20 October 2016 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 61-220-0107 Nyrkiv Castle 2 RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
  Support Good quality --Lmbuga 15:38, 20 October 2016 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 21-224-0015 Podobovets Wooden Church RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --Poco a poco 19:52, 20 October 2016 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 56-103-0213 Dubno Castle RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --Ermell 09:18, 20 October 2016 (UTC)

--QICbot (talk) 05:16, 23 October 2016 (UTC)

FP PromotionEdit

This image has been promoted to Featured picture!

The image File:Horodkivka Catholic Church RB.jpg, that you nominated on Commons:Featured picture candidates/File:Horodkivka Catholic Church RB.jpg has been promoted. Thank you for your contribution. If you would like to nominate another image, please do so.

 

/FPCBot (talk) 05:04, 24 October 2016 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 26-252-0017 Sniatyn Catholic Church RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
  Comment Image needs perspective correction. Vertical lines are not straight. --Halavar 10:12, 20 October 2016 (UTC)
  Done @Halavar: I've tried to correct perspective. Could you check? Thank you in advance. --Rbrechko 21:58, 20 October 2016 (UTC)
  Support Good now. QI for me --Halavar 18:04, 21 October 2016 (UTC)

--QICbot (talk) 05:24, 24 October 2016 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 73-250-0001 Khotyn Fortress RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --Ermell 19:51, 26 October 2016 (UTC)

--QICbot (talk) 05:34, 29 October 2016 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 46-230-0001 Berezdivtsi Catholic Church RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
  Comment Image needs perspective correction --Halavar 12:04, 31 October 2016 (UTC)
  Done I've tried to fix it. --Rbrechko 20:21, 31 October 2016 (UTC)
  Support Good now. QI for me --Halavar 21:51, 31 October 2016 (UTC)

--QICbot (talk) 05:18, 3 November 2016 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 46-236-0051 Shchyrets Wooden Belfry RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Sharp photo from which quality is high enough for Q1 --Michielverbeek 06:11, 1 November 2016 (UTC)

--QICbot (talk) 05:27, 4 November 2016 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 61-212-0021 Buchach Halytska 130 RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --Poco a poco 18:10, 2 November 2016 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 46-230-0002 Berezdivtsi Belfry RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --Uoaei1 17:06, 2 November 2016 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 61-224-0001 Zbarazh Castle RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --Uoaei1 16:49, 2 November 2016 (UTC)

--QICbot (talk) 05:31, 5 November 2016 (UTC)

Valued Image PromotionEdit

Your nomination has been reviewed and promoted
Congratulations! The image you nominated was reviewed and has now been promoted as a valued image. It is considered to be the most valued image on Commons within the scope:
Church of St. Clare in Gorodkivka, View from NW..
If you would like to nominate another image, please do so at Valued images candidates.

FP PromotionEdit

This image has been promoted to Featured picture!

The image File:46-233-0009 Svirzh Castle RB.jpg, that you nominated on Commons:Featured picture candidates/File:46-233-0009 Svirzh Castle RB.jpg has been promoted. Thank you for your contribution. If you would like to nominate another image, please do so.

 

/FPCBot (talk) 21:01, 5 November 2016 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 61-242-0017 Koropets Palace RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --Ermell 21:03, 3 November 2016 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! Hnizdychiv Catholic Church RB 46-215-0018.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
I suppose that the day was so dark... If not, brighten it a bit, please. Good quality. --Basotxerri 15:41, 3 November 2016 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 46-236-0004 Verkhnia Bilka Catholic Church RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. There is a small spot (see note), probably a far away bird, because it looks too sharp to be a dust spot. Nevertheless I'd suggest to clone this out. --Smial 10:07, 3 November 2016 (UTC)

--QICbot (talk) 05:18, 6 November 2016 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 46-101-1986 Lviv Church of St George RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --Johann Jaritz 15:04, 4 November 2016 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! RLP Hutsulshchyna RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --Johann Jaritz 15:05, 4 November 2016 (UTC)

--QICbot (talk) 05:31, 7 November 2016 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 56-103-0228 Dubno Church RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
  Support Good quality.--Famberhorst 16:34, 5 November 2016 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 46-227-0028 Zhovkva Wooden Church RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
  Support Good quality IMO. Dust spot correction is not perfect, but better--Lmbuga 15:51, 5 November 2016 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 21-104-0001 Mukachevo Castle RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --SKas 14:13, 5 November 2016 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 46-218-0024 Mytulyn Wooden Church RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
{{{3}}}

--QICbot (talk) 05:28, 8 November 2016 (UTC)

Valued Image PromotionEdit

Your nomination has been reviewed and promoted
Congratulations! The image you nominated was reviewed and has now been promoted as a valued image. It is considered to be the most valued image on Commons within the scope:
Exaltation of the Holy Cross church in Berezdivtsi, View from SE..
If you would like to nominate another image, please do so at Valued images candidates.

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 56-242-0070 Mezhyrich Monastery RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --Jacek Halicki 13:01, 7 November 2016 (UTC)

--QICbot (talk) 05:19, 10 November 2016 (UTC)

Valued Image PromotionEdit

Your nomination has been reviewed and promoted
Congratulations! The image you nominated was reviewed and has now been promoted as a valued image. It is considered to be the most valued image on Commons within the scope:
Church of Saint Nicholas, Podobovets, View from W..
If you would like to nominate another image, please do so at Valued images candidates.

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! Ivanivtsi Wooden Church RB 46-215-0029.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
The image needs a perspective correction. BTW, the quality would get better if you brightened the shadows and lowered the highlights a bit. --Basotxerri 16:07, 7 November 2016 (UTC)
  Done I've tried to fix it. --Rbrechko 21:18, 7 November 2016 (UTC)
OK, now thank you. Did you notice that the cross was slanting this way when you were there? I suppose it was, how strange. --Basotxerri 18:18, 8 November 2016 (UTC)

--QICbot (talk) 05:21, 11 November 2016 (UTC)

Запрошення на церемонію нагородження переможців фотоконкурсів ВЛП та ВЛЗ 3 грудня 2016Edit

Доброї пори доби! Дякуємо за участь у фотоконкурсі/ах, що проходили за підтримки «Вікімедіа Україна», та запрошуємо на церемонію нагородження переможців «Вікі любить пам'ятки» та «Вікі любить Землю» 2016 року, що відбудеться 3 грудня (субота) у Національному музеї історії України (м. Київ, вул. Володимирська, 2), початок об 11:00. Подія у Facebook.

З повагою, оргкомітети конкурсів.--20:21, 14 November 2016 (UTC)

File:Buchach Agnon Monument RB.jpgEdit

 
File:Buchach Agnon Monument RB.jpg has been listed at Commons:Deletion requests so that the community can discuss whether it should be kept or not. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at its entry.

If you created this file, please note that the fact that it has been proposed for deletion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with it, such as a copyright issue.

Please remember to respond to and – if appropriate – contradict the arguments supporting deletion. Arguments which focus on the nominator will not affect the result of the nomination. Thank you!

Mykola Vasylechko 13:52, 26 December 2016 (UTC)

Share your experience and feedback as a Wikimedian in this global surveyEdit

  1. This survey is primarily meant to get feedback on the Wikimedia Foundation's current work, not long-term strategy.
  2. Legal stuff: No purchase necessary. Must be the age of majority to participate. Sponsored by the Wikimedia Foundation located at 149 New Montgomery, San Francisco, CA, USA, 94105. Ends January 31, 2017. Void where prohibited. Click here for contest rules.

File:61-212-0050 Buchach Shevchenko Monument RB.jpgEdit

 
File:61-212-0050 Buchach Shevchenko Monument RB.jpg has been listed at Commons:Deletion requests so that the community can discuss whether it should be kept or not. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at its entry.

If you created this file, please note that the fact that it has been proposed for deletion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with it, such as a copyright issue.

Please remember to respond to and – if appropriate – contradict the arguments supporting deletion. Arguments which focus on the nominator will not affect the result of the nomination. Thank you!

lNeverCry 02:25, 16 February 2017 (UTC)

Notification about possible deletionEdit

 
Some contents have been listed at Commons:Deletion requests so that the community can discuss whether they should be kept or not. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at their entry.

If you created these pages, please note that the fact that they have been proposed for deletion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with them, such as a copyright issue.

Please remember to respond to and – if appropriate – contradict the arguments supporting deletion. Arguments which focus on the nominator will not affect the result of the nomination. Thank you!

Affected:

lNeverCry 02:29, 16 February 2017 (UTC)

Your feedback matters: Final reminder to take the global Wikimedia surveyEdit

(Sorry to write in Engilsh)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 80-391-5003 Kyiv Volodymyrska Hirka RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --Moroder 12:04, 26 May 2017 (UTC)

--QICbot (talk) 05:15, 29 May 2017 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 56-204-5023 Sokolyni Hory RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Please correct me if I'm wrong but the image seems a bit too yellowish, doesn't it? Could you check the WB, please? --Basotxerri 15:28, 30 May 2017 (UTC)
  Done I've uploaded new version of file. --Rbrechko 18:04, 30 May 2017 (UTC)
Looks more natural now, thank you. Good quality. --Basotxerri 15:10, 1 June 2017 (UTC)

--QICbot (talk) 05:24, 4 June 2017 (UTC)

Вікі любить пам'ятки 2017 в Україні / Wiki Loves Monuments 2017 in UkraineEdit

Вітаємо!

Запрошуємо взяти участь у міжнародному фотоконкурсі «Вікі любить пам'ятки»! До 30 вересня включно Ви можете подавати власні фото пам'яток історико-культурної спадщини України — і змагатися за призи. Звертаємо увагу, що завантажені матеріали будуть враховуватися у тій версії файлу, що був на час завершення конкурсу, тож якщо у Вас гарне фото, вантажте його одразу у високій роздільності. З регламентом конкурсу можна ознайомитися тут.

Якщо у Вас дуже багато фото, скористайтеся масовими завантажувачами або зверніться до нас.

Окрім традиційних номінацій за найкращі фото і найбільшу кількість сфотографованих об'єктів, у конкурсі також є спецномінація для Ваших відеоматеріалів про пам'ятки. Якщо у Вас розмір відеофайлу завеликий для конкурсного завантажувача, спробуйте скористатися стандартним завантажувачем, але не забудьте поставити ідентифікатор пам'ятки. Якщо виникатимуть будь-які труднощі — пишіть нам на wlm wikimediaukraine.org.ua

Приєднуйтеся! Зі списками пам'яток можна ознайомитися тут. Більше інформації про конкурс дивіться у блозі конкурсу. – З повагою, Оргкомітет «Вікі любить пам'ятки». 21:07, 29 August 2017 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 46-212-5007 NNP Skolivski Beskydy European Bizon RB 18.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --Peulle 18:03, 20 May 2018 (UTC)

--QICbot (talk) 05:26, 23 May 2018 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 46-212-5007 NNP Skolivski Beskydy European Bizon 2 RB 18.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments

  Support Good quality. --Poco a poco 19:04, 21 May 2018 (UTC)

--QICbot (talk) 05:25, 24 May 2018 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 61-208-5089 Dniester Canyon RB 18.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
The photo could have been sharper. But good enough for me.--Agnes Monkelbaan 16:12, 23 May 2018 (UTC)

--QICbot (talk) 05:24, 26 May 2018 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 46-215-5012 Livchytsi Alley RB 18.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments

Looks tilted to me --Poco a poco 11:00, 26 May 2018 (UTC)
  Fixed I've uploaded new version. --Rbrechko 11:19, 26 May 2018 (UTC)
  Support Good quality. --Poco a poco 22:27, 26 May 2018 (UTC)

--QICbot (talk) 05:20, 29 May 2018 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! Svirzh Grupa Vikovyh Dubiv i Lyp RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments

  Support Good quality. Geo location would be nice. --XRay 04:34, 28 May 2018 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! NNP Yavorivskyi 1 RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. -- Johann Jaritz 03:54, 28 May 2018 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 61-224-9002 Vyshnivets Palace RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. -- Johann Jaritz 03:24, 28 May 2018 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 05-243-0080 Pechera Wooden Church RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
  Support Good quality. -- Johann Jaritz 03:13, 28 May 2018 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 21-224-5054 NNP Synevyr RB 18.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
  Support Good quality. -- Johann Jaritz 03:14, 28 May 2018 (UTC)

--QICbot (talk) 05:15, 30 May 2018 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 46-258-5003 NNP Yavorivskyi RB 18.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments

  Support Good quality. --Ermell 19:12, 29 May 2018 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 61-208-5089 Dniester Canyon 2 RB 18 1.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --Pudelek 13:06, 29 May 2018 (UTC)

--QICbot (talk) 05:25, 1 June 2018 (UTC)

Valued Image PromotionEdit

Your nomination has been reviewed and promoted
Congratulations! The image you nominated was reviewed and has now been promoted as a valued image. It is considered to be the most valued image on Commons within the scope:
Saint Mary church in Sniatyn, View from SW..
If you would like to nominate another image, please do so at Valued images candidates.

Valued Image PromotionEdit

Your nomination has been reviewed and promoted
Congratulations! The image you nominated was reviewed and has now been promoted as a valued image. It is considered to be the most valued image on Commons within the scope:
Church of the Intercession, Mytulyn, View from NW..
If you would like to nominate another image, please do so at Valued images candidates.
Your nomination has been reviewed and promoted
Congratulations! The image you nominated was reviewed and has now been promoted as a valued image. It is considered to be the most valued image on Commons within the scope:
Vyshnivets Castle, View from NW..
If you would like to nominate another image, please do so at Valued images candidates.

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 68-224-5003 Smotrych Canyon RB 18.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments

  Support Good quality. IMO sharpness could be better, but it's acceptable. --XRay 07:08, 31 May 2018 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 61-220-5012 Chervonohorod Waterfall RB 18.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments

  Support Good quality. --XRay 07:08, 31 May 2018 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 46-115-5003 Ferdinand RB 18.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
{{{3}}}

--QICbot (talk) 08:17, 3 June 2018 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 61-220-0107 Nyrkiv Castle 3 RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments

The image looks like downscaled. Please upload the full resolution. --XRay 11:38, 30 May 2018 (UTC)
  Done --Rbrechko 19:38, 31 May 2018 (UTC)
  Support Acceptable sharpness. Thank you. --XRay 04:53, 2 June 2018 (UTC)

--QICbot (talk) 05:22, 4 June 2018 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 61-208-5089 NNP Dnister Canyon 3 RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --Billy69150 10:13, 2 June 2018 (UTC)

--QICbot (talk) 05:18, 5 June 2018 (UTC)

FP PromotionEdit

This image has been promoted to Featured picture!

The image File:21-224-5054 NNP Synevyr RB 18.jpg, that you nominated on Commons:Featured picture candidates/File:21-224-5054 NNP Synevyr RB 18.jpg has been promoted. Thank you for your contribution. If you would like to nominate another image, please do so.

 

/FPCBot (talk) 05:01, 6 June 2018 (UTC)

Valued Image PromotionEdit

Your nomination has been reviewed and promoted
Congratulations! The image you nominated was reviewed and has now been promoted as a valued image. It is considered to be the most valued image on Commons within the scope:
Church of Saint Anthony, Losyach, View from NE..
If you would like to nominate another image, please do so at Valued images candidates.

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 73-235-5014 Nimchych RB 18.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments

  Support Good quality. --Ermell 20:55, 25 July 2018 (UTC)

--QICbot (talk) 05:25, 28 July 2018 (UTC)

Valued Image PromotionEdit

Your nomination has been reviewed and promoted
Congratulations! The image you nominated was reviewed and has now been promoted as a valued image. It is considered to be the most valued image on Commons within the scope:
Svirzh Castle, View from NW..
If you would like to nominate another image, please do so at Valued images candidates.

Вікі любить пам'ятки 2018 в УкраїніEdit

Вітаємо!

1 вересня вже традиційно стартувала українська частина міжнародного фотоконкурсу «Вікі любить пам'ятки»! До 30 вересня включно Ви можете подавати власні фото пам'яток історико-культурної спадщини України — і змагатися за призи. Цього року є трохи змін у правилах конкурсу:

  • фотографії пам'яток, для яких на момент початку конкурсу (відповідно до відомої Організаційному комітету інформації) не було жодної ілюстрації на Вікісховищі або у Вікіпедії, отримують коефіцієнт рівний 7 (для кожної пам'ятки);
  • фотографії автоматично вантажаться у категорію, яка бере учать у номінації за найбільшу кількість сфотографованих об'єктів, для того, щоб фото позмагалося у номінації за найкраще фото потрібно вибрати необхідні налаштування у завантажувачі.

Також у конкурсі є спецномінація банерів для статей у Вікімандрах, детальніше за посиланням.

Приєднуйтеся! Зі списками пам'яток можна ознайомитися тут. Більше інформації про конкурс дивіться у блозі конкурсу. Якщо у Вас є запитання, можете звертатися wlm wikimedia.org.ua – З повагою, Оргкомітет «Вікі любить пам'ятки» 22:33, 31 August 2018 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 46-203-0009 Pidhirtsi Castle RB 18.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality --Michielverbeek 13:21, 21 September 2018 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 80-391-0148 Kyiv Warm Sophia's Church RB 18.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments

  Support Good quality. --GPSLeo 11:13, 21 September 2018 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 80-391-0151 Kyiv St.Sophia's Cathedral RB 18.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments

  Support Good quality. --GPSLeo 11:13, 21 September 2018 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 80-391-0151 Kyiv St.Sophia's Cathedral RB 18 2.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments

  Support Good quality. --GPSLeo 11:13, 21 September 2018 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 80-391-9007 Kyiv St.Michael's Golden-Domed Monastery RB 18.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments

  Support Good quality. --GPSLeo 11:13, 21 September 2018 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 21-224-5005 Shypit Waterfall RB 18.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments

A bit of purple CA in the top --Poco a poco 18:17, 20 September 2018 (UTC)   Done I've removed CAs --Rbrechko 22:38, 20 September 2018 (UTC)
  Support Good now. Good quality. --George Chernilevsky 12:57, 21 September 2018 (UTC)

--QICbot (talk) 05:15, 24 September 2018 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 73-250-0001 Khotyn Fortress RB 18.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --Carschten 11:42, 22 September 2018 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 46-233-0009 Svirzh Castle RB 18.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
great --Carschten 11:42, 22 September 2018 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 46-233-0009 Svirzh Castle RB 18 2.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments

  Support Good quality. But: Categorization should be better: Dawn? Entrance? --XRay 14:58, 22 September 2018 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 80-391-1247 Kyiv Khmelnytsky Monument RB 18.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --Carschten 11:42, 22 September 2018 (UTC)

--QICbot (talk) 05:19, 25 September 2018 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 56-242-0082 Novomalyn Castle RB 18.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments

  Support Good quality. --Basotxerri 20:14, 23 September 2018 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 61-224-0001 Zbarazh Castle RB 18.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments

  Support OK imo. --ArildV 18:35, 23 September 2018 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 68-104-9007 Kamianets-Podilskyi Fortress RB 18.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments

  Support Good quality. --George Chernilevsky 14:49, 23 September 2018 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 46-101-0548 Lviv Latin Cathedral RB 18.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments

  Support Not super sharp but good enought, nice composition and winter mood. --ArildV 14:08, 23 September 2018 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 46-101-1408 Lviv Korniakt Tower RB 18.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments

Sharpness isn't the best, noise, categories for snow and night missing. --XRay 14:55, 22 September 2018 (UTC)
  Done Tried to fix this. --Rbrechko 15:34, 22 September 2018 (UTC)
  Support Weak support. Better, but sharpness is still not the best. --XRay 06:02, 23 September 2018 (UTC)

--QICbot (talk) 05:20, 26 September 2018 (UTC)

Valued Image PromotionEdit

Your nomination has been reviewed and promoted
Congratulations! The image you nominated was reviewed and has now been promoted as a valued image. It is considered to be the most valued image on Commons within the scope:
Church of the Intercession, Verkhnia Bilka, View from W..
If you would like to nominate another image, please do so at Valued images candidates.

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 68-104-0039 Kamianets-Podilskyi Bridge RB 18.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments

  Support Good quality. --Poco a poco 17:43, 24 September 2018 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 68-104-9007 Kamianets-Podilskyi Fortress RB 18 2.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments

  Support Good quality. May be it's leaning out a little bit. --XRay 10:53, 24 September 2018 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 56-103-0228 Dubno St Elias Church RB 18.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments

  Support Good quality. --XRay 10:56, 24 September 2018 (UTC)

--QICbot (talk) 05:27, 27 September 2018 (UTC)

Valued Image PromotionEdit

Your nomination has been reviewed and promoted
Congratulations! The image you nominated was reviewed and has now been promoted as a valued image. It is considered to be the most valued image on Commons within the scope:
Bell tower of the Exaltation of the Holy Cross church in Berezdivtsi, View from E..
If you would like to nominate another image, please do so at Valued images candidates.

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 46-203-0012 Pidhirtsi Church Interior RB 18.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --Jacek Halicki 11:55, 26 September 2018 (UTC)

--QICbot (talk) 05:20, 29 September 2018 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 56-103-0213 Dubno Castle RB 18.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --Jacek Halicki 12:02, 28 September 2018 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 61-220-0107 Cherwonohorod Castle RB 18.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments

  Support Good quality. Please add an English description (such as the one you wrote here) to the image page (I did it for you). Also you added your image to the quality image category before it even got reviewed, that's not OK. --Trougnouf 22:18, 27 September 2018 (UTC)
Thank you! Category "Wiki loves monuments in Ukraine 2018 - Quality" doesn't mean that photo is quality image. There are two nominations in photo contest "Wiki loves monuments in Ukraine 2018": quality and quantity. And this category just means that image takes part in quality part of contest. Please don't remove this category. --Rbrechko 09:16, 28 September 2018 (UTC) Thank you. I removed the misleading Template:collection of quality images which had been added to Category:Wiki loves monuments in Ukraine 2018 - Quality by User:XRay. --Trougnouf 11:35, 28 September 2018 (UTC)

--QICbot (talk) 05:14, 1 October 2018 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 18-203-0102 Horodkivka Church RB 18.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments

Is that cross really bent back like that? --Daniel Case 02:17, 27 September 2018 (UTC)
Yes. You can see this cross on other photos of this church ([[1]]) --Rbrechko 09:52, 27 September 2018 (UTC)
  Support OK; it checks out --Daniel Case 03:57, 1 October 2018 (UTC)

--QICbot (talk) 05:21, 3 October 2018 (UTC)

File:61-212-0048 Buchach Bandera Monument RB.jpgEdit

 
File:61-212-0048 Buchach Bandera Monument RB.jpg has been listed at Commons:Deletion requests so that the community can discuss whether it should be kept or not. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at its entry.

If you created this file, please note that the fact that it has been proposed for deletion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with it, such as a copyright issue.

Please remember to respond to and – if appropriate – contradict the arguments supporting deletion. Arguments which focus on the nominator will not affect the result of the nomination. Thank you!

Микола Василечко (talk) 06:11, 15 October 2018 (UTC)

ВікіпоштаEdit

Доброго ранку! Перевірте, будь ласка, Вам мав надійти лист із формою. Дякую! --アンタナナ 23:44, 18 November 2018 (UTC)

Добрий день! Прийшло, заповнив. Дякую! --Rbrechko (talk) 10:41, 19 November 2018 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! Morshyn Park RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments

  Support Quality and well balanced and composed. Acabashi 21:01, 18 April 2019 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 46-233-0011 Svirzh Tower RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments

  Support Good quality. --Eatcha 15:08, 18 April 2019 (UTC)

--QICbot (talk) 05:27, 21 April 2019 (UTC)

Valued Image PromotionEdit

Your nomination has been reviewed and promoted
Congratulations! The image you nominated was reviewed and has now been promoted as a valued image. It is considered to be the most valued image on Commons within the scope:
Saint Elijah the Prophet Orthodox church in Dubno, View from NW..
If you would like to nominate another image, please do so at Valued images candidates.

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 61-242-0001 Monastyryska Wooden Church RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments

  Support Good quality. Acabashi 19:44, 19 April 2019 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 61-246-0002 Skoryky Wooden Church RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments

  Support Good quality. Added cats. Acabashi 16:27, 19 April 2019 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 68-242-9004 Samchyky Palace RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments

  Support Good quality. --Poco a poco 11:34, 19 April 2019 (UTC)

--QICbot (talk) 05:24, 22 April 2019 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 46-258-5011 Nemyriv Wellsping N2 RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments

  Support Good quality. --Ermell 18:58, 20 April 2019 (UTC)

--QICbot (talk) 05:28, 23 April 2019 (UTC)

Valued Image PromotionEdit

Your nomination has been reviewed and promoted
Congratulations! The image you nominated was reviewed and has now been promoted as a valued image. It is considered to be the most valued image on Commons within the scope:
Church of the Ascension, Monastyryska, View from SW..
If you would like to nominate another image, please do so at Valued images candidates.

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 21-253-0001 Danylovo Wooden Church RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --Seven Pandas 21:56, 22 April 2019 (UTC)

--QICbot (talk) 05:29, 25 April 2019 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 46-233-0002 Bibrka Catholic Church RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments

  Support Good quality. --Poco a poco 10:56, 23 April 2019 (UTC)

--QICbot (talk) 05:26, 26 April 2019 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 21-253-0007 Sokyrnytsia Wooden Church RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments

  Support Very good quality. --George Chernilevsky 12:53, 25 April 2019 (UTC)
Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 56-204-0064 Hubkiv Castle RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments
Good quality. --Moroder 10:36, 25 April 2019 (UTC)

--QICbot (talk) 05:24, 28 April 2019 (UTC)

Valued Image PromotionEdit

Your nomination has been reviewed and promoted
Congratulations! The image you nominated was reviewed and has now been promoted as a valued image. It is considered to be the most valued image on Commons within the scope:
Source number 2 "Nemiroff", View from N..
If you would like to nominate another image, please do so at Valued images candidates.

FP PromotionEdit

This image has been promoted to Featured picture!

The image File:46-101-0548 Lviv Latin Cathedral RB 18.jpg, that you nominated on Commons:Featured picture candidates/File:46-101-0548 Lviv Latin Cathedral RB 18.jpg has been promoted. Thank you for your contribution. If you would like to nominate another image, please do so.

 

/FPCBot (talk) 05:01, 29 April 2019 (UTC)

Quality Image PromotionEdit

Your image has been reviewed and promoted

Congratulations! 46-258-5003 NNP Yavorivskyi RB.jpg, which was produced by you, was reviewed and has now been promoted to Quality Image status.

If you would like to nominate another image, please do so at Quality images candidates.

We also invite you to take part in the categorization of recently promoted quality images.

Comments

better categorization needed --MB-one 09:58, 24 April 2019 (UTC)
  Done --Rbrechko 10:33, 24 April 2019 (UTC)
  Support Good quality. --Chenspec 11:08, 28 April 2019 (UTC)

--QICbot (talk) 05:28, 1 May 2019 (UTC)

Вікі любить Землю 2019 в Україні триває до 31 травня!Edit

Вітаємо!

З 1 по 31 травня триває сьомий конкурс «Вікі любить Землю» (Wiki Loves Earth), метою якого є фотографування пам'яток природи. Протягом травня ви можете завантажувати власні фото природно-заповідного фонду України та змагатися за призи. Зі списками пам'яток природи України можна ознайомитися тут. Приєднуйтеся!

Цього року є деякі зміни в правилах, зокрема:

  • фотографії пам'яток, які на момент початку конкурсу не мали жодної ілюстрації на Вікісховищі або у Вікіпедії, отримують коефіцієнт 10 в кількісній номінації. Якщо ви маєте фото ще не проілюстрованих пам'яток — це збільшить ваші шанси на перемогу;
  • окрема спецномінація для аерофотозйомки (фото з дронів тощо).

Більше інформації про конкурс читайте на сайті конкурсу. Якщо у Вас є запитання, можете звертатися wle wikimedia.org.ua – Оргкомітет «Вікі любить Землю» (in English). 22:27, 14 May 2019 (UTC)

Featured Picture NominationEdit

Hello. I just wanted to let you know that the image 68-104-9007_Kamianets-Podilskyi_Fortress_RB_18_2.jpg, which was created or uploaded by you, has been nominated for featured picture status; have a look at the nomination page. Thank you and good luck!


Good luck! I liked it very much. Cmao20 (talk) 23:02, 26 May 2019 (UTC)

FP PromotionEdit

This image has been promoted to Featured picture!

The image File:68-104-9007 Kamianets-Podilskyi Fortress RB 18 2.jpg, that you nominated on Commons:Featured picture candidates/File:68-104-9007 Kamianets-Podilskyi Fortress RB 18 2.jpg has been promoted. Thank you for your contribution. If you would like to nominate another image, please do so.

 

Cmao20 (talk) 06:36, 5 June 2019 (UTC)

Вікі любить пам'ятки 2019 в УкраїніEdit

Привіт!

1 вересня вже традиційно стартує українська частина міжнародного фотоконкурсу «Вікі любить пам'ятки»! До кінця вересня Ви можете подавати власні фото пам'яток історико-культурної спадщини України — і змагатися за призи. Більше про те, як взяти участь, можна прочитати за посиланням.

Із детальними правилами можна ознайомитися тут. Для тих, хто раніше уже брав участь у конкурсі — зауважте, що цього року є певні зміни:

  • у номінації «Найкраще фото» — файли повинні мати не менше 4 МПкс;
  • у номінації «За найбільшу кількість сфотографованих пам’яток» — оцінка фотографії пам'ятки складається із суми базового та додаткових балів (в останній враховується чи ця пам'ятка вже фотографувалася іншими авторами та скільки фотографій пам'яток уже є з цього населеного пункту);

Нагадаємо, що фотографії автоматично беруть участь у номінації «За найбільшу кількість сфотографованих пам’яток»; однак для того, щоб фото позмагалося у номінації «Найкраще фото», потрібно підтвердити це при завантаженні.

Також цього року маємо спецномінації «Єврейська спадщина» та «Млини». Також окремо відзначатимуться найкращі відео із пам'ятками.

Приєднуйтеся!

Зі списками пам'яток можна ознайомитися тут. Більше інформації про конкурс дивіться у блозі конкурсу. Щоб отримувати інформацію про новинки у конкурсі — підпишіться на наші блог та сторінку у фейсбук.

Якщо у Вас є запитання, можете звертатися wlm wikimedia.org.ua чи у фейсбук – З повагою, Оргкомітет «Вікі любить пам'ятки». 19:05, 30 August 2019 (UTC)

Ви отримали це повідомлення, оскільки Ви брали участь в одному із фотоконкурсів «Вікімедіа Україна».

Community Insights SurveyEdit

RMaung (WMF) 01:03, 10 September 2019 (UTC)

Reminder: Community Insights SurveyEdit

RMaung (WMF) 15:20, 20 September 2019 (UTC)

File:Medzhybizh Wall RB.jpgEdit

 
File:Medzhybizh Wall RB.jpg has been listed at Commons:Deletion requests so that the community can discuss whether it should be kept or not. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at its entry.

If you created this file, please note that the fact that it has been proposed for deletion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with it, such as a copyright issue.

Please remember to respond to and – if appropriate – contradict the arguments supporting deletion. Arguments which focus on the nominator will not affect the result of the nomination. Thank you!

Kminfo (talk) 19:06, 21 September 2019 (UTC)

Reminder: Community Insights SurveyEdit

RMaung (WMF) 19:59, 3 October 2019 (UTC)

File:61-242-0026 Koropets Kahanets Monument RB.jpgEdit

 
File:61-242-0026 Koropets Kahanets Monument RB.jpg has been listed at Commons:Deletion requests so that the community can discuss whether it should be kept or not. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at its entry.

If you created this file, please note that the fact that it has been proposed for deletion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with it, such as a copyright issue.

Please remember to respond to and – if appropriate – contradict the arguments supporting deletion. Arguments which focus on the nominator will not affect the result of the nomination. Thank you!

Микола Василечко (talk) 08:48, 5 October 2019 (UTC)

File:Mukachevo Kyrylo and Mefodiy Monument RB.jpgEdit

 
File:Mukachevo Kyrylo and Mefodiy Monument RB.jpg has been listed at Commons:Deletion requests so that the community can discuss whether it should be kept or not. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at its entry.

If you created this file, please note that the fact that it has been proposed for deletion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with it, such as a copyright issue.

Please remember to respond to and – if appropriate – contradict the arguments supporting deletion. Arguments which focus on the nominator will not affect the result of the nomination. Thank you!

Микола Василечко (talk) 14:50, 16 October 2019 (UTC)

File:21-104-0088 Mukachevo Dukhnovych Monument RB.jpgEdit

 
File:21-104-0088 Mukachevo Dukhnovych Monument RB.jpg has been listed at Commons:Deletion requests so that the community can discuss whether it should be kept or not. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at its entry.

If you created this file, please note that the fact that it has been proposed for deletion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with it, such as a copyright issue.

Please remember to respond to and – if appropriate – contradict the arguments supporting deletion. Arguments which focus on the nominator will not affect the result of the nomination. Thank you!

Микола Василечко (talk) 15:08, 16 October 2019 (UTC)

Notification about possible deletionEdit

 
Some contents have been listed at Commons:Deletion requests so that the community can discuss whether they should be kept or not. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at their entry.

If you created these pages, please note that the fact that they have been proposed for deletion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with them, such as a copyright issue.

Please remember to respond to and – if appropriate – contradict the arguments supporting deletion. Arguments which focus on the nominator will not affect the result of the nomination. Thank you!

Affected:


Yours sincerely, Christian Ferrer (talk) 17:32, 2 November 2019 (UTC)

File:Lviv Lychakiv Cemetery Grave Krushelnytska RB.jpgEdit

 
File:Lviv Lychakiv Cemetery Grave Krushelnytska RB.jpg has been listed at Commons:Deletion requests so that the community can discuss whether it should be kept or not. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at its entry.

If you created this file, please note that the fact that it has been proposed for deletion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with it, such as a copyright issue.

Please remember to respond to and – if appropriate – contradict the arguments supporting deletion. Arguments which focus on the nominator will not affect the result of the nomination. Thank you!

Микола Василечко (talk) 11:22, 5 January 2020 (UTC)

Опитування щодо «Вікі любить Землю» 2020 / Wiki Loves Earth 2020 in Ukraine SurveyEdit

English version below

Доброго дня! Ви отримуєте це повідомлення, бо раніше брали участь у конкурсі «Вікі любить Землю» в Україні.

Зараз організатори конкурсу проводять опитування для учасників, аби вирішити, чи варто його проводити цього року — і якщо так, то коли. Видається, що через пандемію COVID-19 було б недоречно проводити українську частину «Вікі любить Землю» у традиційні дати, тобто протягом травня. Однак ми можемо провести його у червні або липні. Щоб визначитися, нам цікава ваша думка.

Детальніша інформація і опитування — за посиланням. Опитування буде відкрите до 14 квітня включно.

Якщо маєте питання, пишіть на wle wikimedia.org.ua. Дякуємо! --AntonProtsiuk (WMUA) (обговорення) 20:03, 8 April 2020 (UTC)


Hi! You are getting this message because you have participated in Wiki Loves Earth in Ukraine before.

Organizers of the contest are holding a survey for participants to decide on whether to hold the contest this year — and when to do it. It seems that holding Ukrainian Wiki Loves Earth within traditional dates in May would not be reasonable because of the COVID-19 pandemic. Yet, we can hold the contest in June or July. To decide, we need your opinion.

More info and the survey can be found by this link. The survey will be open by April 14th.

If you have any questions, contact us at wle wikimedia.org.ua. Thanks! --AntonProtsiuk (WMUA) (обговорення) 20:03, 8 April 2020 (UTC)

Білокриницький дендропаркEdit

Вітання! Раджу ознайомитися з план-схемою, перед тим як щось завантажувати на цю тему. --Микола Василечко (talk) 06:34, 3 July 2020 (UTC)

Раджу подивитись на дати завантаження схеми і моїх фото. По опису ("Розташований у селі Білокриниці Кременецького району Тернопільської області, в межах садиби Кременецького лісотехнічного коледжу.") межі ПЗФ визначити важко, а фото зроблені на території коледжу, навколо якого парк. --Rbrechko (talk) 12:09, 6 July 2020 (UTC)
Посилання на картосхеми ПЗФ Тернопільщини я виклав ще 26 липня 2016 року! --Микола Василечко (talk) 13:47, 6 July 2020 (UTC)
Ви справді думаєте, що багато людей (з тих, що завантажують фото на конкурс) бачили дане посилання (яке розташовується десь в обговореннях статті)? --Rbrechko (talk) 15:52, 6 July 2020 (UTC)

File:61-242-0027 Koropets Shevchenko Monument RB.jpgEdit

 
File:61-242-0027 Koropets Shevchenko Monument RB.jpg has been listed at Commons:Deletion requests so that the community can discuss whether it should be kept or not. We would appreciate it if you could go to voice your opinion about this at its entry.

If you created this file, please note that the fact that it has been proposed for deletion does not necessarily mean that we do not value your kind contribution. It simply means that one person believes that there is some specific problem with it, such as a copyright issue.

Please remember to respond to and – if appropriate – contradict the arguments supporting deletion. Arguments which focus on the nominator will not affect the result of the nomination. Thank you!

Микола Василечко (talk) 06:21, 5 July 2020 (UTC)

Вікі любить Землю 2019 в Україні триває до 31 липня: Долучайтеся!Edit

Вітаємо!

З 1 по 31 липня триває восьмий конкурс «Вікі любить Землю» (Wiki Loves Earth), метою якого є фотографування пам'яток природи. Протягом липня ви можете завантажувати власні фото природно-заповідного фонду України та змагатися за призи.

Ви брали участь у конкурсі в минулі роки — можливо, вам було б цікаво долучитися і зараз. Інструкцію, як взяти участь, читайте тут. Також ознайомтеся зі списками пам'яток природи України і переліком основних та спеціальних номінацій конкурсу

У порівнянні з минулим роком у регламент були внесені невеликі зміни, читайте про них тут.

Більше інформації — на сайті конкурсу. Якщо у Вас є запитання, можете звертатися на wle wikimedia.org.ua – Оргкомітет «Вікі любить Землю» (in English) 09:22, 20 July 2020 (UTC)

Вікі любить пам'ятки 2020 в Україні / Wiki Loves Monuments 2020 in UkraineEdit

Привіт!

З 1 по 30 вересня вже традиційно пройде українська частина міжнародного фотоконкурсу «Вікі любить пам'ятки»! На конкурс можна подавати власні фото пам'яток історико-культурної спадщини України — і змагатися за призи. Більше можна прочитати за посиланням.

Радимо ознайомитися із детальними правилами, а також із відповідями на часті питання. З найважливіших змін цього року:

  • у номінації «За найбільшу кількість сфотографованих пам’яток» — збільшився додатковий бал за фотографії пам'яток (якщо світлин пам'ятки раніше не було завантажено, то можна отримати 21 бал.

Нагадаємо, що всі фотографії автоматично беруть участь у номінації «За найбільшу кількість сфотографованих пам’яток»; однак для того, щоб фото позмагалося у номінації «Найкраще фото», потрібно підтвердити це при завантаженні.

Цього року теж є спецномінації «Єврейська спадщина», «Млини» та «Відео». Також є спеціальна номінація від проєкту «Via Regia Ukraine» — у ній автоматично беруть участь світлини всіх пам’яток міст України, через які пролягає Via RegiaДубно, Рівне, Острог, Львів, Броди, Городок (Львівська область), Луцьк, Володимир-Волинський, Радомишль, Житомир та Київ. Цього року у Завантажувачі не передбачено окремих параметрів для спецномінацій — світлини зараховуватимуться автоматично з відповідних списків.

Усі номінації та спецномінації конкурсу описані тут.

Приєднуйтеся!

Зі списками пам'яток можна ознайомитися тут. Більше інформації про конкурс дивіться за посиланням. Щоб отримувати інформацію про новинки у конкурсі — підпишіться на наші блог та сторінку у фейсбук.

Якщо у Вас є запитання, можете звертатися wlm wikimedia.org.ua чи у фейсбук – З повагою, Оргкомітет «Вікі любить пам'ятки». 06:29, 31 August 2020 (UTC)

Ви отримали це повідомлення, оскільки Ви брали участь в одному із фотоконкурсів «Вікімедіа Україна» чи допомагали (наприклад, редагували файли з цих конкурсів).

If you do not speak Ukrainian, but you are interested in a contest, you can check out our page in English here.

Вікі любить пам'ятки 2020 в Україні: залишилося два тижні! / Wiki Loves Monuments 2020 in Ukraine: two weeks are left!Edit

Привіт!

Українська частина міжнародного фотоконкурсу «Вікі любить пам'ятки» триватиме ще два тижні, до 30 вересня!

За перші два тижні учасники завантажили понад 16 тисяч фото українських пам’яток. Це поки найбільший результат серед усіх 29 країн, які цьогоріч організовують конкурс. Свої роботи на українську частину конкурсу вже подали 239 авторів, половина із них вперше долучилися до змагання. На знімках представлені пам’ятки з усіх регіонів України. Загалом сфотографовано 5568 об’єктів із конкурсних списків.

Найменш представленими поки є Луганська (69 фото 45 об’єктів) і Херсонська (81 фото 38 об’єктів) області та місто Севастополь (136 фото 39 об’єктів). Якщо у вас (чи у ваших друзів та знайомих) є світлини з цих регіонів — без вагань долучайтеся до фотозмагання!

У рамках спеціальної номінації «Єврейська спадщина» завантажено понад 650 світлин 126 пам'яток, з яких знімки 42 — завантажено вперше. Якщо ваш населений пункт має об'єкти єврейської культурної спадщини, але їх нема у списках, напишіть нам, щоб ми їх додали до списків!

Спеціальна номінація «Млини» — понад 640 фото 144 об'єктів, знімки 44 — завантажено вперше. Загалом база млинів зараз нараховує понад 615 об'єктів, і вона постійно доповнюється.

Вперше цього року ми втілюємо спеціальну номінацію від проєкту «Via Regia Ukraine» — на жаль, ще зовсім нема світлин із Бродів та Радомишля. І з Житомира є тільки 7 світлин, а з міста Рівного — 8 фото.

У спеціальній номінації «Відео» — понад 20 робіт.

Попереду ще два тижні конкурсу. Встигніть долучитися самі та запрошуйте друзів.

Чекаємо на ваші роботи!

Усі номінації та спецномінації конкурсу описані тут.

Зі списками пам'яток можна ознайомитися тут. Більше інформації про конкурс дивіться тут: wlm.photo. Щоб отримувати інформацію про новинки у конкурсі — підпишіться на наші блог та сторінку у фейсбук.

Якщо у Вас є запитання, можете звертатися wlm wikimedia.org.ua чи у фейсбук – З повагою, Оргкомітет «Вікі любить пам'ятки»

Ви отримали це повідомлення, оскільки Ви брали участь у конкурсі «Вікі любить пам'ятки» раніше чи допомагали (наприклад, редагували файли з цього конкурсу).

If you do not speak Ukrainian, but you are interested in a contest, you can check out our page in English here. 22:46, 17 September 2020 (UTC)