Вікісховище:Структуровані дані/Грант Слоуна

This page is a translated version of a page Commons:Structured data/Sloan Grant and the translation is 94% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:Structured data/Sloan Grant and have to be approved by a translation administrator.
Outdated translations are marked like this.

Фонд Вікімедіа подав заявку на грант від Фонду Альфреда П. Слоуна на осінь 2016, щоб профінансувати прискорення структурування даних на Вікісховищі. У грудні 2016 року нас повідомили, що ми отримаємо грант розміром $3 015 000 доларів США; ми отримуватимемо ці кошти протягом трьох років.[1] Грант запропонував робочий план, окреслений на сторінці Вікісховище:Структуровані дані/Загальний огляд.

Ця сторінка надає базові відповіді про сам грант, а також про сферу проекту. Більше інформації про розвиток програмного забезпечення буде поширено через портал структурованих даних на Вікісховищі.

Що це за проект?

Грант фінансує проект, створений на основі напрацювань команди Вікіданих, яка продемонструвала, яким чином Вікібаза, центральне програмне забезпечення, на якому працюють Вікідані, а також структуровані дані можна застосувати на Вікісховищі. Маючи ці додаткові гроші, отримані завдяки цьому гранту, ми можемо створити повноцінну команду інженерів і дизайнерів, які б могли не лише інтегрувати програмне забезпечення Вікібази у Вікісховище, що дозволить структурувати метадані медіафайлів Вікісховища, але й розробити дизайн цих нових функцій для користувачів, і підтримати інтеграцію інструментів, створених ФВМ і спільнотою, в цю нову програмну структуру.

Структурування даних на Вікісховищі має розблокувати створення декількох функцій Вікісховища, про які давно просила спільнота Вікісховища, даючи змогу іншим командам Фонду попрацювати над такими функціями, як:

  • Кращий пошук медіафайлів і виявленя їх на основі метаданих зображення, і доступність для неангломовних користувачів.
  • Багатомовні стратегії для роботи з описами і категоріями медіафайлів.
  • Покращені машиночитабельних метаданих, що дозволить полегшити їх повторне використання і зовнішнє вбудовування вмісту, включно з наданням кращих повідомлень про авторські права і зазначення авторів у цьому процесі.
  • Оновлення до наявних інструментів та утиліт, що допоможать волонтерам Вікімедіа робити внесок, управляти й оцінювати структуровані дані.

Ми написали заявку на грант так, щоб включити укомплектування штату працівників для тісної співпраці зі спільнотою Вікісховища, щоб упевнитись, що функції програмного забезпечення відповідатимуть наявним робочим потребам спільноти, у той же час роблячи Вікісховище міцнішою платформою для інших спільнот осіб, що роблять свій внесок. Щоб дізнатися більше про залучення спільноти, див. розділ про участь спільноти нижче.

Ми також виділили бюджет на роботу з GLAM та іншими організаціями, що перебувають у регулярному партнерстві зі спільнотою Вікімедіа з метою поширення цифрового медіаконтенту. Ріст GLAM-вікі як моделі партнерства руху продемонстрував декілька речей: а) чимало екземплярів найкращого вільного й відкритого освітнього медіаконтенту вже стали доступними для всіх завдяки організаціям, що опікуються культурною спадщиною й освітніми питаннями; б) поширення контенту на Вікісховищі сприяє кращій співпраці, публічній видимості та має більші масштаби впливу там, де йдеться про експертне кураторство цифрового контенту, і в) потреби цих партнерств розширюють інструменти й інфраструктуру спільноти Вікімедіа, особливо на Вікісховищі.

Розробляючи функції структурованих даних на Вікісховищі таким чином, щоб вони одразу ж були сумісними з найкращими практиками в межах GLAM та інших партнерських спільнот, наш рух може запропонувати кращу платформу для партнерського внеску і використання медіаконтенту. Крім того, розробка з розрахунку на ці аудиторії, наряду з потребами нашої спільноти волонтерів, не лише покращує можливості партнерств, але також запевнює, що широкі зусилля нашої спільноти волонтерів, спрямовані на накопичення і поширення освітніх медіафайлів та культурної спадщини, будуть сумісними з іншими великими дистриб'юторами спадкового та освітнього медіаконтенту.

Додаткову інформацію про проект можна знайти на сторінці Вікісховище:Структуровані дані/Загальний огляд.

Навіщо нам зовнішнє фінансування?

Структурування даних на Вікісховищі було в планах розробки команди Вікіданих ще з 2014 року. Маючи цей грант, тепер ми зможемо пришвидшити цю роботу, базучись на тих змінах, що були внесені до програмного забезпечення Вікіданих/Вікібази протягом останніх років. Команда Вікіданих продемонструвала дуже ранній прототип структурування мультимедійних даних.

Коли з ФВМ зв'язався Фонд Слоуна з пропозицією подати заявку на фінансування, яке могло б збільшити об'єми використання нашого контенту, ми запропонували пришвидшити вже розпочату роботу над структуруванням Вікісховища, розробивши швидший трирічний план. Фінансування покриє кошти на деяку роботу, яка вже потрапила в річний план ФВМ на 2016-2017 роки, забезпечить додатковий бюджет для ранньої роботи над проектом, і дасть нам змогу інтегрувати ширший діапазон цілей і функцій для розвитку Вікісховища в річні плани декількох наступних років. Команда зі збору коштів ФВМ загалом не шукає фінансування проектів за межами річного плану ФВМ. Однак це була унікальна можливість, де нам запропонували фінансування з метою пришвидшити нашу роботу над вже існуючим проектом.

Фонд Слоуна здавна підтримує Фонд Вікімедіа — фонд робив щедрі внески 2008, 2011, і 2014 року. Фонд Слоуна також допомагав з фінансуванням заходу WikiCite 2016, який досліджував застосування структурування даних до цитувань у Вікіпедії. Зі штаб-квартирою в Нью-Йорку, Фонд Слоуна був заснований 1934 року Альфредом П. Слоуном, який тоді був президентом і виконавчим директором компанії General Motors. Фонд видає гранти в основному для досліджень і освіти, пов'язаних з наукою, технологіями, економічною продуктивністю і якістю американського життя. Деякі співробітники і представники спільноти можуть знати Дорона Вебера, віце-президента Фонду Слоуна по програмах, який відвідував зібрання ФВМ в минулому, включно з Вікіманією 2015 і 2016 років.

Хто працює над проектом?

Наразі ми перебуваємо в процесі збирання команди, що має працювати над проектом. Початково, зі зростанням команди, консультуючись із командами ФВМ та Вікіданих, зв'язками й спілкуванням зі спільнотою займатиметься стратег GLAM-вікі Фонду Вікімедіа Алекс Стінсон (User:Astinson (WMF)). Згодом цією роллю зі зв'язків та залучення спільноти займатиметься зв'язковий спільноти від Фонду Вікімедіа, найнятий у рамках гранту.

У нашій заявці до Фонду Слоуна ми визначили сім нових посад (одна у WMDE, і шість у ФВМ), що будуть заповнені завдяки грантовому фінансуванню. Ці нові співробітники, розподілені за обов'язками між залученням спільноти, розробкою, дизайном і ролями менеджменту продукту й проекту, працюватимуть поруч з іншими співробітниками на вже існуючих посадах як у ФВМ, а так і в команді Вікіданих WMDE, і частина їхнього часу оплачуватиметься з коштів, отриманих завдяки гранту. Ми все ще встановлюємо остаточні деталі щодо складу цієї нової команди працівників, але нашою першочерговою і найвищою посадою є програмний менеджер, який допоможе координувати і підтримувати проект серед усіх команд та організацій.

Також ми використаємо перші кілька місяців грантового періоду для створення точнішого набору віх та цілей, що впишуться у запланований графік використання коштів гранту. Крім того, в рамках гранту, Фонд Слоуна обрав зовнішню технічну групу радників із трьох осіб, що допоможуть оцінювати і надаватимуть поради щодо технічних планів втілення проекту.

Чому GLAM-вікі є значним компонентом цього проекту?

Різні вікі руху Вікімедіа пропонують значний портал для освітніх матеріалів та матеріалів культурної спадщини, при чому Вікіпедія часто діє як перша зупинка для публіки при вивченні та дослідженні. Все більше організації, що опікуються культурною спадщиною, діляться своїм цифровим медіаконтентом через пов'язані, відкриті програмні платформи, що тісно пов'язують метадані з цифровими об'єктами, а потім постачають їх неприбутковим накопичувачам на кшталт DPLA та Europeana, щоб допомогти людям відшукати ці колекції. GLAM-установи хочуть тієї видимості та контекстуальної інформації, якими Вікіпедія та Вікісховище можуть забезпечити їхні колекції, однак досить часто наші платформи не відповідають їхнім потребам.

Навіть коли GLAM-організації, STEM-організації та інші поширювачі освітніх матеріалів та матеріалів культурної спадщини не мають можливості зберігати або надавати засоби для використання медіаконтенту через їхні власні цифрові платформи, вони не обирають послідовно Вікісховище як сайт для завантаження їхнього контенту. Натомість ці організації обирають платформи на кшталт Flickr або комерційні цифрові платформи. Зокрема це відбувається тому, що Вікісховище не надає тих типів міцних структур даних та API, які є необхідними для відстежування змін до даних, щоб такі інституції могли отримати користь від покращення цих даних з боку нашої спільноти.

Структурування Вікісховища розширить проект функціями, що мають основне значення для програмного забезпечення платформ, що займаються поширенням медіаконтенту і матеріалів культурної спадщини, але це буде зроблено в першу чергу в напрямку відкритості і співпраці, що роблять наші проекти, такі як Вікідані, дуже корисними для GLAM-спільнот. Консультуючи організації, що опікуються культурною спадщиною, особливо ті, з ким у нас було міцне партнерство в минулому, чи ті, хто хоче продовжити з нами таке партнерство, такі як Europeana та DPLA, ми можемо зробити так, щоб Вікісховище в майбутньому стало кращою платформою для заохочення до партнерської співпраці, а також це збільшить наш вплив на спільні знання.

Більше інформації про роботу GLAM-інституцій з Вікісховищем та оцифрованим контентом можна дізнатися на порталі на Аутріч-вікі

Яким чином може спільнота Вікісховища та інші спільноти долучитися?

Як і у випадку розробки Вікіданих, функції програмного забезпечення для структурування Вікісховища можуть мати вплив лише якщо команда вестиме глибоку співпрацю зі спільнотою Вікісховища. Зрештою, саме ця велика, багатомовна спільнота, яка опікується медіаконтентом Вікісховища, і робить його такою цінною платформою для наших проектів та ширшої аудиторії. Ми використовуватимемо настанови щодо технічної співпраці й тісно працюватимемо з командою Вікіданих, щоб упевнитись, що стратегії із залучення й заохочення спільноти, які зробили їхню працю такою успішною, будуть застосовані і тут.

Ми розробили фінансування і графік для цього проекту таким чином, щоб була можливість регулярних консультацій та вивчення різних питань із спільнотою Вікісховища. Ми хочемо впевнитись, що зміни, які будуть здійснені цим технічним проектом, підсилять і увімкнуть наявні процеси в спільноті Вікісховища, а також заохотять до запуску нових таких процесів з метою підвищення обігу контенту на Вікісховищі, а також дадуть більше можливостей волонтерам з різних мов і проектів Вікімедіа робити свій внесок у Вікісховище.

Ми плануємо розпочати спілкування за допомогою таких каналів зв'язку:

  • Зміни до функцій, заплановані командою проекту, будуть розроблені й застосовані в тісній співпраці зі спільнотою. Радимо додати сторінку обговорення Commons talk:Structured_data до свого списку спостереження, щоб отримувати сповіщення про розмови.
  • Регулярні новини будуть випускатися через список розсилки новин спільноти: до нього можна долучитися на Меті
  • Процес розробки буде постійно видимим на Фабрикаторі, і ми радо підтримаємо Вашу участь в роботі над:

Як тільки всі нові посади будуть заповнені, ми оновимо ці канали інформацією про те, яким чином команда публікуватиме подальші новини й різні повідомлення. Ці канали можуть змінитися, якщо ми виявимо, що нам потрібні інші стратегії зв'язку зі спільнотою. Ми регулярно оновлюватимемо Кнайпу Вікісховища і поштові розсилки спільноти при досягненні різних віх розвитку, а також тоді, коли нам буде потрібна думка спільноти.

Як виглядала заявка на грант?

Ми подали таке:

Not included in these documents because of sensitive/incomplete information:

  • Granular budget, because it includes salary information
  • A detailed draft for a 3-year staffing plan, submitted alongside the architecture plan and questions response, because it is still under revision pending the assembly of the team

Примітки

  1. Ми відтермінували оголошення про отримання гранту до 9 січня 2017 року, щоб пропустити зайнятий святковий сезон.