Commons:Wiki Loves Monuments/Філософія

This page is a translated version of a page Commons:Wiki Loves Monuments/Philosophy and the translation is 93% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:Wiki Loves Monuments/Philosophy and have to be approved by a translation administrator.
Outdated translations are marked like this.
Дивіться переклади: каталанською | німецькою | італійською

Ця сторінка пояснює, що таке Вікі любить пам'ятки, якими ідеями керувалися ініціатори, і чому були прийняті ті чи інші рішення.

Перш за все, треба прояснити, чим керувалися організатори пілотного конкурсу "Вікі любить пам'ятки" у Нідерландах 2010 року. Виглядає очевидним, що основною метою конкурсу було зібрати якомога більше нових фотографій, проте ініціатори також хотіли, щоб:

  1. якомога більше людей зрозуміли, що таке вільні ліцензії;
  2. якомога більше людей зрозуміли, що вони можуть додавати власний матеріал у проекти Вікімедіа.

Люди, які раніше ніколи не редагували проекти Вікімедіа, отримують чудову нагоду зробити свій перший крок, завдяки чому коло учасників проекту розширюється; спільнота відкрито вітає таких людей, для неї це — нагода познайомитись з фотографами, що можуть поділитися якісними знімками.

У той же час, це спосіб вмотивувати звичайних дописувачів Вікіпедії зробити маленький крок вперед і трохи більше допомогти з організацією конкурсу. Будучи чітко окресленою подією, "Вікі любить пам'ятки", тим не менше, дає багато свободи, і є чудовою можливістю спробувати організувати щось у своїй країні, якщо у вас ще не було такого досвіду. Також це стартовий майданчик для подальшої співпраці з організаціями, що опікуються культурною спадщиною, з якими, можливо, ви не мали контактів до цього. Ось у чому "Вікі любить пам'ятки-2011" мав успіх:

  • більше 200 волонтерів у 18 країнах світу;
  • більше 5 тисяч людей, що завантажили свої зображення, з них 4 тисячі ніколи не дописували у проекти Вікімедіа раніше;
  • більше 180 тисяч зображень стали доступними для використання у проектах Вікімедіа.

П'ять основ Вікі любить пам'ятки

Можливо, ви уже знайшли сторінку, що містить базову документацію щодо того, як виглядає Вікі любить пам'ятки. Існує кілька важливих принципів, що, очевидно, зробили конкурс успішним; для когось вони виглядають інтуїтивно зрозумілими, але їх наслідки такими не є для багатьох.

Має бути легко

 
Легко

Перш за все, важливо, що у Вікі любить пам'ятки легко брати участь. Участь має бути якомога легшою для людей, які нічого ще не завантажували. Це важливо як з технічного боку — ми маємо підготувати легкі для використання форми завантаження, — так і з соціального — нам не слід встановлювати правила, що не є абсолютно необхідними, і варто бути якомога привітнішими до новачків.

Слід прийняти, що деякі фотографії будуть низької якості; однак будуть фотографії і високої якості також. Не слід змушувати новачків перейматися категоріями, шаблонами чи розміткою — слід зосередитись на їх залученні і сконцентрувати їх увагу на тому, що вони можуть легко написати статті про об'єкт їх зацікавлення — культурну спадщину.

Має бути весело

 
Весело!

Брати участь, звичайно ж, має бути весело. Це звучить очевидно, але багато речей, наприклад, бюрократичні вимоги щодо надсилання листів з дозволами або додавання категорій, можуть бути геть не веселими. Спробуймо ж відвести це від учасників подалі і організувати процес завантаження так, щоб не було потреби надсилати листи (наприклад, приймаючи лише власні роботи учасників).

Категоризація не є строго необхідною, і ми можемо спростити процес шляхом автоматичної категоризації зображень на основі ідентифікаторів пам'яток. Так само важливий соціальний аспект проекту: слід організовувати різноманітні події і дякувати людям за їх внесок, наприклад, одним з можливих варіантів є створення системи подяк/значків для учасників — це те, що ми упустили в попередні роки.

Має бути поряд

 
Біля дому

Де б ви не жили, взяти участь можна неподалік від дому. Це практична сторона принципу легкості: не слід зобов'язувати людей вирушати в далеку подорож, щоб сфотографувати пам'ятку.

Слід взяти таке визначення пам'ятки, яке дозволить якомога більшій кількості людей сфотографувати пам'ятку неподалік своєї домівки. Наприклад, Нідерланди мають 60 тисяч пам'яток і населення 17 мільйонів чоловік, причому щільність населення досить висока, отже кожному достатньо легко знайти пам'ятку по сусідству. В деяких країнах розрізняють пам'ятки державного і місцевого значення, в цьому випадку слід брати до уваги обидві категорії.

Ретельно займіться пошуком інформації, якщо вам здається, що у вашій країні замало пам'яток. І не переймайтеся підбором фотографій для кожної пам'ятки — це не є самоціллю. Врешті, навіть якщо лише 10% пам'яток зі списку будуть сфотографовані за один рік конкурсу — це вже велике досягнення. Близькість до домівки значима не тільки з огляду на час, але й з огляду на те, що люди часто пишаються своїм рідним краєм і бажають розповісти про нього усьому світові!

Допоможіть Вікіпедії

 
Допоможіть Вікіпедії

За минулі два роки ми побачили, що допомога Вікіпедії є однією з головних спонук для участі, і ми врахуємо це у наших наступних зверненнях.

Люди справді цікавляться призами до певної міри, але супер-учасники, які завантажують велику кількість фотографій, а також і ті, хто завантажує фотографії зі своїх відпусток, просто тому, що вони і так є, братимуть участь здебільшого, щоб допомогти. Ці люди найімовірніше не перейматимуться довгими пошуками інформації, ось чому важливо створювати списки об'єктів безпосередньо у Вікіпедії і в них же використовувати зображення.

Швидкий і видимий результат

 
Видимий результат

Насамкінець, важливо, щоб учасник отримував швидкий і видимий результат. Якщо він щось завантажує, ми мусимо продумати механізм, що допомагав би знаходити використання знімкам. Maarten створив чудового бота, що підказує, де саме можна використати знімок, — деталі з'являться згодом, але це також причина, з якої онлайн-волонтери дуже важливі впродовж конкурсу.

Якщо ми зможемо швидко інтегрувати знімки у списки пам'яток, це дозволить нам досягти двох значних ефектів: люди побачать, що їх внесок є корисним, і продовжать свою участь, а також сконцентруються на тих пам'ятках, що найбільше потребують їхньої допомоги — на тих, що не мають жодної фотографії, або мають лише погану.

Будь ласка, пам'ятайте ці поради, організовуючи свій конкурс. По духу це виливається у дві практики:

  1. спілкуйтесь часто, спілкуйтесь багато — всередині групи, за її межами і з партнерами з інших країн (заохочуємо ділитися досвідом!);
  2. посміхайтесь.