File:AGAD Raport w sprawie planowanej budowy cukrowni Wieluń.jpg

Original file(5,357 × 8,464 pixels, file size: 8.93 MB, MIME type: image/jpeg)

Captions

Captions

Add a one-line explanation of what this file represents
Description
Polski: Raport naczelnika powiatu wieluńskiego dla gubernatora kaliskiego, w którym ocenia, że budowa i eksploatacja cukrowni “Wieluń” jest uzasadniona ekonomicznie, zapewniony zostanie surowiec i siła robocza, oraz że zbyt produktu po niskiej cenie poprawi zaopatrzenie okolicznej ludności.

W końcu XIX wieku na terenie Królestwa Polskiego miał miejsce dynamiczny wzrost produkcji przemysłowej. Główne gałęzie to przemysł ciężki (górnictwo, hutnictwo, metalowo-maszynowy), włókienniczy oraz spożywczy. Wśród branż tego ostatniego najbardziej intensywny rozwój dotyczył cukrownictwa. Początki produkcji cukru z buraków na terenie Królestwa Polskiego sięgają 1826 r., kiedy to ziemianin Henryk Łubieński założył cukrownię w Częstocicach (obecnie na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego). Pierwsze zakłady korzystały z siły napędowej koni lub wody i posiadały bardzo proste rozwiązania techniczne, co decydowało o tym, że nie były wydajne.

Wprowadzenie w 1851 r. wysokich cen na importowany cukier spowodowało w ciągu kilku lat zwiększony popyt na produkty cukrowni. Wzrosła liczba zakładów, wprowadzono nowocześniejsze wyposażenie, produkcja cukru w ciągu kilku lat uległa potrojeniu. Następny okres wzrostu produkcji nastąpił przed I wojną światową. W 1907 r. otwarto dla Rosji rynek angielski, rosła też krajowa koniunktura. W 1870 r. w Królestwie Polskim funkcjonowało 39 cukrowni, w 1913 r. już 54. Dzięki zastosowaniu procesu dyfuzji zamiast pras, a także maszyn parowych, szybko rosła wydajność produkcji.

Cukrownie powstawały głównie na terenach o urodzajnych glebach jak Lubelszczyzna czy łęczyckie, umożliwiających uprawę buraków cukrowych. Gubernia kaliska nie wyróżniała się dobrą jakością gleb, charakteryzowała się natomiast dobrymi warunkami klimatycznymi i niskim zalesieniem. Przeludnione wsie stanowiły rezerwę siły roboczej niezbędnej przy uprawie i sezonowym przetwórstwie buraków cukrowych.

W 1910 r. na terenie guberni kaliskiej funkcjonowały już cztery cukrownie: “Młynów” w Pokrzywnicy, “Zbiersk”, “Cielce” i “Leśmierz”. Kolejną miała być cukrownia “Wieluń” na terenie majątku Niedzielsko. Po wydaniu pozytywnej opinii przez naczelnika powiatu, gubernator zezwolił na jej budowę. Powstała w 1912 r., przyjęła formę spółki akcyjnej. Cukrownia zatrudniała stale około 100 pracowników. W czasie kampanii cukrowniczej pracę otrzymywało nawet kilkaset osób w systemie dwuzmianowym.

Ze względu na konieczność zapewnienia dowozu surowca i zbytu produktów, władze spółki w 1913 r. wystąpiły o pozwolenie na budowę kolei wąskotorowej. Prośba ta na początku 1914 r. spotkała się z odmową rosyjskiego sztabu generalnego, który uzasadniał ją względami strategicznymi. Projektowana trasa znajdowała się bowiem na terenach graniczących z Prusami a sytuacja polityczna w Europie w ciągu kilku miesięcy miała doprowadzić do wybuchu I wojny światowej. Linia wąskotorowa Wieluń-Praszka powstała dopiero po zajęciu tych terenów przez Prusy. [Paweł Strembski]
Date
Source Archiwum Państwowe w Łodzi, Kancelaria Gubernatora Kaliskiego, sygn. 2061, s. 3
Author Unknown authorUnknown author
Permission
(Reusing this file)
Public domain

This work is in the public domain in its country of origin and other countries and areas where the copyright term is the author's life plus 70 years or fewer.


You must also include a United States public domain tag to indicate why this work is in the public domain in the United States.

File history

Click on a date/time to view the file as it appeared at that time.

Date/TimeThumbnailDimensionsUserComment
current12:16, 15 June 2014Thumbnail for version as of 12:16, 15 June 20145,357 × 8,464 (8.93 MB)Happa (talk | contribs){{Information |Description ={{pl|1=Raport naczelnika powiatu wieluńskiego dla gubernatora kaliskiego, w którym ocenia, że budowa i eksploatacja cukrowni “Wieluń” jest uzasadniona ekonomicznie, zapewniony zostanie surowiec i siła robocza, or...

There are no pages that use this file.

Metadata