Open main menu

Commons:نخستین گام‌ها/صفحه بارگذاری

< Commons:نخستین گام‌ها

چگونه یک پرونده را بارگذاریم؟Edit

۱. به برگه بارگذاری برویدEdit

MediaWiki-Upload-link-Commons.png

برای اینکه بتوانید پرونده‌ای را بارگذاری کنید باید با نام کاربری خود وارد سایت شوید. در سمت چپ سایت در جعبه participate پیوند upload file را انتخاب کنید.

۲. به‌دقت بخوانیدEdit

بعد از ورود به صفحه بارگذاری قوانین مهمی را ملاحظه می‌فرمایید که باید برای آگاهی از وضعیت قانونی (حق تکثیر) پرونده‌ای که می‌خواهید بارگذاری کنید، بدانید. در صورت عدم تطابق وضعیت پرونده شما با موازین حقوقی سایت، پرونده شما پاک خواهد شد.

به موجز، براساس قوانین حقوقی سایت، پرونده‌ها با یا بدون اجازه پدیدآور نباید تغییری بیایند. در صورتی که اطلاعات کافی ندارید recommended license را ببینید و از میز کمک یاری بگیرید.

۳. پرونده‌ای را که مایلید بارگذارید، انتخاب کنیدEdit

در انتهای متن مذکور فرم بارگذاری را خواهید دید. برای انتخاب پرونده موجود در کامپیوترتان، بر دکمه Browse در کنار فیلد Local filename کلیک کنید. با این کار یک صفحه انتخاب پرونده ظاهر می‌شود. زمانی که شما پرونده را انتخاب و OK کرده‌اید، آدرس پرونده در آن قسمت دیده خواهد شد.

۴. نامی مناسب برای پرونده برگزینیدEdit

نامی که می‌خواهید برای پرونده‌تان در نظر گرفته شود را در Destination file name وارد کنید (اگر خودتان انتخاب نکنید، سیستم نام پرونده اصلی شما را استفاده خواهد کرد). شما باید نامی را انتخاب کنید که مطابق با commons:سیاست زبان و wikipedia:naming conventions باشد. نامی غیرمعمول برای پرونده، یافتن آن را برای بقیه سخت خواهد کرد. پس نامی توصیفی انتخاب کنید که درباره پرونده مطالبی را شرح دهد.

لطفاً برای پرونده خود نامی مانند DSC123456.jpg را که دوربین شما برای آن گذاشته است، استفاده نکنید. زیرا امکان دارد بطور تصادفی کسی پرونده شما را بارگذاری مجدد کند. این موضوع اهمیت زیادی دارد زیرا پس از بارگذاری تغییر نام تنها توسط یک مدیر امکان‌پذیر خواهد بود.

  • در نهایت اگر نام مناسبی برای پرونده به ذهنتان نرسید، یا نامی که در فکرش بودید پیشتر به کار رفته است، با توجه به رده‌ای که پرونده شما در آن گنجانده خواهد شد نامگذاری را انجام دهید. مثلاً برای پرونده‌ای در Category:West facade of Notre-Dame de Paris، نام West facade of Notre-Dame de Paris, 2009-05-26.jpg را برگزینید.

۵. توصیف فایلEdit

  • اگر آن را از وب‌سایت دیگری کپی کرده‌اید، URL را ذکر کنید.
  • اگر آن را از دیگر پروژه‌های ویکی‌مدیا کپی کرده‌اید، نام پروژه (مثلا «ویکی‌پدیای آلمانی»)، نام پدیدآور و عنوان اصلی پرونده را مشخص کنید.

برای موفق بودن بارگذاریتان، درفیلد Licensing یا در فیلد Description یک برچسب لیسانس (اجازه‌نامه) وارد کنید. اما هر دو کار را انجام ندهید، زیرا در این صورت اطلاعات لیسانس دوبار ظاهر می‌شود.

اگر نسخه جدیدی از یک پرونده موجود را بارگذاری می‌کنید، توصیف تصویر تغییری نخواهد کرد، اما آن‌چه شما در فیلد Description نوشته‌اید، در پایین صفحه در قسمت Comment جدول File history ظاهر می‌شود.

توجه:

  • کاربران تازه تا ۴ روز نمی‌توانند برروی پرونده بارگذاری‌شده توسط کاربری دیگر بارگذاری نمایند. (درهرصورت این کار در بیشتر موارد به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود)

گام بعدEdit

Commons:نخستین گام‌ها/انتخاب اجازه‌نامه درباره اجازه‌نامه توضیح می‌دهد. درباره اجازه‌نامه در صفحه Commons:نخستین گام‌ها/کیفیت و توصیف عمیقتر توضیح داده شده است. هنگامی که پرونده شما بارگذاشته شد، بهتر است آن را رده‌بندی کنید. Commons:نخستین گام‌ها/دسته‌بندی را ببینید.