Open main menu

Diskuse Wikimedia Commons v jiných jazycích:
Vítejte
Pod lípou

Tato stránka slouží k diskusím o činnostech, technických záležitostech a pravidlech Wikimedia Commons. Tato stránka má na Commons sloužit podobnému účelu jako na Wikipedii stránka Pod lípou. Protože Commons je mnohojazyčným projektem, tato českojazyčná stránka není hlavním diskusním prostorem projektu, ale slouží především pro vzájemnou komunikaci mezi českými uživateli Commons (zejména těmi, kteří dostatečně neovládají angličtinu), pro témata týkající se českých lokalizačních nástrojů nebo jiných specificky českých témat atd.

Celoprojektový význam má stránka Commons:Village pump v angličtině, samostatné diskuse existují i v dalších jazycích.

Často kladené otázky (FAQ):

  1. Vandalismus/Zamykání obrázků – Pokud chcete zamknout obrázek z Wikimedia Commons, který je často terčem vandalismu, připojte se na IRC kanál #wikimedia-commons na freenode.net a uveďte tam svou žádost.
  2. Porušení autorských práv – Pokud si myslíte, že nějaký soubor porušuje autorská práva, uveďte ho na Commons:Deletion requests. Pokud si nejste právním statusem souboru jisti, zeptejte se na Commons talk:Licensing.
  3. Pravidla ohledně autorských práv – Pokud tu chcete diskutovat o tom, proč není na Wikimedia Commons povoleno používání nesvobodného/výlučně nekomerčního obsahu, a chcete navrhnout, že by bylo dobré ho povolit, nepište sem. Byla by to ztráta času. Jedna z klíčových zásad Wikimedia Commons zní: „Povolen je jen svobodný obsah.“ Zkuste prosím toto pravidlo přijmout stejně jako zásadu nezaujatého úhlu pohledu na Wikipedii.
  4. Další často kladené otázky…

Poznámka: Diskuse jsou archivované v archivu.

Cross-wiki upload filterEdit

Dobrý den, nelze mi do mého příspěvku vkládat foto.

prosím o povolení

Děkuji

Popsie

— Preceding unsigned comment added by Popsie8 (talk • contribs) 23:03, 12 March 2018 (UTC)

Editace strukturovaných dat a následné sledování souboruEdit

Namátkou jsem v poslední době přidal k některým cizím fotkám strukturovaná data (třeba k fotce tohohle letadla jeho typ). Když tak učiním, stránka se mi ale automaticky zařadí mezi sledované, což mi nepřijde vhodné z hlediska přehlednosti - s takovou bych za chvíli měl seznam sledovaných stránek kilometr dlouhý. Dá se tohle někde vypnout, nebo dát echo někomu z techniků, kteří to zavedli? --GeXeS (talk) 19:51, 4 August 2019 (UTC)

Nejspíš phab:T216369. Zkusil bych prozatím vypnout „Přidávat mnou založené stránky a načtené soubory ke sledovaným“ a zapnout „Přidávat mnou načtené soubory ke sledovaným“. --Matěj Suchánek (talk) 10:08, 7 August 2019 (UTC)

Identifikace osobEdit

Ahoj, chci se ujistit, že jsem na fotce File:Antall Aznar Chirac Klaus 1993.tiff správně identifikoval Kalvodu, Luxe a Čarnogurského. A je tam volné pole působnosti, vedle Klause a Kalvody jsou obličeje mně povědomé z československé politiky, ale nevzpomenu si. Gumruch (talk) 19:25, 5 August 2019 (UTC)

A ještě jedna. Je na této fotce uprostřed (po pravici Eisenhowera) Ludvík Svoboda, tehdy ministr obrany Československa? Kvalita a rozlišení bohužel nejsou úplně ideální. Gumruch (talk) 22:06, 12 August 2019 (UTC)
@Gumruch: Podle [1] jej tehdy doprovázel Bohumil Boček. — Draceane talkcontrib. 15:32, 25 August 2019 (UTC)

dotaz na právaEdit

na jakou mailovou adresu poslat potvrzení, že foto které nahraji na comons je mým dílem a uvolňuji jen pod nějakou licencí - děkuji--Martin wolf (talk) 20:35, 15 August 2019 (UTC)

viz w:cs:wikipedie:OTRS. Juandev (talk) 17:49, 17 August 2019 (UTC)

Nesprávné názvy ulic v nadpisech kategoriíEdit

Ahoj, díky projektu Opatovice jse zaregistrival, že v názvech kategorií na Commons jsou nesprávná jména ulic v České republice, respektive názvy, které neodpovídají současným pravidlům českého jazyka. Například ulice V Jirchářích (podle nového pravopisu) se na Commons jmenuje V jirchářích, podobně U Lužického semináře (cs wiki) - U lužického semináře (commons) a řada dalších. Dá se to nějak napravit horomadně pomocí robota či wikidat? Nebo je nutno přejmenovávat kategorie jednu po druhé standardním způsobem? --Gampe (talk) 18:53, 20 August 2019 (UTC)

Jde o oficiální názvy (které mohou být v rozporu se současnými pravidly), tedy bych nepřejmenovával. Vyhledávač to snad najít dokáže.Jklamo (talk) 21:17, 20 August 2019 (UTC)
Je to přesně naopak, než si myslíte. Názvy ulic v uvedených příkladech jsou na Commons správně a v cs wiki špatně. Vizte: cs:Označování_ulic_a_veřejných_prostranství#Pravopis. Octopus moldavicus (talk) 22:30, 20 August 2019 (UTC)
Text, na který odkazujete, dosti složitě popisuje jev, který je jednoduchý. Název ulice je stanoven úředně a najdete ho v katastrální mapě. Pravidla českého pravopisu mají status doporučení a nemusíte si jich všímat. --Uacs451 (talk) 06:28, 22 August 2019 (UTC) Upravovat domněle nesprávný název podle výkladu Pravidel je vlastní výzkum. Když se někdo jmenuje Litomiský, taky ho neopravujeme na Litomyský. --Uacs451 (talk) 07:02, 22 August 2019 (UTC)
Přesně tak, oficiální názvy ulic jsou vedeny v cs:Registr územní identifikace, adres a nemovitostí, viz záznam ulice V jirchářích a U lužického semináře. Jklamo (talk) 07:39, 22 August 2019 (UTC)

Fotografie, vzniklé působností Správy Sboru nápravné výchovy v padesátých letechEdit

Ahoj, zajímalo by mne, jak použitelné jsou fotografie, vzniklé působností státních orgánů ČS(S)R. Jako dílčí speciální příklad mne zajímají fotky z vězeňských spisů z padesátých let. Díky za jeho čas každému, kdo přispěje o objasnění :) --MKBEN (talk) 12:31, 15 September 2019 (UTC)

Wikiexpedice Mladá VožiceEdit

Wikiexpedice Mladá Vožice je za námi. Na Commons jsme nahráli 5900 fotek a 30 % z toho se dostalo na Wikipedii. Více v Závěrečné zprávě. Juandev (talk) 21:37, 16 September 2019 (UTC)