File:Neoliberalizem s slovenskimi značilnostmi - Pogovor ob izidu dveh knjig Davida Harveya.webm

Original file(WebM audio/video file, VP8/Vorbis, length 2 h 3 min 14 s, 854 × 480 pixels, 715 kbps overall, file size: 629.93 MB)

Captions

Captions

Add a one-line explanation of what this file represents

Summary

edit
Description
Slovenščina: Založbi Studia Humanitatis in Sophia sta v sodelovanju z Delavsko-punkersko univerzo pripravili pogovor ob izidu dveh knjig Davida Harveyja, Kratke zgodovine neoliberalizma in Kozmopolitstva in geografij svobode. Pogovor se je odvil v sredo, 24. oktobra 2012, ob 11. uri v Prešernovi dvorani Slovenske akademije znanosti in umetnosti (Novi trg 3, 1000 Ljubljana). Vodil ga je Rok Kogej, odgovorni urednik založbe Sophia, pridružili pa so se mu:

dr. Bojan Bugarič, profesor upravnega prava na Pravni fakulteti,

Sašo Furlan, član programskega odbora DPU,

dr. Primož Krašovec, član programskega odbora DPU,

dr. Jože Vogrinc, profesor sociologije na Filozofski fakulteti.


NEOLIBERALIZEM S SLOVENSKIMI ZNAČILNOSTMI


Ker je [švedska] vlada zgubila zaupanje javnosti, je bilo treba najti novo pot za nadaljevanje neoliberalnih reform. Odgovor je bila pridružitev Evropski uniji, kar je poteza, ki jo je »verjetno najlažje razumeti kot poskus poslovnega sveta in Konservativne stranke, da ekonomske ideje in institucije EU z mednarodnim združevanjem dosežejo tisto, česar njim ni uspelo doseči z nacionalnimi reformami«. Pridružitev EU v letih 1993--1994 je državo oropala številnih orodij, ki so ji prej olajšala boj proti brezposelnosti in za višanje družbene mezde. Zato je kljub vrnitvi socialnih demokratov na oblast v letu 1994 neoliberalni program »zmanjševanja primanjkljaja, nadzora nad inflacijo in uravnoteženih proračunov namesto polne brezposelnosti in pravične razdelitve dohodka ostal temeljni kamen makroekonomske politike«.

Iz Kratke zgodovine neoliberalizma


David Harvey, eno največjih imen sodobne geografije in marksizma, je pri nas razmeroma neznan avtor. Edini njegovi knjigi, ki ju imamo v prevodu, sta izšli šele letos, čeprav je Harvey svoje prve prelomne študije objavil že pred desetletji. Najprej smo dobili Kozmopolitstvo in geografije svobode (Sophia, 2012), »propedevtično knjigo za vse, ki imajo dovolj neumnosti režimskih sociologov o globalizaciji, informacijski družbi in civilizacijski krizi in ki verjamejo, da zgodovinske naloge družboslovne teorije presegajo apologetiko obstoječega«, če naj navedemo spremno besedo Primoža Krašovca. Ta mesec pa je na knjižne police prišla tudi Harveyjeva največja uspešnica Kratka zgodovina neoliberalizma (Studia humanitatis, 2012).

Neoliberalizem je spoznavni predmet, ki se v vsakdanji uporabi izmika jasni konceptualni opredelitvi. Nekateri ga tako uporabljajo kot sopomenko za neoklasično ekonomijo, drugi govorijo o posebni etapi v zgodovini kapitalizma, ki se od njega morda celo bistveno razlikuje, za tretje pa neoliberalizem utelešajo mednarodne finančne in trgovinske organizacije, kot so Mednarodni denarni sklad, Svetovna banka in Svetovna trgovinska organizacija. Kakor Foucaultova predavanja o rojstvu biopolitike ter zbornik Plehweja in Mirowskega o društvu Mont Pelerin, če naj omenimo preostali ključni študiji neoliberalizma, tudi Harveyjeva Kratka zgodovina opravi velik korak v smeri rešitve te konceptualne zmede. Neoliberalizem lahko po Harveyju tako razumemo dvojno, »bodisi kot utopični projekt udejanjenja teoretske zasnove preureditve mednarodnega kapitalizma bodisi kot politični projekt ponovne vzpostavitve pogojev za akumulacijo kapitala in za obnovo moči ekonomskih elit«. Harvey pokaže, da je v zgodovini prevladal drugi od obeh političnih ciljev. Medtem ko je prihod neoliberalizma na svetovni oder po dolgi gospodarski krizi sedemdesetih let 20. stoletja (Thatcherjeva je na oblast prišla leta 1979, Reagan pa dve leti kasneje) res nekoliko dvignil profitno stopnjo in stopnjo rasti BDP, stopnji inflacije in brezposelnosti pa znižal, je bil takšen izid še vedno neprimerljiv s splošnim razcvetom povojnega keynesovstva. Glavni uspeh neoliberalizma se tako skriva drugje, v obnovi moči kapitalističnega razreda, ponekod, na primer na Kitajskem in v državah nekdanjega socialističnega bloka, pa celo v oblikovanju tega razreda. T. i. »strukturne reforme« (razgradnja socialne države z izgovorom proračunskega varčevanja ter liberalizacija, deregulacija in privatizacija gospodarstva z izgovorom spodbujanja tujih investicij in rasti domačega BDP), ki jih zlasti v času gospodarskih in finančnih kriz vsiljujejo omenjene mednarodne organizacije, je tako treba razumeti predvsem v luči političnega projekta spreminjanja razrednih razmerij moči.

Kako naj torej razložimo to, da Slovenija po vseh izmerljivih makroekonomskih kazalcih sodi med gospodarsko in finančno (tudi javnofinančno) trdnejše članice Evropske unije, njena trenutna vlada pa vseeno grozi s prihodom zloglasne Trojke, tj. Mednarodnega denarnega sklada, Evropske centralne banke in Evropske komisije, ki naj bi tako zelo nujne strukturne reforme izvedla namesto nas, če bi si jih slučajno drznili zavrniti v parlamentu ali na referendumu?
Date
Source YouTube: Neoliberalizem s slovenskimi značilnostmi - Pogovor ob izidu dveh knjig Davida Harveya – View/save archived versions on archive.org and archive.today
Author Inštitut za delavske študije

Licensing

edit
This video, screenshot or audio excerpt was originally uploaded on YouTube under a CC license.
Their website states: "YouTube allows users to mark their videos with a Creative Commons CC BY license."
To the uploader: You must provide a link (URL) to the original file and the authorship information if available.
w:en:Creative Commons
attribution
This file is licensed under the Creative Commons Attribution 3.0 Unported license.
You are free:
  • to share – to copy, distribute and transmit the work
  • to remix – to adapt the work
Under the following conditions:
  • attribution – You must give appropriate credit, provide a link to the license, and indicate if changes were made. You may do so in any reasonable manner, but not in any way that suggests the licensor endorses you or your use.
This file, which was originally posted to YouTube: Neoliberalizem s slovenskimi značilnostmi - Pogovor ob izidu dveh knjig Davida Harveya – View/save archived versions on archive.org and archive.today, was reviewed on 16 March 2016 by reviewer INeverCry, who confirmed that it was available there under the stated license on that date.

File history

Click on a date/time to view the file as it appeared at that time.

Date/TimeThumbnailDimensionsUserComment
current20:47, 8 March 20162 h 3 min 14 s, 854 × 480 (629.93 MB)Sporti (talk | contribs)Imported media from https://www.youtube.com/watch?v=IUaVHsgm9V0

There are no pages that use this file.

Transcode status

Update transcode status
Format Bitrate Download Status Encode time
VP9 480P 495 kbps Completed 21:18, 4 September 2018 2 h 41 min 4 s
Streaming 480p (VP9) Not ready Unknown status
VP9 360P 303 kbps Completed 20:28, 4 September 2018 1 h 50 min 56 s
Streaming 360p (VP9) Not ready Unknown status
VP9 240P 212 kbps Completed 20:04, 4 September 2018 1 h 27 min 35 s
Streaming 240p (VP9) 121 kbps Completed 22:14, 5 February 2024 11 s
WebM 360P 587 kbps Completed 03:25, 9 March 2016 6 h 37 min 51 s
Streaming 144p (MJPEG) 998 kbps Completed 18:33, 15 November 2023 3 min 35 s
Stereo (Opus) 87 kbps Completed 05:36, 13 November 2023 2 min 3 s
Stereo (MP3) 128 kbps Completed 06:26, 13 November 2023 3 min 44 s