Open main menu

Вікісховище:GLAMwiki Toolset

This page is a translated version of a page Commons:GLAMwiki Toolset and the translation is 98% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:GLAMwiki Toolset and have to be approved by a translation administrator.

Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎català • ‎dansk • ‎euskara • ‎français • ‎polski • ‎svenska • ‎русский • ‎українська • ‎العربية • ‎中文 • ‎日本語

Shortcut: GWT

GLAM-WIKI
Europeana logo 3 eu black.png

Ласкаво просимо до GLAMwiki Toolset. Ділитися щойно стало значно легше!

GLAMwiki Toolset дозволяє галереям (galleries), бібліотекам (libraries), архівам (archives) і музеям (museums) (GLAM) легко робити свій цифровий контент доступним для користувачів Вікімедіа та всього світу. Цей інструмент дозволяє GLAM автоматично завантажувати великі масиви цифрових версій свого контенту на Вікісховище — онлайнове сховище медіафайлів руху Вікімедіа.

Початково для GLAM-інституцій було важко вантажити свої колекції на Вікісховище без прямої допомоги від досвідченого представника Вікімедіа. Тепер, із набором інструментів GLAMwiki, розробленим Europeana, ці інституції можуть вантажити цілі серії свого контенту напряму, використовуючи цей набір інструментів. Будь-хто, маючи базовий досвід роботи з метаданими може виконати цю роботу. Непотрібні жодні додаткові технічні знання.

Прочитайте оголошення в блозі Europeana та у Wikipedia Signpost

Набір інструментів GLAMwiki
Інструмент
Історія проекту
Посібник користувача
Користувачі та їхні завантаження


Статистика використання станом на зараз...

1,219,795 файлів було завантажено за допомогою набору інструментів GLAMwiki (і ця кількість зростає з кожною хвилиною!)

Перегляньте всі файли в категорії Category:GWToolset Batch Upload

 • Завантаження виконували 211 людей та організацій (станом на листопад 2015).
 • 27,217 з цих зображень використано в 67,450 статтях Вікіпедії та на сторінках вікіпроектів десятками мов (станом на кінець листопада 2015)
 • Спільно ці сторінки було переглянуто 27,660,448 разів у вересні 2015 року.

Інструкції

Флаєр з ілюстрацією набору інструментів GLAMwiki, що поширювався на Вікіманії 2014.

Щоб скористатися набором інструментів GLAMwiki Вам треба Підготувати, Протестувати і Завантажити.
Зважаючи на те, наскільки різнобічним є цей інструмент, є декілька небезпідставно технічних кроків, які треба зробити, щоб здійснити успішне завантаження. Оскільки цей інструмент такий потужний, для його використання також потрібні спеціальні права.

Щоб підготувати:

 1. Створіть обліковий запис на Вікісховищі (цьому веб-сайті), а також на Commons Beta. Особа, що використовуватиме цей інструмент, повинна знати, яким чином відбувається мапування метаданих у Вашій колекції, щоб знати, як прив'язати їх до відповідного контенту після завантаження. Можливо, ця особа також захоче підписатися на поштову розсилку.
 2. Подайте запит на «права користувача GWToolset» на Beta (як?) Після успішного тестового завантаження там Ви зможете попросити про надання Вам таких самих прав користувача на самому Вікісховищі.
 3. Виберіть онлайнову колекцію мультимедіа, відповідну для Вікісховища — опубліковану під відкритими ліцензіями (тобто CC BY-SA, CC BY або суспільне надбання), відкритий формат (JPG, OGG тощо), і достатній об'єм метаданих, бажано англійською (потрібні поради щодо вибору контенту?)
 4. Створіть простий XML-файл з усіма релевантними метаданими для вибраної Вами колекції мультимедіа (потрібна допомога зі створенням?)
 5. Створіть шаблони пертнерства та інституції на Вікісховищі (потрібні поради щодо шаблонів?)
 6. Відшукайте відповідні категорії, які слід додати до файлів, які Ви маєте намір завантажити (потрібна допомога з цим?)

Щоб протестувати:

 1. Нам треба додати до білого списку домен, з якого Ви хочете вантажити файли на рівні системного адміністратора. Цього можна досягти, подавши запит на Фабрикаторі. Загалом ми опрацьовуємо такі зміни в понеділок та суботу, двічі на день, о 8:00 та 16:00 PST. В ідеалі, якщо Ви плануєте якийсь семінар, попросіть про цю зміну за тиждень до заходу. Будь ласка, вкажіть у своєму запиті:
  1. будь-яку прив'язку до GLAM-інституції;
  2. ім'я будь-якого довіреного користувача Вікісховища, який підтримує цю зміну, якщо такий взагалі є;
  3. посилання на релевантну галерею зображень, або 3 незалежні зображення (з метаданими, без глибокого зв'язку);
  4. якщо є якась терміновість, будь ласка, вкажіть це в описі та встановіть найвищий пріоритет завдання.
 2. Проведіть виявлення та мапування метаданих за допомогою набору інструментів GLAMwiki (покроковий скрінкаст)
 3. Протестуйте свою роботу, завантаживши файли на Commons Beta і перевірте, чи все виглядає коректно. В середньому для завантаження 2000 зображень потрібно 4 години.

Завантажуйте!

Повну документацію можна прочитати в посібнику користувача.

Після того як Ваш контент буде завантажено

Після того, як Ваш контент буде завантажено, він вже буде готовий для використання. Доброю ідеєю було б зв'язатися з локальною мережею вікімедійців, щоб вони могли використати Ваш контент у статтях Вікіпедії та в інших сестринських проектах. Ось тут подано список наявних регіональних відділень Вікімедіа.

Контент зберігатиметься на серверах Фонду Вікімедіа. Фонд Вікімедіа — це неприбуткова організація, що заохочує використання контенту кожною людиною у світі, у той же час поважаючи конкретні ліцензії кожного файлу. Ваш контент може використовуватись, зокрема, для того, щоб краще проілюструвати сотні статей у Вікіпедії.

Контакти

Демонстраційний скрінкаст GWToolset із посібника документації

Будь ласка, зв'яжіться з нами, якщо у Вас виникнуть якісь зауваження чи запитання. Приєднайтесь до поштової розсилки про цей проект (glamtools lists.wikimedia.org), одного з координаторів набору інструментів GLAMwiki

Технічна документація

Хоч як ми старались зробити цей інструмент легким у використанні, його потужність та гнучкість означають, що це не якась дія, що виконується в один клік.

Тому було розроблено посібник з документацією та відеоуроками.

Ви також можете переглянути розширення програмного забезпечення на MediaWiki.org, так само як і його технічну архітектуру і дизайн.

Подяка

Цей інструмент було розроблено в партнерстві з чотирма національними регіональними відділеннями руху Вікімедіа (Вікімедіа UK, Вікімедіа Нідерланди, Вікімедіа Франція і Вікімедіа CH) під керівництвом Europeana — європейської цифрової бібліотеки, музею та архіву.

Щоб прочитати про процес розробки і побачити оригінальні плани проекту, відвідайте GLAMwiki Toolset Project.