Commons:První kroky/Výběr licence

This page is a translated version of a page Commons:First steps/License selection and the translation is 50% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:First steps/License selection and have to be approved by a translation administrator.
Outdated translations are marked like this.

Shortcut: COM:FS/LS

Začátek
Tipy a triky
Třetí strany

Jak vybrat správnou licenci

Pro nahrávaný soubor musíte vybrat správnou licenci.

Jde o důležité rozhodnutí, protože všechen obsah na Commons musí být pod svobodnou licencí. Je tedy nezbytné, abyste svá práva jasně definovali v souladu s některou svobodnou licencí. Rozhodovací strom graficky znázorňuje body popisované níže.

 
Rozhodovací strom pro načtení souboru na Commons

Tipy a triky

  • Obecně platí, že pokud se rozhodnete zveřejnit vámi vytvořený obsah pod svobodnou licencí, nemůžete později toto rozhodnutí odvolat (tj. nemůžete zakázat šíření tohoto obsahu pod jednou uvedenou licencí; samozřejmě současně můžete svůj obsah zveřejnit pod různými licencemi).
  • Některé ze svobodných licencí se automaticky vztahují k různým variantám licencovaného obsahu, protože z hlediska autorských práv budou tyto varianty považovány za stejné dílo. Tak například může fotograf uvolnit své fotografie ve formě náhledů o nízkém rozlišení pod svobodnou licencí, ale zároveň tím nechtěně uvolní i práva k originálům v plném rozlišení, protože z hlediska autorských práv mohou být obě verze souboru považovány za totožné dílo.
If you grant such a license for users to use a version of a work, the license may automatically give users the same rights to use any version that differs only in the level of some automatic conversion, regardless of the quality or resolution. While details of what would be considered the same work vary between jurisdictions, one key issue is whether or not enough creative expression is added in the conversion. See Commons:Same work for more details.
  • Nejjednodušším případem jsou Vámi nakreslené obrázky. S fotografiemi je to o něco složitější. Pokud vyfotíte nějakou osobu tak, že bude na fotce rozpoznatelná, může mít do jisté míry právo nechtít být veřejně zobrazena. Nakolik bude takový zájem zobrazené osoby na soukromí oprávněný bude pak otázkou jurisdikce jednotlivých států. Podrobnější informace naleznete na COM:IDENT.
  • Vztah k umění trvale umístěnému ve veřejném prostoru řeší jurisdikce některých zemí jmenovitě (například se jedná o Německo, Švýcarsko a Rakousko) zákonem o svobodě panoramatu, zatímco jiné země (jako třeba Francie či Itálie) takovéto zákony nemají. Tam, kde platí svoboda panoramatu, můžete nahrávat své obrázky uměleckých děl či budov bez omezení. To ale neplatí právě například v Itálii či Francii. V praxi to znamená, že na Commons nesmíte nahrát fotografii Palazzo della Civiltà Italiana v Římě, ledaže by objekt nebyl hlavním motivem fotografie.
V případě, že dotyčné umělecké dílo bylo veřejně vystaveno pouze dočasně, může být svoboda panoramatu také diskutabilní. Slavným příkladem budiž zahalení Německého spolkového sněmu v Berlíně umělcem Christem. V případě předmětů umístěných v muzeích či v soukromém vlastnictví budete potřebovat svolení. Zejména se to týká předmětů umístěných v interiéru.
  • Většina obrázků, které najdete na internetu, nemůže být na Commons nahrána, s výjimkou těch, kde vlastník autorských práv výslovně dovolil publikaci pod svobodnou licencí. Můžete samozřejmě zkusit vlastníka práv požádat o svolení. Pokud jej obdržíte e-mailem, přepošlete jej prosím na adresu permissions-cs@wikimedia.org a uveďte to při nahrávání souboru. Doporučujeme k takovému e-mailu připojit standardizovaný formulář o vyslovení souhlasu, který najdete zde.
  • Jestliže autor díla zemřel před více než 70 lety, je jeho dílo ve většině zemí volné a může téměř vždy být nahráno. To platí i pro reprodukce dotyčného díla pořízené třetími osobami, protože tyto reprodukce nevykazující znaky autorského díla, aby mohly být chráněny autorským právem. (Viz například kauzu Bridgeman versus Corel.)
  • Podrobnější informace o copyrightu a licencích stejně jako zákonech o autorském právu v různých zemích můžete najít na Commons:Licensing/cs.

Dostupné licence

Licenční žargón
Pojem Význam
License A legal document outlining the permitted use (or lack thereof) of media. Only the copyright owner of media can apply a license to it.
CC Creative Commons, an organization that has written free licenses for public use. These licenses are prefixed with CC.
Attribution Giving credit to the author. In CC licenses, this is abbreviated with BY.
Share-alike Licensing works derived from a copylefted source in a similar fashion, this is abbreviated with SA.
Copyleft Allowing more permissive use than traditional copyright.
Fair use A doctrine in which the public has a limited right to use copyrighted materials.

S těmito základními znalostmi byste měli být schopni ve většině případů vybrat správnou licenci. Tu při nahrávání vyberete z rozbalovacího menu "Licence".

Pokud žádná z licencí uvedených v menu nevyhovuje, vyberte "Bez udání licence" a po nahrání obrázků ručně doplně vhodnou licenci (seznam všech přípustných licencí a šablon pro ně naleznete na Commons:Popisky licence souborů).

“Neznám licenci”
To ve skutečnosti není možná volba, ale spíše test, zda víte, co děláte. Soubory nahrané s touto volbou budou smazány. Uvědomte si, že zejména Fair use a další nesvobodné licence (jako například povolení šíření pro nekomerční použití) nejsou na Wikimedia Commons povoleny.

Best practices

"Own work, attribution required, copyleft" ({{CC BY-SA 4.0}})
This selection requires that the author of the media be credited for the work and any derivative works to be licensed similarly. This is the recommended choice, as it makes using your media files very easy while still allowing you to keep some rights to the work.
"Own work, attribution required" ({{CC BY 4.0}})
Another multi-license, this option requires attribution and/or releasing derivative works under similar licenses.
“Vlastní dílo, všechna práva uvolněna (Public domain)”
Při této volbě dáváte komukoli povolení použít vaše dílo k jakémukoli účelu. Ten, kdo vaše dílo využije, vás není povinen ani citovat jako autora. Toto povolení nemůžete později odvolat. Ostatní svobodné licence vám umožňují ponechat si alespoň některá autorská práva.
“Vlastní dílo, copyleft, vyžadováno uvedení autora (Multilicencovat pod GFDL, CC-BY-SA 1.0 - 3.0)”
Kombinace licencí GFDL a CC-BY-SA - podrobnosti o jednotlivých licencích jsou popsány níže. Své dílo můžete zveřejnit pod více licencemi. Dokonce je to žádoucí, protože se tím velmi usnadní využití vašich souborů.
“Attribution 3.0 (CC-BY 3.0)” and “Attribution ShareAlike 3.0 (CC-BY-SA 3.0)”
Autorkou těchto licencí je organizace Creative Commons, která vytvořila sadu modulárních licencí, které mohou být různě kombinovány. Na Wikimedia Commons jsou z nich akceptovány “Attribution” ({{Cc-by-3.0}}) and “Attribution share alike” ({{Cc-by-sa-3.0}}), a to v kterékoli jejich vydané verzi. Zjednodušeně platí, že “Attribution 3.0” vyžaduje uvedení autora a “Attribution share alike 3.0” navíc vyžaduje, aby případné modifikace díla byly zveřejněny pod stejnou licencí - princip copyleftu.
“GNU Free Documentation License”
GNU Free Documentation License (GNU FDL) je licence používaná pro texty Wikipedie. Je starší než licence Creative Commons. Je podobná licenci “Attribution share alike”, ale oproti ní vyžaduje, aby u každého díla zveřejněného pod touto licencí byl přiložen i plný text licence. Kvůli tomu je tato licence velmi nepraktická například pro tisk obrázků na letáky či pohlednice.

Wrapping up

Při nahrávání obrázků můžete zaškrtnout volbu "Sledovat tuto stránku" (resp. “Watch this page” v anglickém rozhraní), což vám umožní sledovat veškeré změny týkající se vámi nahraného obrázku. Záložku "Sledované stránky" naleznete mezi uživatelskými záložkami vpravo nahoře na stránce.

Po stisku tlačítka "Načíst soubor" budete možná muset nahrání souboru ještě jednou potvrdit, protože váš software může tuto operaci považovat za potenciálně nebezpečnou. Po dokončení nahrávání – což může v závislosti na rychlosti vašeho připojení k internetu a velikosti souboru trvat delší dobu – se zobrazí stránka s nahraným obrázkem. Na ní můžete mj. soubor přidat do vhodné kategorie či galerie. Pokud svůj soubor takto nezačleníte, nebude snadné ho nalézt. Správný postup je podrobně popsán v části První kroky/Kvalita a popis.

If you uploaded the file for use in Wikipedia or another project that uses Wikimedia Commons as a file repository, you still need to edit the relevant page(s) in that other project in order to make your file show up there. Please refer to that project's help pages about media use for further instructions. The instructions for the English language Wikipedia can be found at Wikipedia:Picture tutorial.

Further reading

Wikimedia Commons pages: