This page is a translated version of a page Commons:Welcome and the translation is 72% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:Welcome and have to be approved by a translation administrator.
Outdated translations are marked like this.

Čo je Wikimedia Commons?

Wikimedia Commons je úložiště multimediálních souborů, které umožňuje přístup k volným dílům a svobodně licencovanému edukačnímu mediálnímu obsahu (obrázkům, zvukům a videoklipům) komukoli, a to v jeho rodném jazyce. Funguje primárně coby společné úložiště pro různorodé projekty Nadace Wikimedia, nicméně abyste mohli zdejší obsah využívat, nemusíte být s projekty nijak spojeni. Úložiště vytvořili a nadále spravují dobrovolníci, nikoli placení archiváři. Zaměření Commons je vymezeno na této stránce.

Wikimedia Commons používa rovnakú wiki-technológiu ako Wikipédia a tak ho každý môže ľahko upravovať bez potreby hlbokých technických vedomostí priamo vo svojom webovom prehliadači. Na rozdiel od multimediálnych súborov nahraných na iných projektoch, multimediálne súbory nahrané na Wikimedia Commons je možné vkladať na stránky všetkých Wikimedia projektov bez potreby nahrávať ich oddelene na každý z nich.

Wikimedia Commons, spustené 7. septembra 2004, dosiahol miľnik 1 000 000 nahratých multimediálnych súborov 30. novembra, 2005 a v súčasnosti obsahuje 104 956 548 súborov a $2 zbierok (čísla sú v anglickom formáte). Viac podrobných informácií o samotnom projekte Wikimedia Commons nájdete v článkoch Vylúčenie zodpovednosti, na stránke Wikipédie o Wikimedia Commons (slovenská verzia) a jeho stránke na Meta-wiki.

Na rozdiel od tradičných úložísk multimediálnych súborov je Wikimedia Commons slobodné úložisko. Každý môže slobodne kopírovať, používať, a šíriť zmenené kópie súborov, ktoré tu nájde, za podmienky, že je uvedený zdroj a autori a za podmienky, že používateľ uvoľní svoje kópie/modifikácie s rovnakými slobodami ostatným. Samotná databáza Wikimedia Commons a texty v nej sú licencované pod GNU Free Documentation License. Licenčné podmienky jednotlivých súborov sa nachádzajú na popisnej stránke každého z nich. Viac informácií o podmienkach používania...

Prispejte

Najviac Wikimedia Commons pomôžete, keď prispejete tým, čo viete najlepšie:

Prispejte vlastnými dielami

Ak ste dobrý fotograf, neváhajte prispieť svojimi cennými snímkami; ak ste dobrý dizajnér, pozrite sa, ktoré diagramy a animácie veľmi potrebujeme; ak ste dobrý hudobník, či filmový/divadelný umelec, neváhajte publikovať vlastné záznamy vystúpení ako slobodné dielo na Wikimedia Commons.

Prispejte svojimi schopnosťami

Nemusíte však nahrávať vlastné súbory. Existuje množstvo inej veľmi dôležitej práce:

Prispejte svojím časom

Dokonca ani nemusíte byť umelec na to, aby ste písali texty pomocníka. Ak Vám je blízke tvoriť poriadok z chaosu, privítame vašu pomocnú ruku!

Tour

Zaregistrujte sa

Aby ste mohli nahrávať súbory na Wikimedia Commons, musíte sa prihlásiť. Zaregistrovať sa môžete pomocou odkazu „Prihlásenie / registrácia“ v pravom hornom rohu. Zadajte meno, ktoré bude použité pri všetkých vašich nahraných súboroch a úpravách stránok. Ak však chcete len upravovať stránky, nie je potrebné (ale odporúčame) prihlásiť sa.

Návod Prvé kroky

Náš pomocník Prvé kroky a náš Zoznam často kladených otázok Vám veľmi pomôže. Vysvetlia Vám, ako si prispôsobiť rozhranie (napríklad nastaviť jazyk rozhrania), ako nahrávať súbory a našu základnú licenčnú politiku. Na to, aby ste mohli prispievať, nepotrebujete zvláštne technické zdatnosti. Buďte smelý pri prispievaní a predpokladajte dobrý úmysel pri posudzovaní všetkých činností ostatných prispievateľov. Toto je wiki - je to ozaj jednoduché.

Viac informácií je dostupných na Portáli komunity. Otázky môžete klásť v Krčme alebo na IRC kanáli #wikimedia-commons webchat.

Súbory na Wikimedia Commons sú organizované do kategórií a galérií. Prehľad kategórií, ktoré používame, je dostupný z Hlavnej stránky.

Put Babel boxes on your user page so others know what languages you can speak and indicate your graphic abilities. All your uploads are stored in your personal gallery. Please sign your name on Talk pages by typing ~~~~. If you're copying files from another project, be sure to use the FileImporter.

Ďalšie služby a software

Ak sa však stále obávate, že je to pre vás príliš komplikované alebo chcete nahrať väčší objem vlastného materiálu, môžete dokonca použiť Službu pre nahranie súborov, kde iní radi nahrajú Vaše súbory za Vás. Ak chcete sám nahrať väčšie množstvá súborov, bude Vám užitočný program Commonist. Ak potrebujete špecifické informácie o nástrojoch pre prezeranie a úpravu nášho obsahu, pozrite sa na stránku Software.

Dúfame, že vás bude Wikimedia Commons baviť.

Wikipédia Wikipédia
Encyklopédia
Wikisprávy Wikisprávy
Otvorené spravodajstvo
Wikislovník Wikislovník
Slovník a tezaurus
Wikiknihy Wikiknihy
Knihy a príručky
Wikicitáty Wikicitáty
Citáty
Wikidruhy Wikidruhy
Adresár druhov
Wikiverzita Wikiverzita
Vzdelávacie nástroje
Wikicesty Wikicesty
Cestovné príručky
Wikizdroje Wikizdroje
Zdroje textov
Wikiúdaje Wikiúdaje
Databáza vedomostí
Meta-Wiki Meta-Wiki
Koordinácia Wikimedia projektov
MediaWiki MediaWiki
Vývoj wiki softvéru