Welcome to Wikimedia Commons, Vejr!

-- Wikimedia Commons Welcome (talk) 18:48, 10 October 2012 (UTC)Reply

Fotky památek edit

Zdravím. Díky za spoustu pěkných fotek památek, které jste v posledních dnech nahrál.

Rád bych Vás upozornil, že pokud si nahrávací formulář spustíte pomocí ikonky fotoaparátu v řádku příslušné památky v příslušném seznamu památek na české Wikipedii (viz například Seznam kulturních památek v okrese Beroun), automaticky se předvyplní základní údaje o památce do kolonky Popis a zároveň se fotografie automaticky zařadí do přesnější kategorie, než když si formulář otevřete jiným způsobem. --ŠJů (talk) 20:32, 7 September 2014 (UTC)Reply

Fotografie památek edit

Dobrý den! Děkuji za stálý přísun nových fotografií. Teď jsem při údržbě seznamů a kategorií narazil na pár Vašich fotek, a měl bych pár drobných připomínek:

  • Kaplička na návsi v Sestroňovicích u chalup čp. 15 a 16 zřejmě nebude těmi božími mukami, které jsou jedinou sestroňovickou chráněnou památkou. Boží muka se z jakýchsi laikovi nepochopitelných důvodů říká takovým těm poměrně útlým sloupkům - nikoliv výklenkovým kapličkám (a dokonce ani křížkům neboli krucifixům, k čemuž ten název taky leckoho svádí). A má-li to být někde u čp. 6 (což je jedna z těch rohových chalup u hlavní silnice), tak bych nějaká boží muka hledal někde tam. Není to úplně u toho domu, ale kdo hledá, najde.
  • Pokud vkládáte obrázek do zatím neexistující kategorie, je lépe tu kategorii také založit (jinak by se mohlo stát, že ten obrázek nakonec fakticky nebude zařazen nikde). Mimochodem, Bezděčín není součástí města Jablonec nad Nisou, takže kategorie pro Bezděčín se nejmenuje "Bezděčín (Jablonec nad Nisou)", rozlišujeme název okresního města od názvu okresu. A není-li Bezděčín samostatnou obcí, ale částí obce, tak jako rozlišovač nepoužíváme název okresu, ale název obce, do které Bezděčín patří. V případě té kapličky v Sestroňovicích se vám přihodil ještě jeden omyl - místo šablony s identifikačním číslem památky jste do popisu omylem vložil kategorii nazvanou identifikačním číslem památky - to byl ale asi ojedinělý omyl, protože u té bezděčínské sochy to máte správně.

Přeji pěkné svátky a mnoho dalších fotek! --ŠJů (talk) 03:24, 23 December 2014 (UTC)Reply

Dobrý den, ještě bych jednou zopakoval prosbu ze 7. září. Pokud si nahrávací formulář spustíte pomocí ikonky fotoaparátu v řádku příslušné památky v příslušném seznamu památek na české Wikipedii, fotografie se automaticky zařadí do kategorie příslušné památky, a pokud ještě není založena, tak do kategorie památek v příslušném okrese nebo obci (podle toho, v jakém seznamu je památka uvedena). Vaše fotky stále znovu nacházím i v celostátní kategorii památek Category:Cultural monuments in the Czech Republic, jejíž obsah je třeba třídit do podkategorií. Ne že by to bylo nezvladatelné, ale přece jen by bylo lepší, pokud přispíváte dlouhodobě, naučit se postup, kterým si nebudeme přidělávat zbytečnou práci navíc. --ŠJů (talk) 11:54, 26 December 2014 (UTC)Reply


Díky moc za připomínky. Omlouvám se za všechny chyby, nicméně wiki není bohužel příliš uživatelsky jednoduchá a s formuláři dost bojuji :-( Poslední fotky z Kořenova jsem nahrál pomocí ikonky u památky, ale výsledkem je, že se přiřadí i popisky, které tam nepatří, fotky se zařadí do kategorie všeobecnější atd. Dle mého je výsledek horší, než když je zařazuji ručně. A to nemluvím o tom, že takto musím dělat každou samostatně, takže u památek s málo fotkami to jde mnohem pomaleji :-(
Pokusím se administraci naučit líp, ale do konce roku potřebuji zpracovat fotky :-) Například jsem zatím nepřišel na to, kde a jak udělat opravy.... Vejr (talk) 23:25, 27 December 2014 (UTC)Reply

Díky za odpověď. Taky mám vůči funkčnosti těch formulářů tisíc výhrad, a bohužel vývojáři na připomínky příliš nereagují. Bohužel například ten formulář UploadWizard nemá funkci Hot-Cat, která by umožnila z předvolené kategorie jednoduše přecházet na podkategorie nebo nadkategorie atd. Pokud se v UploadWizardu něco předvyplní, například popis nebo kategorie, vždycky je možné (a většinou i vhodné) ten popis ještě upravit (aby se tam například neopakoval dvakrát stejný údaj), upřesnit atd. To automatické předvyplnění to má jen usnadnit. Pokud přidáte přesnější kategorii, pak tu obecnější můžete křížkem odstranit (jen pozor na to, jestli na přesnější skutečně je podkategorií té obecnější!).

Automatická kategorizace při použití formuláře pro nahrávání památek (tedy spuštěného s parametrem campaign=wlm-cz pomocí ikonky u konkrétní památky) funguje tak, že

  • pokud v seznamu památek je uvedena kategorie Commons přímo pro konkrétní památku, pak nahrávací formulář zařadí fotku jen do této jedné kategorie (přičemž se předpokládá, že tato kategorie už je správně zařazena do příslušných nadkategorií, například do kategorie památek v dané obci, vesnici či čtvrti, do kategorie podle typu objektu - např. soch, budov či kostelů v určité oblasti, popřípadě do kategorií konkrétních ulic či náměstí v daném městě).
  • pokud v seznamu památek není u příslušné památky uvedena kategorie Commons, potom formulář automaticky zařadí fotku do kategorie památek, která je přiřazené celé dané stránce seznamu památek, tj. v nejhorším případě do kategorie památek v daném okrese. To znamená, že tyto oblastní kategorie památek pak musí někdo pravidelně procházet a jejich obsah třídit do podkategorií - celkem slušně se daří je průběžně (maximálně do několika dní) ručně třídit alespoň do podkategorií památek na úrovni obcí, většinou i částí obcí.

Pokud nepoužijete ikonku konkrétní památky, ale jen univerzální formulář pro WLM-cz, tak se fotka automaticky zařadí do celostátní české kategorie památek. Tu by měl každou noc navštívit robot a obsah přemístit (podle databáze památek vytvořené z našich seznamů) do příslušných podkategorií, což vy v ideálním případě (když robot správně funguje) mělo být v podstatě podle téhož algoritmu, který jsem popsal výše, pouze se to tedy provede s nějakým zpožděním. Ovšem ten robot občas taky mívá delší výpadky, takže nakonec stejně většinou je nutno obsah té kategorie třídit ručně. Pokud přitom narazím na to, že některé fotky jsou tam zařazeny úplně zbytečně (protože zároveň už jsou i v přísluěné podkategorii), tak pak mohu mít pocit, že je to zbytečně přidělaná práce (i když některé skripty jako Cat-a-lot nám to přesypávání do správné kategorie už hodně usnadňují).

Volte i nadále ten postup, který vám bude připadat nejefektivnější. Jen prosím zkuste pamatovat na to, že pokud zařadíte obrázky do nějaké přesnější kategorie (například do kategorie konkrétního hradu, kostela, domu atd.), tak abyste ji pak neřadil zároveň i do obecnější kategorie (ta by ve formuláři měla jít odstranit pomocí křížku, který se u jejího názvu zobrazuje). (Popřípadě můžete pomocí pravého tlačítka myši tu kategorii konkrétní památky otevřít a ověřit si, jestli opravdu je řádně zařazena v příslušné kategorii památek a opatřena šablonou s kódem památky, ale to už je trochu náročnější úkol.)

A ještě mám jednu prosbičku teď v souvislosti s kadaňskými fotkami. Pokud jde o fotky domů nebo soch, které ještě nemají (nebo ani nebudou mít) svoji vlastní kategorii, takže se řadí jen do oblastní kategorie (Cultural monuments in Kadaň), zkuste je ještě k tomu zároveň zařadit do kategorie příslušné ulice nebo náměstí - tyhle kategorie mívají většinou celkem snadno odhadnutelné názvy a našeptávač vám poradí, jestli taková kategorie existuje. Zároveň můžete zkusit ještě fotku zařadit podle typu objektu (Statues in..., Buildings in..., Schools in..., Churches in...) pro dané město či alespoň okres. Toto vše samozřejmě platí jen v případě, když od daného objektu nahráváte jen jednotlivou fotku (pokud má ta památka svoji kategorii, pak do těchto kategorií má být řazena celá ta kategorie té památky, ne už jednotlivé fotky). V Commons jsou i fotky objektů, které oficiálně památkami nejsou, a fotky kategorizované podle ulic by se s těmi fotkami pořizovanými podle seznamů památek měly nakonec vždycky sejít na stejném místě.

Pokud neuděláte všechno a hned, ledacos časem udělá někdy jiný (i když třeba až za několik let), ale je dobré se postupně učit a zvyknout si dělat věci rovnou pořádně, abychom si my zkušení a stálí přispěvatelé nemuseli "uklízet" a kontrolovat a dodělávat věci po sobě navzájem a mohli se soustředit jak na své vlastní fotky, tak na pomoc začátečníkům a zpracování fotek od nahodilých a nezorientovaných přispěvatelů. I když chápu to dilema, které řeší většina z nás - čím víc se s tím člověk páře, tím víc mu zbývá nenahraných fotek, a nakonec je lepší nahrát to ve spěchu a ne úplně dokonale, než to nenahrát vůbec. Je dobré se aspoň naučit, jak to dělat důkladně, i když většinou na to člověk nemá čas. Nechci Vás zbytečně odvádět od práce ani prudit, berte to jen jako takové náměty, jak se postupně zdokonalovat. Nakonec si stejně každý z nás musí najít nějakou svoji rovnováhu, čemu věnovat kolik úsilí a čemu dát přednost. Holt jak jsem se soustředil na údržbu a uklízení v těch kategoriích památek, tak mám tendenci každého poučovat - už jsem skoro jako ta uklízečka, co by byla nejradši, aby se lidé nad tou naleštěnou podlahou vznášeli :-) --ŠJů (talk) 12:41, 30 December 2014 (UTC)Reply