Open main menu

Szukanie plików na CommonsEdit

Żeby znaleźć konkretny plik na Commons, sprawdź czy istnieje dla niego artykuł. Na Commons jest co prawda mniej artykułów niż na Wikipedii, ale dla takich tematów jak rower, jezioro, wiele parków narodowych czy gatunków roślin i zwierząt na pewno coś jest.

Innym sposobem by odnaleźć konkretny plik na Wikimedia Commons jest strona "Szukaj".

Bez obaw używaj zasobów Wikimedia Commons w innych projektach Wikimedia. Jednak pamiętaj o pewnych ważnych rzeczach:

  • W przeciwieństwie do tradycyjnych składnic multimediów, Wikimedia Commons jest darmowa. Wszyscy mogą kopiować, używać i modyfikować złożone tu media w każdym celu, włączając w to przedsięwzięcia komercyjne. Można to czynić tak długo, dopóki wskazuje się ich autora i źródło pochodzenia, i w wielu przypadkach tak długo, dopóki udostępnia się te kopie/modyfikacje na takich samych zasadach.
  • Baza danych Wikimedia Commons i wszelkie teksty są objęte licencją GNU Free Documentation License. Natomiast warunki licencji dla każdego z udostępnianych tu plików można znaleźć na ich stronach opisowych.
  • Bądź jednak świadom, że nie możemy zagwarantować poprawności informacji dołączonych do plików. Jeżeli chcesz użyć jakiegoś pliku, samodzielnie zweryfikuj jego dane licencyjne.
  • Więcej szczegółowych informacji możesz odnaleźć na stronie Commons:Licensing.

Zamieszczanie plików z Commons w projektach WikimediaEdit

Ogólnie, aby zamieścić plik z Wikimedia Commons na Wikipedii lub innym projekcie Wikimedia, użyj takiego samego mechanizmu jak gdyby był on przechowywany lokalnie.

Żeby wstawić obrazek na stronę, wykorzystaj na przykład taki link (pokazane standardowe zastosowanie):

[[File:nazwa_pliku.jpg|thumb|Opis]]

By zamieścić dźwięk, możesz wybrać pomiędzy dwiema możliwościami - używając szablonu {{Audio}} (o ile jest dostępny) lub po prostu wstawiając link:

[[Media:nazwa_pliku.ogg|Opis]]
{{Audio|nazwa_pliku_bez_przestrzeni_nazw|Opis}}

Dalsze szczegóły możesz znaleźć na stronach polskiej Wikipedii: Dodawanie plików multimedialnych na MediaWiki i Uwagi o wstawianiu obrazków lub na Meta-wiki (w jęz. angielskim): Images and other uploaded file.

Zamieszczanie plików z Wikimedia Commons w zewnętrznych projektachEdit

Bezpośrednie zamieszczanie plików z Wikimedia Commons w zewnętrznych projektach wykorzystujących mechanizm wiki (tzw. "deep linking" - "głębokie linkowanie") jest traktowane jako bandwidth theft - kradzież transferu, co oznacza, że linkowanie przez zewnętrzne serwery będzie natychmiastowo blokowane przez adminów (co zazwyczaj rozpoznawane jest bardzo szybko). Jest co prawda propozycja, żeby zezwolić projektom nie-Wikimedia wykorzystującym mechanizm wiki na dostęp do zasobów Commons - meta:InstantCommons. Projekt ten nie wszedł jednak jeszcze w życie, więc pliki dla nich muszą być załadowane bezpośrednio na ich serwery.

Zawsze możesz ściągać pliki, które Cię interesują, by je wykorzystać w swoim projekcie. Oczywiście dopóty, dopóki przestrzegasz warunków licencji dołączonych do pliku.

Patrz teżEdit

Strony Wikimedia Commons: