Commons:Szerzői jogi szabályok területenként/Ausztria

This page is a translated version of a page Commons:Copyright rules by territory/Austria and the translation is 81% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:Copyright rules by territory/Austria and have to be approved by a translation administrator.
Outdated translations are marked like this.

A lap összefoglalja az osztrák szerzői jogi szabályozásnak a Commons szempontjából releváns részét. A feltöltendő fájlnak mind Ausztriában, mind az Egyesült Államokban közkincsnek vagy szabad licencűnek kell lennie. Kétség esetén a területi jogszabályok az irányadók.

Jogszabályok

Ausztria 1920. október 1-je óta a Berni Egyezmény, 1995. január 1-je óta a Kereskedelmi Világszervezet, 2014. március 14-e óta pedig a WIPO szerzői jogi egyezmény tagja.

A 2018-as adatok szerint az ENSZ Szellemi Jogi Világszervezete (WIPO) az osztrák szerzői jog tekintetében a Federal Law on Copyright in Literary and Artistic Works and Related Rights (Copyright Law 1936, as amended up to Federal Law published in the Federal Law Gazette I No. 63/2018 (BGBI.I No. 63/2018)) törvényt tekinti irányadónak,[1] melynek szövege megtalálható a WIPO Lex adatbázisban.[2]

Időtartamok

A Federal Law on Copyright 1936 as amended up to 2018 szerint:

  • Az irodalmi, zenei és vizuális művek jogvédelme az alkotó halálától számított 70. évig tart.[1936-2018 Art.60]
  • Közös munka eredményeképp létrejött alkotások szerzői jogi védelme az utoljára elhunyt alkotó halálától számított 70. évig él.[1936-2018 Art.60]
  • Ismeretlen vagy álnéven dolgozó szerző alkotása a létrehozástól számított 70 évig védett; ha ez idő alatt közzétették, akkor az időtartamot a publikációtól kell számítani.[1936-2018 Art 61]
  • Filmek jogvédelme a rendező, forgatókönyvíró és zeneszerző halálától számított 70 évig áll fenn.[1936-2018 Art.62]

A védelmi időtartamokat a kiváltó esemény évének végétől kell számítani.[1936-2018 Art.64]

Fotók

Ausztriában az Article 74(6) of 1936-os BGBI 111-es szövetségi törvény 2003. július 1-ji változata szerint az alábbiak érvényesek:

  • Az egyszerű fényképek („Lichtbild”), mint például a fotófülkékben készült igazolványképek, műholdképek, radiográfiai képek stb. nem védettek, ha a közzététel óta eltelt 50 év; ha a mű nem lett kiadva, akkor az 50 év a létrehozástól számítandó.
  • Művészi hozzájárulást tartalmazó fotók (például stúdióban készült képek), valamint módosított megvilágítású és pózokat tartalmazó fényképek fotográfiai műveknek („Lichtbildwerke”) minősülnek, és az irodalmi, zenei és művészeti alkotásokkal együtt kezelendőek.[1936-2018 Art.60][3]Ezek alapján a szerzői jogi védelem az alkotó halálától számított 70. évig tart (lásd ezt a megbeszélést).

A Commonsra való feltölthetőséghez az alkotásnak mind az Egyesült Államokban, mind a származási országban közkincsnek kell lennie. Az osztrák alkotások az USA-ban akkor közkincsek, ha az USA-ban érvényes dátum (1996. január 1-je) szerint jogi védelmük lejárt, azonban egyes művekre eltérő szabályok vonatkozhatnak.

  • Az egyszerű fotók Ausztriában nem jogvédettek, ha több mint 50 éve készültek és ez idő alatt soha nem publikálták azokat. Az USA-ban ezek jogi védelme akkor járt le, ha 1946 előtt készültek és 50 éven belül nem tették közzé azokat.
  • A publikált egyszerű fotók védelme akkor járt le, ha több mint 50 éve tették közzé azokat; az USA-ban akkor, ha 1946 előtt publikálták őket.
  • Egyéb fotók és műalkotások tekintetében a védelem az alkotó halálától számított 70. évig tart; az USA-ban akkor járt le a védelem, ha a szerző 1926 előtt hunyt el.

Hivatalos alkotások

Rövidítése

Lásd még: Commons:Unprotected works

A Federal Law on Copyright 1936 as amended up to 2018 alapján:

  • A törvények, rendeletek, döntések, közlések és a §2Z 1 és 3 paragrafusaiban említett, hivatalos felhasználásra létrehozott alkotások nem jogvédettek.[1936-2018 Art.7(1)]

Licencsablonok

Lásd még: Commons:Licencsablonok

  • {{PD-AustrianGov}} – osztrák szövetségi vagy állami szervek által kiadott törvények, rendeletek és hivatalos döntések esetén, illetve ezen hatóságok hivatalos használatra szánt műveihez
  • {{PD-StVZVO}} – rendeletekben és más jogszabályokban meghatározott közlekedési táblákhoz.

Pénz

Lásd még: Commons:Pénznemek

   

  • Az osztrák jogot értelmezve az a legvalószínűbb, hogy ezek a szerzői jogi törvény s 7 cikkelye alá esnek, azaz nem használhatóak fel szabadon.[4]

Panorámaszabadság

Lásd még: Commons:Panorámaszabadság

Általánosságban   OK, használd a {{FoP-Austria}} sablont.

A törvény 54-es cikkelye szerint a nyilvános helyen állandó jelleggel megtalálható építészeti és egyéb vizuális alkotások másolhatóak, terjeszthetőek és közzétehetőek.[1936-2018 Art.54(5)]

Építészeti alkotások (mint épületek és egyéb szerkezetek mint egész), épületek komponensei (falak, oszlopok, ablakok (templomablakok is), ajtók, lépcsők) és a belső kinézet teljes egésze is feltölthetőek, akár magánlakások vonatkoztatásában is. A bútorok és műalkotások továbbra is jogvédettek.

Egyéb alkotások fotói csak akkor tölthetőek fel a Wikimédia Commonsra, ha megfelelnek az alábbiakban foglalt feltételeknek; ezek a következők:

Alkotás típusa
  •  [OK] Kétdimenziós vizuális alkotások (festmények, freskók, graffitik stb.)
  •  [OK] Háromdimenziós vizuális alkotások (például szobrok)
  •   Not OK Irodalmi művek (szövegek)
  •   Not OK Akusztikus alkotások (zene, beszéd, harang, jelzés stb.)
A fotó tárgya
  •  [OK] Utcák és nyilvános helyek
  •   Not OK Magánterületek
  •   Not OK Épületek belterei (templomok, múzeumok és színházak is)
Állandóság
  •  [OK] Nyilvános helyen állandó jelleggel megtalálható alkotások (például emlékművek)
  •   Not OK Nyilvános helyen ideiglenesen látható alkotások
  •   Not OK Szabadtéri színházak színpadjai
  •   Not OK Hirdetések (választási plakátok is).

Az alkotás egyes esetekben akkor is feltölthető a Commonsra, ha nem esik a panorámaszabadság hatálya alá (például akkor, ha nem teljesíti az Template:Wp-Treshold of originality feltételeit, vagy ha szerzői jogi védelme lejárt). Az ilyen esetekben a {{FoP-Austria}} helyett az általános közkincssablonok egyike használandó.

Bélyegek

Lásd még: Commons:Bélyegek

  Az osztrák bélyegek és azok képeinek jogtulajdonosa az Österreichische Post; az elemek forgalomba hozatalra, eladásra és promócióra használhatóak fel. Más megjelenítéshez (például nyomtatásban, könyvekben vagy enciklopédiákban) a tervező engedélye szükséges, mivel ez nem esik bele a reklám fogalmába. Az előbbiek miatt nem használhatóak a német bélyegek esetében érvényes általános licencsablonok, minden tárgy esetén külön hozzájárulás szükséges. A tervezők kapcsolattartási lehetőségeit az adatvédelmi törvény védi. Lásd még: de:Wikipedia:Briefmarken#.C3.96sterreichische_Post

Eredetiség határa

Lásd még: Commons:Threshold of originality

Austria has a low threshold of originality despite being a civil law country. See the archived discussion on the German Wikipedia.

    Az alábbi logók nem tölthetőek fel:

De minimis

De minimis (Unwesentliches Beiwerk) is permissible under § 42e of the Federal Law on Copyright in Literary and Artistic Works and Related Rights.[1936-2018 Art.42e]

Lásd még

Jegyzetek

  1. Austria Copyright and Related Rights (Neighboring Rights). WIPO: World Intellectual Property Organization (2018). Retrieved on 2018-11-11.
  2. Federal Law on Copyright in Literary and Artistic Works and Related Rights (Copyright Law 1936, as amended up to Federal Law published in the Federal Law Gazette I No. 63/2018 (BGBI.I No. 63/2018)). Austria (2018). Retrieved on 2018-11-11.
  3. Eurobike: OGH, Beschluss vom 12.9.2001, 4 Ob 179/01d.
  4. See MM Walter, "Anmerkung zu OGH 22.11.1994, 4 Ob 1105/94 – 'Bundeshymne'" (1995) 13 Medien und Recht international 186 ("Es kann mE aber nicht fraglich sein, daß ein Werk durch eine solche Veröffentlichung oder Aufnahme in ein amtliches Werk nicht seinen urheberrechtlichen Schutz verliert […] Dies gilt insbesondere für Briefmarken, Münzen oder Banknoten; sie werden durch die Veröffentlichung in Amtsblättern (Bundesgesetzblatt, Verordnungsblatt etc), in denen ihre Herausgabe (mit Verordnung) angeordnet wird, nicht zu amtlichen Werken."); MM Walter, Österreichisches Urheberrecht (Medien und Recht 2008) 311 ("Was schließlich die (grafische) Gestaltung von Münzen und Banknoten anlangt, können diese urheberrechtlich geschützt sein. Auch sie sind schon deshalb keine amtlichen Werke, weil sie nicht ausschließlich oder vorwiegend zum amtlichen Gebrauch bestimmt sind. Davon abgesehen handelt es sich auch nicht um Sprachwerke und in der Regel auch nicht um Werke wissenschaftlicher oder belehrender Art im Sinn des § 2 Z 3 UrhG."); M Ciresa, "§ 7" in M Ciresa (ed), Österreichisches Urheberrecht (Orac R 19 2017) para 8 ("Lehr- und Prüfungsmaterialien von Universitäten und Hochschulen sind ebenfalls keine amtlichen Werke […] Dies gilt auch für die grafische Gestaltung von Münzen und Banknoten"); M Röttinger, "Das Urheberrecht an den Euro-Münzen und Euro-Banknoten" (2000) 11 ecolex 654, 655 ("Aufgrund der klaren und engen Formulierung von § 7 öUrhG stellt sich gar nicht ernsthaft die Frage, ob es sich bei Münzen bzw Münzbildern um freie Werke ('amtliche Werke') handelt.").
  5. Bauer logo.
  6. Oberster Gerichtshof statement.
  7. Zimmermann Fitness logo.
  8. Oberster Gerichtshof statement.
Caution: The above description may be inaccurate, incomplete and/or out of date, so must be treated with caution. Before you upload a file to Wikimedia Commons you should ensure it may be used freely. Lásd még: Commons:Jogi nyilatkozat