Commons:Prvé kroky/Výber licencie

This page is a translated version of a page Commons:First steps/License selection and the translation is 40% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:First steps/License selection and have to be approved by a translation administrator.
Outdated translations are marked like this.

Shortcut: COM:FS/LS

Prvý kontakt
Tipy a triky
Tretie strany

Ako vybrať správnu licenciu

Bude nasledovať výber licencie.

Toto je dôležité rozhodnutie, pretože všetok obsah vo Wikimedia Commons musí mať slobodnú licenciu. Preto je nevyhnutné, aby ste si pred nahratím vyjasnili svoje práva a nahrali obrázok pod slobodnou licenciou. Vývojový diagram je grafickým znázornením dolu uvedeného.

 
Rozhodovací diagram nahrávania obrázkov na Commons

Tips and tricks

  • Vo všeobecnosti, keď uvoľňujete vlastný obsah pod slobodnou licenciou, nemôžete neskôr odmietnuť povolenie, ktoré ste raz dali.
  • Some free licenses automatically cover various versions of the licensed content, because, under applicable copyright law, these versions would be considered the same work. For instance, you may wish to license thumbnail-quality files under a Creative Commons license while keeping raw, higher-resolution copies proprietary. However, when doing so, you should be warned that you might well be unintentionally licensing those other versions, because, in regard to copyright, the two could be considered the same work.
If you grant such a license for users to use a version of a work, the license may automatically give users the same rights to use any version that differs only in the level of some automatic conversion, regardless of the quality or resolution. While details of what would be considered the same work vary between jurisdictions, one key issue is whether or not enough creative expression is added in the conversion. See Commons:Same work for more details.
  • Najjednoduchší prípad sú obrázky, ktoré ste sami nakreslili. Vaše vlastné fotografie môžu byť o trošku problematickejšie, keďže každá osoba na nej musí súhlasiť s jej uverejnením. To sa nevzťahuje na prípad, kedy bola fotografia odfotená na verejnej udalosti alebo je to známa osobnosť v prípade, že nebola odfotená v jej tesnej blízkosti.
  • Umelecké diela trvalo vystavené na verejnosti sú v niekoľkých krajinách vrátane Nemecka, Švajčiarska a Rakúska kryté Slobodou panorámy, kým iné národy ako Francúzsko a Belgicko takú reguláciu nemajú. Ak sa uplatňuje Sloboda panorámy, môžete nahrávať obrázky buď umeleckého diela alebo budov bez obáv. Nie je to povolené v krajinách ako Francúzsko a Belgicko, takže nemôžete nahrať napr. obrázok Atómia v belgickom Bruseli.
V prípadoch, kedy fotografovaný predmet je dočasne umiestnený na verejnom mieste sa Sloboda panorámy nemusí uplatňovať. Jedným známym prípadom bol wrapped Reichstag od Christa v nemeckom Berlíne. Tiež musíte získať povolenie pre predmety v múzeu alebo zábery súkromného vlastníctva - obzvlášť interiérové fotografie prísne vyžadujú súhlas vlastníka.
  • Väčšinu obrázkov, ktoré nájdete na webe nie je možné nahrať na Commons, jedine vtedy, keď držiteľ autorských práv výslovne povolil šírenie pod slobodnou licenciou. Môžete sa však pokúsiť vypýtať od neho povolenie. Ak také povolenie obdržíte emailom, prepošlite ho prosím na permissions@wikimedia.org a odkážte naň pri nahrávaní. Je radno k vášmu emailu so žiadosťou o povolenie priložiť štandardné vyhlásenie súhlasu ako Commons:Email templates.
  • Ak autor diela zomrel pred viac ako 70 rokmi, stalo sa voľným dielom public domain vo väčšine krajín a takmer vždy je ho možné nahrať. Týka sa to tiež reprodukcií od tretích strán, pretože na reprodukcia diela nepodlieha ochrane autorským právom (podlieha jej dielo samotné). (pozri napr. prípad Bridgeman vs. Corel)
  • Podrobnejšie informácie o autorskom práve a licencovaní ako aj autorskom práve rôznych krajín nájdete na Commons:Licensing/sk.

Available licenses

Licensing jargon
Term Meaning
License A legal document outlining the permitted use (or lack thereof) of media. Only the copyright owner of media can apply a license to it.
CC Creative Commons, an organization that has written free licenses for public use. These licenses are prefixed with CC.
Attribution Giving credit to the author. In CC licenses, this is abbreviated with BY.
Share-alike Licensing works derived from a copylefted source in a similar fashion, this is abbreviated with SA.
Copyleft Allowing more permissive use than traditional copyright.
Fair use A doctrine in which the public has a limited right to use copyrighted materials.

If the media you are uploading is your own work, you have a number of available licenses to choose from. If you are not concerned with your rights to the media and merely want to add a file quickly, choosing an option from the "Best practices" section is a great choice. If you want to weigh what permissions you give and what rights you obtain, study each license and decide based upon your criteria. Following are a basic outline of each license, organized by best and better options.

Ak neexistuje vhodná licencia, môžete zvoliľ "Žiadna" a ručne vložiť správnu licenciu neskôr (zoznam všetkých povolených licencií je na Commons:Copyright tags/sk). Je to však postup vyžadujúci istú skúsenosť, keďže treba, aby ste vedeli, presne ktorú šablónu licencie vybrať.

"Neviem, čo je licencia"
Toto vlastne nie je skutočná voľba, je to skôr test na overenie, že viete, čo robíte. Obrázky nahraté s touto voľbou budú zmazané. Obzvlášť Fair use a iné neslobodné licencie (ako povolenia pre nekomerčné použitie) a nie sú povolené na Wikimedia Commons.

Best practices

"Vlastné dielo, copyleft
Multi-licencujem pod GFDL a Creative Commons CC-BY-SA-2.5 a staršími verziami (2.0 a 1.0)"
Je možné publikovať Vaše dielo pod viacerými licenciami. V skutočnosti je toto odporúčaná voľba, keďže uľahčuje používanie súborov, ktoré ste zverejnili.
"Own work, attribution required" ({{CC BY 4.0}})
Another multi-license, this option requires attribution and/or releasing derivative works under similar licenses.
"Vlastné dielo, vzdávam sa všetkých práv (voľné dielo)"
Touto voľbou udeľujete každému povolenie používať Váš obrázok na akýkoľvek účel. Ľudia sa ani len nemusia zmieniť, že ste autorom. Keď sa raz obrázok stane voľným dielom (public domain), nie je možné zmeniť jeho licenciu (vzdali ste sa všetkých autorských práv). Iné slobodné licencie Vám umožňujú ponechať si aspoň niektoré z Vašich práv.
"Attribution 2.5" a "Attribution share alike 2.5"
Tieto licencie vytvorili Creative Commons, ktorí vytvorili sadu modulárnych licencií, ktoré je možné v rôznych variáciách miešať. Dve z akceptovaných licencií Creative Commons na Wikimedia Commons "Attribution" ({{Cc-by-2.5}}) a "Attribution share alike" ({{Cc-by-sa-2.5}}) v každej publikovanej verzii tejto licencie. V podstate “Attribution 2.5” požaduje uvedenie autora, kým "Attribution share alike 2.5" vyžaduje, aby ľudia, ktorí obrázok modifikujú šírili svoje zmeny pod touto istou licenciou - tento princíp sa nazýva copyleft.
"GNU Free Documentation License"
je licencia, ktorú používa pre svoje texty Wikipédie a je staršia ako licencie Creative Commons. Je podobná licencii "Attribution share alike", ale naviac požaduje, aby každé použitie bolo sprevádzané kópiou plného textu licencie. Preto je táto licencia nemotorná pre vytlačené obrázky na plagátoch či pohľadniciach.

Wrapping up

Keď dokončíte výber, možno budete chcieť zaškrtnúť možnosť "Sleduj úpravy tohto článku", ktorá umožňuje z jedného miesta kontrolovať zmeny všetkých obrázkov, ktoré označíte na sledovanie. Vo Vašom osobnom zozname "sledované články" môžete vidieť dátumy zmien, komentáre a používateľa, ktorý zmenu vykonal. Zoznam sledovaných stránok nájdete mezdi používateľskými záložkami na vrchu každej stránky.

Nakoniec kliknite na tlačidlo "Nahrať súbor". Môže byť potrebné túto akciu potvrdiť v prípade, že Váš prehliadač je nastavený, aby ju považoval za bezpečnostné riziko. Po dokončení nahrávania - ktoré môže chvíľu trvať - budete presmerovaný na popisnú stránku obrázka. Obrázok by ste mali pridať do kategórie alebo stránky s galériou - napríklad Moon (Mesiac), ak Váš obrázok zobrazuje Mesiac. Ak ho nezaradíte, ľudia pravdepodobne Váš obrázok nenájdu, ale podrobnejšie je táto činnosť popísaná v článku Prvé kroky/Kvalita a opis.

If you uploaded the file for use in Wikipedia or another project that uses Wikimedia Commons as a file repository, you still need to edit the relevant page(s) in that other project in order to make your file show up there. Please refer to that project's help pages about media use for further instructions. The instructions for the English language Wikipedia can be found at Wikipedia:Picture tutorial.

Ďalšie čítanie

Stránky Wikimedia Commons: