Open main menu

Вікісховище:Настанови щодо сторінок обговорення

This page is a translated version of a page Commons:Talk page guidelines and the translation is 83% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:Talk page guidelines and have to be approved by a translation administrator.

Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎dansk • ‎français • ‎magyar • ‎polski • ‎português • ‎русский • ‎українська • ‎العربية • ‎فارسی • ‎中文 • ‎日本語 • ‎한국어

Shortcut: COM:TALK

Є два типи сторінок обговорення — стандартні сторінки обговорення використовуються для обговорень у просторах назв Commons або File, тоді як користувацькі сторінки обговорення використовуються для спілкування з іншими користувачами, або для залишення повідомлень для них. Кожна сторінка має пов'язану сторінку обговорення, за винятком сторінок у просторі назв Special:. Якщо на сторінці обговорення ніхто ще не писав, посилання на цю сторінку буде червоним. І все ж, Ви можете обговорити бажану сторінку — для цього достатньо просто бути першим, хто залишить повідомлення на відповідній сторінці обговорення.

Ця сторінка містить настанови щодо того, як використовувати стандартні сторінки обговорення і сторінки обговорення користувачів у Вікісховищі.

Contents

Компонування

 • Гортайте вертикально: Чим нижче розміщений чийсь допис, тим пізніше він був зроблений.
 • Використовуйте відступи, щоб робити розмову зрозумілою: Перший дописувач пише зліва скраю, наступний починає свою відповідь з двокрапки (:), наступна особа починає з двох двокрапок. Далі, після того як перший дописувач відповідає, все починається зліва скраю знову, і друга й третя особа позначають свої відповіді однією та двома двокрапками, відповідно. Таким чином стає зрозуміло, хто й що каже. Також широко використовуються й інші системи відступів.
 • Окремі теми обговорення: Розпочніть кожну нову тему під іншим заголовком (== Тема ==). функція «Залишити коментар» досягає цього автоматично після заповнення рядка теми. Опис редагування автоматично стає таким же, як і цей заголовок. Таким чином, кожна нова гілка обговорення є окремим розділом. Це дозволяє редагувати такі гілки як розділи, (див. w:Wikipedia:Sections).
 • Використовуйте пробіли, коли обговорюєте думку за думкою: Тоді як стислість на сторінках обговорень є завжди бажаною, іноді, коли обговорюється думка за думкою, буває неможливо висловитись стисло. У таких випадках використовуйте розбиття на нові параграфи при закінченні висловлення своєї позиції щодо однієї думки. В результаті Ваш коментар стає значно більш зрозумілим і на нього стає легше відповісти.

Розмітка

 • Підписуйте свої дописи: Підписування своїх дописів є поширеним проявом ввічливості, який дає людям простий спосіб зрозуміти, хто саме висловився; коментарі без підписів збивають з пантелику. Щоб залишити свій підпис і дату біля коментаря, введіть чотири тильди (~~~~) або клацніть кнопку підпису на своїй панелі інструментів.
 • Уникайте надмірної розмітки: Не використовуйте текст курсивом, жирний текст, або ВЕЛИКІ ЛІТЕРИ. Вони вважаються КРИКЛИВИМИ, і складається враження, що Ви СВАРИТЕ когось!!!!!
 • Голосування: На різних сторінках Ви зможете взяти участь у голосуваннях на різні теми. Використовуючи конвенції поведінки на сторінках обговорень, які описано в цьому розділі, додайте свій голос як зірочку (*) під відповідною темою і виділіть жирним текстом свій голос ('''). (Можна використати один із шаблонів голосування.) Зазвичай Ваш голос не матиме значної ваги, якщо Ви не додасте до нього відповідного обґрунтування. Не забудьте підписати свій допис (~~~~), як описано вище.

Заголовки на сторінках обговорення

Утримайтесь від використання заголовків для персональних звернень до людей на сторінках обговорення. Заголовки слугують для підтримки обговорення шляхом вказування й обмеження тем, пов'язаних зі статтею. Зокрема, Ви могли б створити заголовок, що кількома словами описує проблему, яка у Вас виникла зі статтею. Це дозволить користувачам легше зрозуміти й відреагувати на проблему, розробити консенсус, і згодом — вирішити питання чи суперечку, а також покращити статтю.

Архівація

Архівуйте, а не вилучайте: Коли вміст сторінки обговорення надзвичайно розрісся, або якщо обговорення проблеми просто припинилось, і ніхто не має підстав додавати до нього якісь нові коментарі, створіть нову сторінку і перенесіть такий вміст туди. (Див. Довідка:Започаткування нової сторінки і Як заархівувати сторінку обговорення, щоб дізнатися подробиці.)

Ручне архівування
 1. Створіть сторінку архіву в просторі назв Talk або Commons talk — зазвичай це робиться у формі підсторінки оригінальної сторінки обговорення. Дайте їй пояснювальну назву. Часто люди просто додають слово «archive» до оригінальної назви, наприклад, User:Приклад/Archive 1. Якщо це неочевидно з назви сторінки архіву, поясніть на сторінці архіву, де Ви плануєте зберігати текст, звідки цей текст походить, і дайте посилання на оригінальну сторінку. Виділіть і виріжте вміст із оригінальної сторінки і вставте його в нову сторінку. Додайте шаблон {{Talkarchive}} або {{Automatic archive navigator}} вгорі.
 1. Замініть текст на оригінальній сторінці посиланням на архів, або використайте шаблон, такий як {{Archive box}}, угорі сторінки. В деяких випадках відповідним рішенням може бути підсумування («рефакторинг») обговорення і надання посилання на версію з повним текстом.
Автоматичне архівування

 • MiszaBot надає автоматизовані сервіси з архіування. Інструкції з активування його на сторінці можна прочитати на w:User:MiszaBot/Archive HowTo. Для сторінок окрім Вашої власної сторінки обговорення спершу переконайтесь, що є консенсус для автоматичного архівування. Щоб швидко використати стандартне налаштування для архівації Вашої сторінки обговорення, див.User:MiszaBot/usertalksetup.

Добрі практики комуніації

Для чого можуть використовуватись сторінки обговорення?

Сторінки обговорення не призначені для загального базікання; будь ласка, дотримуйтесь на сторінках обговорення відповідних тем, спрямованих на покращення пов'язаних статей.

Для питань, що мають небезпідставно правильну і порівняно несуперечливу відповідь, не соромтесь використовувати сторінки обговорення для виконання перевірки фактів (іноді сюди входить вирішення диспутів навколо точності фактів).

Загалом

 
Щоб уникнути проблеми з комунікацією, постарайтесь утримати своє спілкування у верхніх розділах цієї схеми.
 • Припускайте добрі наміри: іншими словами, старайтесь не забувати, що Ваш суперник у дискусії — це мисляче, раціональне створіння, що намагається зробити позитивний внесок у Вікімедіа — якщо, і лише якщо тільки у Вас немає твердого, однозначного й об'єктивного доказу протилежного. Проста незгода з Вашою думкою не є таким доказом.
 • Спілкуйтесь: при спілкуванні на сторінці обговорення давайте відповідь, якщо хтось просить про додаткові пояснення Ваших редагувань. Не просто повторюйте власні слова, а давайте додаткові пояснення.
 • Будьте лаконічні: якщо Ваш допис вийшов довшим за 100 слів, але не є деталізованою дискусією, що розглядає кожне питання окремо, поміркуйте над тим, щоб скоротити результат. Довгі, безладні повідомлення часто буває важко розуміти, а тому й важко відповідним чином відповідати на них. Як наслідок, безладні дописи часто або просто ігнорують, або неправильно розуміють.
 • Зберігайте читабельність обговорення: не редагуйте й не вилучайте коментарі, залишені іншими людьми, якщо тільки вони не є образливими, нетактовними чи якщо вони не порушують правила чи настанови Вікісховища в якийсь інший спосіб. Інакше такі редагування вважатимуться грубими й ускладнюватимуть іншим ведення дискусії. Якщо є необхідність відредагувати чи вилучити коментар, поясніть свою дію в описі редагування. Часто буває краще закреслити коментар замість того, щоб вилучати його, особливо якщо на нього вже дали відповідь. Використовуйте код <s>закреслений коментар</s> для закреслення коментаря. Ця настанова стосується обговорень, що ведуться на інших сторінках, не на Вашій власній сторінці обговорення користувача, але вона є доброю практикою і для Вашої власної сторінки обговорення.

Інші звичаї

 • Вільно додавайте посилання: Посилання на статті є такими ж корисними на сторінках обговорення, як і будь-де, і посилання на відсутні статті можуть допомогти їм потрапити в список необхідних статей.
 • При вказуванні часу використовуйте UTC, напр., коли говорите про час, коли було виконано редагування або перейменування сторінки.
 • При обговоренні назви сторінки, цитуйте поточну її назву: якщо сторінку згодом таки перейменують, сторінка обговорення, де відбувалася дискусія, найімовірніше, теж перейменують, тож у цьому випадку буде незрозуміло, про що Ви говорили, і люди, які читатимуть таку розмову вирішать, наприклад, що Ви пропонували змінити нову назву, тоді як Ви вели мову про стару.

Суперечки

Якщо у Вас виникла суперечка чи проблема з чиєюсь поведінкою, будь ласка, перечитайте uk:Вікіпедія:Вирішення конфліктів.

Як уникати зловживань на сторінках обговорень

Більшість людей пишаються своєю роботою і своєю точкою зору. Під час редагування можна легко зачепити чиєсь его, але сторінки обговорення не місце для удару у відповідь. Вони є місцем для заспокоєння або відхилення шкоди, завданої чиємусь его, але перш за все вони призначені для розробки компромісів, що є найкращими для статей, до яких вони прив'язані.

Ось декілька речей, про які варто пам'ятати

 • Якщо хтось незгоден з Вами, це не обов'язково означає, що (1) ця особа ненавидить Вас, (2) ця особа думає, що Ви нерозумні, (3) ця особа нерозумна тощо. Якщо люди пишуть свої думки без практичних наслідків у статтях, найкраще залишити ці точки зору, як вони є.
 • Допис на сторінці обговорення може не бути необхідним. Перед тим, як розпочинати дискусію, запитайте себе: Чи це справді треба обговорювати? Чи можу я додати опис редагування і почекати на можливі заперечення від інших, якщо вони взагалі будуть?
 • Ви завжди можете перенести обговорення на електронну пошту або на свою сторінку обговорення користувача, якщо воно не має істотного значення для самої статті.

Декілька додаткових підказок щодо ввічливого обговорення

 • Завжди чітко вказуйте, про що саме Ви говорите, особливо у відповідях.
  • Цитування допису не становить проблеми, але краще дати пояснення, як Ви його розумієте. Перед тим, як ствердити, що хтось помиляється, припустіть, що Ви могли неправильно зрозуміти таку особу.
 • Не навішуйте ярликів та не вдавайтесь до персональних випадів стосовно людей чи їхніх редагувань.
  • Такі терміни як «расист», «сексист», чи навіть «слабо написано» змушують людей захищатись. Це значно ускладнює продуктивні обговорення змісту статей.

Деякі інші поради

Начерк для Wikicovenant від Kingturtle:

 • Робіть так, щоб інші почувались бажаними (навіть досвідчених редакторів; навіть тих, хто Вам не подобається)
 • Творіть і зберігайте дружнє середовище
 • Підставте іншу щоку (сюди входить також відступання від потенційної війни редагувань)
 • Не скупіться на похвали, особливо для тих, кого Ви не знаєте (більшості людей подобається знати, що їхню роботу цінують і вона є бажаною)
 • Пробачайте.

Сторінки обговорення користувачів

Чи можу я робити зі своєю сторінкою все що завгодно?

Більшість користувачів ставляться до своїх сторінок обговорення як до звичайних сторінок обговорення, і час від часу архівують їх вміст до персональних підсторінок — або коли сторінка надто розростається, або за регулярним графіком, або під час віківідпустки. Інші вилучають коментарі після того, як дають на них відповідь (але така практика тепер є нерекомендованою — перевагу віддається архівуванню). Щоб легко й швидко налаштувати автоматично архівувати сторінку, є стандартні налаштування (див. вище).

Активне вилучення персональних повідомлень без відповідей (якщо відповідь була б доречною або принаймні свідчила про ввічливість), ймовірно, буде розцінено як ворожість. У минулому така поведінка розглядалася як неетична, і вона може становити проблему при вирішенні конфліктів.

Не робіть спроб перенаправити свою сторінку обговорення на сторінку обговорення в іншому проекті Вікімедіа. Такі перенаправлення не лише не працюватимуть, а ще й становитимуть незручність для інших користувачів, обговорення, пов'язані з Вікісховищем, відбуватимуться за межами Вікісховища, ну й виникнуть інші проблеми з шаблонами повідомлень, які працюють тільки на Вікісховищі. Якщо Ви не відвідуєте Вікісховище регулярно, можете змінити свої налаштування, та увімкнути сповіщення про нові повідомлення на Вікісховищі через електронну пошту (перейдіть у Preferences і знайдіть розділ «Email options»; див. також Довідка:Сповіщення електронною поштою). Перенаправлення Вашої сторінки обговорення на іншу сторінку на Вікісховищі (незалежно, чи це просто жарт, чи спрямована на когось образа, чи своєрідний спосіб сказати «іди геть») теж може бути розцінено як ворожа дія.

Не соромтесь декорувати свої особисті сторінки так, як забажаєте, але пам'ятайте, що Ваша сторінка обговорення виконує важливу функцію, даючи іншим редакторам змогу зв'язатися з Вами. Люди будуть засмучені, якщо не зможуть використовувати її з цією метою.

Як зберегти читабельність дводенної розмови

Якщо Ви пишете повідомлення тут і там на різних сторінках обговорення користувачів, за текстом, що виходить у результаті, може бути важко прослідкувати. Ось дві системи, що можуть полегшити відслідковування коментарів, які в іншому разі могли б виявитись розкиданими по різних сторінках:

 • Скопіюйте текст, на який відповідаєте на своїй сторінці обговорення, і перемістіть його на сторінку обговорення Вашого співрозмовника. Напишіть Вашу відповідь одразу ж під ним, але зробіть відступ перед своєю відповіддю, щоб її було чітко видно (так, як і на будь-якій звичайній сторінці обговорення).

АБО:

 • Залиште повідомлення на своїй сторінці обговорення про те, що Ви дасте відповідь на ній, якщо Вас не попросять про інше. Робіть так для обговорень, які розпочинають інші люди.
 • Додайте сторінку обговорення іншого користувача до свого списку спостереження і повідомте його, що він може відповісти там. Робіть так для обговорень, які започатковуєте Ви.

Див. також